Verslo idėja (nuotr. freedigitalphotos.net)

Verslo idėja (nuotr. freedigitalphotos.net)

Per paskutinius 8 metus panagrinėjau per 150 savo verslo idėjų. Iš jų kažkur 10 buvo atėjusios iki prototipo stadijos ir tik trys iki realių pajamų. Taigi, esu daug verslo idėjų nutraukęs įvairiuose etapuose, o tuo pačiu sudeginęs daug pinigų ir tikrai daugiau, nei tuo metu turėjau :)

Su kiekvienu “fail” atėjo tam tikra patirtis ir žinojimas. Susikūriau savotišką, nors kiek ir konservatyvią verslo idėjų vertinimo metodiką.

Kur rasti gerą verslo idėją? Aš jų randu tiesiog jungdamas skirtingus dalykus ar besidomėdamas inovacijomis, dizaino naujovėmis. springwise.com rasite šimtus įvairių idėjų iš skirtingų sričių, killerstartups.com geras tuo, kad sužlugdys bet kokį tikėjimą, kad galite sukurti ką nors unikalaus, jei dar to trūksta, tai pilna idėjų yra crunchbase.com ar angel.copsfk.comtiesiog dažnai pamėtėja keistų sprendimų ar dizaineriškų priėjimų, coolbusinessideas.com jau daug metų nuolatos dalinasi įvairiomis produktų idėjomis.

Dar labai mėgstu inewidea.com, nes jie tikrai suranda unikalių idėjų. O yankodesign.com tiesiog dievinu, nes čia gimsta aukščiausio lygio dizaino inovacijos. Jei mokate skaityti rusiškai, tai būtinai užeikit startuppoint.ru/startups/ ir suprasite kaip greitai Rusai sugeba klonuoti internetą. Ten šimtai jau kitur pasiteisinusių idėjų, keletas visai naujų. Tiek gero laiko praleidimui, tiek ir naujų idėjų generavimui visai neblogas yra failblog.cheezburger.com/thereifixedit blog’as, kuriame yra tikrai šedevrų. Miksuojant ar derinant skirtingas inovacijas galima tikrai labai įdomių idėjų sugalvoti ar bent jau suprasti, kad tai ką sugalvojai jau šimtus kartų padaryta.

REKLAMA

Prekybos idėjų rasite eBay sukurtuose įrankiuose pulse.ebay.com/, popular.ebay.com/ irwww.ebay.com/ctg

p.s. būkite atsargūs, nes blogų ir svetimų idėjų skaitymas labai ryja laiką, vietoje skaitymo geriau ką nors pradėkite daryti :)

Kiekviena kilusi idėja, o jų galvoje generuojasi nuolat, iškart gula kur nors į iPhone note, kompiuterio tekstinį redaktorių ar būna užrašoma ant servetėlės. Po kurio laiko, kai prisiruošiu, tai visas idėjas susivedu į savo idėjų “banką”. Anksčiau, tai buvo OpenOffice spreadsheet failas, o dabar tai tiesiog Google Drive spreadsheet. Čia prasideda pats pirmasis vertinimo etapas. Išbandžiau daug vertinimo variantų, nuo rinkos dydžio vertinimo, inovatyvumo, potencialių pajamų, kol galiausiai atėjau iki dabartinio varianto. Pagrindinis ženklas rodantis, kad reik kažką vertinimo kriterijuose keisti, tai atrinkus geriausias idėjas visas peržiūriu ir kažkodėl nejaučiu, kad viena ar kita idėja yra ta kurią jau šiandien norėčiau įgyvendinti. Taigi, dabar pirminiai kriterijai yra labai paprasti.

1. Kiek kainuotų sukurti visiškai minimalų, tačiau funkcionuojantį produktą, kurį jau galima rodyti potencialiems vartotojams arba klientams ir siūlyti įsigyti.

Jei tai yra iki 50 tūkstančių litų, tai idėja gauna žalią spalvą. Manau 50 tūkstančių litų suma yra ta, kurią galima būtų surasti ganėtinai lengvai. Tačiau sukūrus produktą ar paslaugą su tokia suma galima gauti labai svarbiausius atsakymus – ar tai ką darau išvis reik kam nors ir ar mes sugebėsim tai parduoti. Labai svarbu, kad pats minimaliausias būtų tai su kuo jau galima daryti pardavimus, bet dažniausiai, nors pagrindinė funkcija ir veikia, tačiau didžioji dalis funkcionalumo yra tik matavimui.

REKLAMA

2. Kiek užtruktų laiko iki 5000 litų per mėnesį pelno.

Idėja žalią šviesą gauna tik tada, jei tai yra trumpiau, nei 1,5 metų. Tiesiog yra daug idėjų, kurios pelną, o juo labiau pajamas gali generuoti daug anksčiau. Tai taip pat reiškia, kad realus verslo modelio veikimas įrodomas greičiau, nei per 1,5 metų.

3. Ar tai verslo idėja, kuri gali tapti savarankiška verslo sistema.

Labai svarbu, kad tai ką darau nebūtų paremta vien mano žiniomis ar patirtimi. Nuo pat pirmųjų žingsnių viskas turi projektuotis taip, kad taptų savarankiška verslo sistema. Tai dar reiškia, kad verslas turi suktis ir tuo atveju, jei visi darbuotojai, įskaitant ir direktorių būtų samdomi ir žinoma atsiskaitoma vien apskaitomomis pajamomis. Paprastai tariant ar visas funkcijas atidavus samdomiems darbuotojams arba atidavus išoriniams paslaugų teikėjams, vis vien verslas turėtų bent vieną litą pelno.

4. Ar tai galima būtų klonuoti Ispanijoje?

Nors šalis pasirinkta hipotetinė, tačiau svarbu galvojant apie plėtrą pasirinkti konkrečią rinką. Šitas punktas yra tam, jog nesikoncentruočiau vien į lokalias idėjas, kuriomis aš tiesiog netikiu.

Tik visas žalias šviesas gavusios idėjos eina į kitą etapą, o turinčios vieną raudoną pasilieką gilesnei analizei. Šitame etape viskas paremta tik preliminariais skaičiavimais, tačiau leidžia ganėtinai greitai įvertinti verslo idėją ir ją pastūmėti į kitą vertinimo etapą.

Šiame etape jau pradedu idėja dalintis su draugais ar pažįstamais, kurie dirba būtent toje srityje kurioje yra mano idėja. Tiesiog bandau susirinkti kuo daugiau informacijos apie tą klausimą, kad gaučiau daugiau skirtingų nuomonių ir galėčiau pasidaryti objektyvesnes išvadas, sužinočiau kas ką daro ar darė panašaus ir t.t. Čia labai dažnai sužinau, kad tai ką sugalvojau tiesiog buvo daryta N+1 kartą ir nesigavo. Jei labai aiškiai nesugalvoju, kaip tą kliūtį įveikti, tai idėja eina į “šiukšlinę”, kuri taip pat yra Google Drive spreadsheet pavidalu.

REKLAMA

Tuo pačiu metu pajungiu IT įrankius įvertinti konkurencijai ir paklausai. Tam naudoju www.alexa.com, kurios pagalba įvertinu kiek panašūs projektai kitose šalyse sulaukia vartotojų, Google Insights naudoju įvertinti “trend’ui” ir sezoniškumui konkrečioje rinkoje, dar pasinaudoju Google Market Finder, kuris automatiškai išverčia ieškomus žodžius ir leidžia labai preliminariai įvertini kitose šalyse paklausą, taip pat mano mėgstamiausias įrankis yra Google Keyword Tool, kuris leidžia labai tiksliai paskaičiuoti kokia yra paklausa Google paieškoje konkretaus dalyko ir kiek tai preliminariai galėtų kainuoti, jei būtų sunaudojamas visas biudžetas būtent tam.

Taigi, kai įvertinu kitų patirtį ir rinkos potencialą, tai ateina laikas svarbiausiems etapams. Sprendimui – DARYTI.

Jei darote vienas arba su partneriais, tai būtinai turite nuspręsti kas yra pagrindinis žmogus, projekto vadovas. Tiesiog turi būti bent vienas žmogus, kuriam atsirinkta verslo idėja būtų prioritetas Nr. 1. Jei nėra tokio žmogaus arba tam negalite skirti pakankamai laiko, tai geriau nei nepradėkit. Geriau ieškokite žmogaus, kuriam galėtumėte mokėti atlyginimą, tačiau jam tai turi būti prioritetas Nr. 1. Jei jau turite kasdieninį darbą, tai jokiu būdu nesiimkite vadovauti, nes būsite nuolatinis stabdas. Geriau suraskite jaunesnį kolegą, kuris už akcijų opcioną prisidėtų prie komandos ir imtųsi vadovauti – būtų projekto vadovas.

Šitame etape reik būtinai pasidaryti ir verslo modelį. Esu pateikęs keletą Excel pavyzdinių lentelių, tačiau skaičiuojant viską reik kaip niekad būti sąžiningu. Skaičiavimas nuo realybės skirsis, tačiau šitoje vietoje būtent Excel lentelėje turi prasidėti verslas. Turi sudėti visiškai visas išlaidas. Pradedant atlyginimus mokamus rinkos kainomis, patalpų nuomą, draudimą, mokesčius bankams, valstybei, kompiuterių ir baldų įsigijimą ir t.t. ir iš pajamų atėmus išlaidas pusantrų metų bėgyje turi likti bent vienas litas. Be to turėtumėte išlikti konkurencingi rinkoje.

REKLAMA

Ir galiausiai reik pasidaryti prezentaciją, kuri bus reikalinga ieškant finansavimo prototipo kūrimui. Jei finansuojate iš savęs, tai prezentaciją vis vien geriau turėti, kad potencialiems partneriams ar būsimiems darbuotojams galėtumėte lakoniškai ir konstruktyviai paaiškinti ką Jūs darote.

Ir galiausiai laikas pradėti gaminti prototipą. Nesvarbu, jūsų idėja yra paslauga, produktas ar internetinė programa, tačiau turite susikurti pirminį produktą, kurį tiesiog paprastuoju būdu pardavinėsite. Jis gali būti šleivas kreivas, nuo to priklauso tik tiek kiek Jūs turėsite prie to dar prilipdyti savo liežuviu visko ar nušviesti geresnį rytojų, tačiau dalykas, kurį siūlote turi veikti. Čia prasidės smagioji dalis. Visų pirma paleisti veikiantį prototipą, net paslaugos, nėra taip paprasta. Kai pradedi tai pardavinėti, tai iškart pradeda modifikuotis pasiūlymas. Būtent todėl geriau pradžioje pradėti nuo pirminės versijos, net jei siūlote paslaugas. Vėliau pagal pirminių klientų poreikius formatas modifikuosis. Aš visiškai visiškai netikiu jokiomis apklausomis, nes realybėje yra neįtikėtino dydžio praraja tarp to, kad žmogus norėtų įsigyti ir realaus pirkimo. Čia esminis dalykas. Tai ką darote privalote parduoti. Būtent tam labai tinka crowdfunding įrankiai, kaip indiegogo.com ar kickstarter.com, nors lietuviams pastarasis ir nelabai prieinamas.

Nežinau ar tai yra mano susikurtos metodikos problema ar kas, tačiau šiandien prototipo stadijoje galima sakyti yra tik auklytes.lt, kuris yra tik nedidele dalimi mano ir number.lt. Tik pastaroji idėja niekaip neatlaiko realybės – “mes viską galim pasidaryti patys”. O viena idėja “numirė” tik pradėjus realiai daryti pre-sale būsimiems klientams, tai buvo startupreview.net.

REKLAMA

Dar yra keletas idėjų, kurioms niekaip nerandu projektų (verslo) vadovų ir nepajuda į verslo modelio kūrimo stadiją , tai erudit.ly, kuri turėtų būti geros kokybės mokymosi medžiagos ir kursų finansuotų crowdfunding būdu platforma. Taip pat eZinios.lt svetainė, kuri tikiuosi kada nors taps visų verslo naujienų apžvalgos svetaine su socialiniais ir reitingavimo įrankiais. Yra keletas gamybos idėjų, tačiau visiems jiems dar reiktų praeiti “verslo modelio” etapą ar bent jau surasti projekto vadovą. Jei kas nors norėtų rimtai savo dalį laiko investuoti į naujų verslų kūrimą, tai rašykit ir mielai pasidalinsiu savo turimomis idėjomis, o investuotojams ir projektų vadovams mielai atiduosiu didžiąją dalį naujai kuriamuose versluose, nes ne idėja, o įgyvendinimas svarbiausia.

Jonas GAVELIS

Andrius
2012-10-15 04:55:59
Arba viena didele pelninga ideja geriau nei 100 "galbut" ideju. Jei fokusuoji i problema ir pridetines vertes kurima vartotojui, cash flow atsiras tikrai, bet vartotojui reikia "irodyti" ilgai, kantriai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Andrius 2012-10-15 04:55:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Arba viena didele pelninga ideja geriau nei 100 "galbut" ideju. Jei fokusuoji i problema ir pridetines vertes kurima vartotojui, cash flow atsiras tikrai, bet vartotojui reikia "irodyti" ilgai, kantriai.   ATSAKYTI

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų