Prieš 5 metus „Vakarų ekspreso“ atliktas nedidelis maisto produktų kainų penkiose šalyse tyrimas parodė, kad užsienyje gali būti pigiau pragyventi nei Lietuvoje. Ar per 5 metus su euru kainos smarkiai pasikeitė? Ar Lietuvoje šiuo metu kainos yra didesnės nei užsienyje?

Lietuviai apsiperka Lenkijoje (nuotr. SCANPIX)

Lietuviai apsiperka Lenkijoje (nuotr. SCANPIX)

Sausio mėnesį kreipėmės į užsienyje gyvenančius draugus bei pažįstamus ir paprašėme nupirkti atsitiktine tvarka parinktus 5 maisto produktus: litrą pieno, pakelį sviesto, dešimt kiaušinių, pusę kepaliuko duonos ir pakelį makaronų. Prekes prašėme pirkti panašaus lygio prekybos centre ir rinktis vidutinio brangumo produktus – ne brangiausias, bet ir ne akcines prekes. Taip pat paprašėme plačiau papasakoti apie išlaidas, kainas ir pragyvenimą apskritai.

Nors bendra prekių krepšelio suma išaugo, tačiau, palyginus kainas su užsienyje gyvenančių lietuvių pateikta informacija, nusipirkti tam tikrų maisto prekių Lietuvoje buvo pigiausia.

Pragyvenimo lygio atotrūkį nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio Lietuva per pastaruosius du dešimtmečius sumažino daugiau nei perpus. Tai geriausias rezultatas tarp visų naujųjų ES narių, rodo šią savaitę paskelbta Lietuvos banko ekonomistų atlikta analizė.

REKLAMA

Lietuva

Prieš 5 metus prekių krepšelis buvo pirktas „Iki“ parduotuvėje – sumokėta 5,55 Eur. Siekiant geriau palyginti krepšelio kainos pokytį, prekės taip pat buvo pirktos „Iki“ parduotuvėje ir buvo ieškoma to paties gamintojo produktų, tačiau poros rasti nepavyko.

Šiemet toks krepšelis kainavo 5,73 Eur, kadangi vienai iš prekių buvo nedidelė nuolaida. Be nuolaidos krepšelio kaina – 5,9 Eur.

Prekių kainos Lietuvoje, pirkta IKI

Prekių kainos Lietuvoje, pirkta IKI

Nustebino, kad per 5 metus nepakito pieno kaina – jis vis dar kainuoja 0,89 Eur. Ženkliai išaugo sviesto kaina – nuo 1,42 Eur iki 1,98 Eur. Šiek tiek mažiau sumokėta už kiaušinius ir makaronus. Duonos kaina didesnė 13 centų, tačiau pirkimo metu buvo taikyta 17 centų nuolaida, taigi, pavyko nupirkti pigiau nei 2015 metais.

Svarbu tai, kad yra platus pigesnių atitinkamų prekių asortimentas, taigi kasdienių produktų krepšelis gali kainuoti ir gerokai mažiau.

Ukraina

Ukrainoje, Kijeve, panašus produktų krepšelis kainuotų apie 6,45 Eur (170,9 grivinos). Tokią išvadą galima daryti paanalizavus maisto produktų kainų nuotraukas, kurias prieš keletą dienų atsiuntė Ukrainoje, Kijeve, gyvenanti Natalija.

Anot jos, pas juos kainos pastaruoju metu labai pakilusios.

„Vidutinė ukrainiečio alga „ant popieriaus“ apie 10 tūkstančių grivinų (valiutos kursas 1 euras - 26,5 grivinos), o į rankas gauna apie 7 tūkstančius. Tad 7 000 padalijus iš 26,5, išeina, kad vidutinė ukrainiečio alga – 264 eurai. Bet, noriu pabrėžti, čia mes kalbame apie Kijevą. O visur kitur algos yra žymiai mažesnės, žmonės gauna po 150 ir 200 eurų. Yra dirbančių ir už minimalų – vos 100–120 eurų siekiantį atlyginimą. Bet yra ir tokių, kurie uždirba 1 000 eurų. Atlyginimų amplitudė labai įspūdinga. O kainos tikrai labai sukilo“, – pasakojo Natalija.

REKLAMA

Italija

Italijoje minėtų prekių krepšelis kainuotų apie 6,45 Eur. Remiantis su šeima šioje šalyje gyvenančios Janinos pateiktomis kainomis, pienas kainuoja apie 1,2 Eur, sviestas – apie 1,5, kiaušiniai – 1,75, pusė kepalo duonos – 1,5, pakelis makaronų – 0,5 Eur.

Trijų asmenų Janinos šeima skaičiuoja, kad pragyvenimui išleidžia mažiau nei Lietuvoje.

„Maistui ir buitinėms prekėms – apie 100 eurų. Perkame ne per daugiausiai, tiek, kad užtektų savaitei. Sunku pasakyti, kurie produktai pigiau ar brangiau kainuoja negu Lietuvoje. Italijoje nėra tokios grietinės kaip Lietuvoje, taip pat ir rūkytų mėsos produktų, bet jų kartais galima rasti rumunų parduotuvėse“, – įspūdžiais dalijosi Janina.

Pasak moters, normalus atlyginimas čia siekia 1 000–1 200 eurų.

„Drabužiai ir avalynė tikrai pigesni – už 20 ar 30 eurų suknelę nusipirksiu, o Lietuvoje – sunkiai už tokią kainą. Papietauti ar pavakarieniauti restorane galima už 20 eurų ir daugiau. Dažnai italai vakarieniauja restoranuose, o pietums kai kurie dažniausiai panini, t. y. sumuštinį, nusiperka už 5 eurus ir papietauja. Na, galima ir už 10 eurų dienos pietus užsisakyti“, – pasakojo Janina.

Anglija

Remiantis Anglijoje gyvenančios Linos atsiųsta parduotuvės čekio nuotrauka, krepšelis, kurio kainą lyginame, kainuotų apie 6,44 Eur (5,49 svaro). Tiesa, šiek tiek skyrėsi prekės, nes Anglijoje įprasta pirkti ne 10, o 6 arba 12–15 kiaušinių. Pasak Linos, apsipirkti yra pigiau didžiuosiuose centruose, pavyzdžiui, „Tesco“ ar „Asda“, kurie yra tarsi lietuviški „Maxima“ ar „Iki“.

REKLAMA

Degalai kainuoja apie 1,27 svaro už litrą, kaina svyruoja priklausomai nuo degalinių tinklo.

Prekių kainos Jungtinėje Karalystėje, pirkta Tesco

Prekių kainos Jungtinėje Karalystėje, pirkta Tesco

„Valandinis minimumas neatskaičius mokesčių yra 8,21 svaro (9,63 Eur), nuo balandžio bus 8,72 svaro (10,23 Eur). Daugumoje vietų darbas valandinis, mažai kur sutartinis, tai, manau, uždarbis priklauso nuo to, kiek valandų dirbsi, aišku, nekalbant apie didesnį valandinį atlyginimą, kuris kiekvienoje kompanijoje skirtingas. Mano draugė dirba tokioje kompanijoje, kurioje už nekvalifikuotą darbą apmokama 10,75 svaro (12,61 Eur).

Pas mus atlyginimai didesni, lengviau gyventi ir galim daugiau sau leisti, bet vis tiek reikia taupyti, nes, pavyzdžiui, nuomos kaina yra gerokai aukštesnė. Namo, kuriame gyvename, mėnesio nuomos kaina yra 675 svarai (apie 792 Eur) per mėnesį, plius visi kiti mokesčiai. Vieno–dviejų kambarių buto nuomos kainos svyruoja nuo 400 iki 600 svarų (469-703 Eur) ir daugiau. Prie Londono ar Londone gyvenantys sumoka ir po 1 200 svarų (1 407 Eur) per mėnesį už mažą 2 kambarių butą. Bet, kaip jau sakiau, viskas priklauso nuo to, kur gyveni“, – pasakojo Lina.

Islandija

Netoli Reikjaviko gyvenantis Karolis už prekių krepšelį išleido 11,19 euro (1 533 kronas). Čia taip pat skyrėsi kiaušinių skaičius – pakuotėje buvo ne 10, o 12.

„Per mėnesį, taupiau gyvenant, maistui 30 000 kronų (apie 218 Eur), manau, visiškai užtenka, 50 000 (apie 363 Eur) – jei norisi brangesnių produktų. Mes dviese maistui per mėnesį išleidžiam apie 60 000–70 000 kronų (apie 436-509 Eur). Žiūrim, ką perkam, bet labai stipriai netaupom – valgom ir lašišos, ėrienos, kai randame su nuolaida. Valgyti bare ar kavinėje brangoka ir dažniausiai meniu patiekalų kainos prasideda nuo 2 000 kronų (14,5 Eur). Vanduo nemokamas, bet vaisvandenių kaina apie 300–500 kronų už 0,5 litro. Alaus bokalas bare – apie 1 000 kronų, tai maždaug apie 7,3 Eur. Paprasta kava kavinėje arba bare kainuoja apie 400–500 kronų, latė ar kitokia kava – apie 700 kronų (5,1 Eur)", – vardijo Karolis.

REKLAMA

Minimalus atlyginimas, pasak jo, Islandijoje gana didelis, dirbant visą darbo dieną galima per mėnesį uždirbti apie 2 400–2 500 eurų.

„Tačiau vidutiniškai butas suryja pusę tos sumos. Pigesnės vietos gyventi nuoma apie 1 000–1 200 eurų. Mano buto nuoma kainuoja apie 1 500 eurų. Turėti mašiną čia naudinga, jei gyveni priemiestyje. Tačiau yra ir gana platus autobusų tinklas. Reikjavike kelionė autobusu – 480 kronų (apie 3,5 Eur).

Aktualu ir mobilusis ryšys. Karolis už maždaug 24 eurus per mėnesį gauna neribotus skambučius ir SMS žinutes visoje Europoje ir 10 GB interneto duomenų. Pasak pašnekovo, internetas geras, kaip ir Lietuvoje.

Danija

Danijoje su šeima gyvenanti Svajonė pasakoja, kad pagrindinių produktų kainos yra iš dalies panašios į lietuviškas. Panašus prekių krepšelis kainuotų apie 9 eurus.

Duonos kaina, priklausomai nuo rūšies ir kiekio, varijuoja nuo 6 iki 25 kronų (0,8–3,35 Eur), 15 kiaušinių kainuoja 20–30 kronų (2,68–4,01 Eur). Makaronų kaina taip pat svyruoja nuo 7,5 iki 30 kronų (1–4,01 Eur), 200 gramų sviesto pakelio kaina – nuo 20 iki 28 kronų (2,68-3,75 Eur), litras pieno kainuoja 9,95 kronos (1,33 Eur).

Tarp kasdienių Svajonės šeimos pirkinių būna ir saldžiosios bulvės, kainuojančios 16 kronų (2,14 Eur), raudonosios paprikos – 8,5 kronos (1,14 Eur), tortilijų paplotėliai – 29,95 kronos (4,01 Eur), indelis aviečių – 20 kronų (2,68 Eur), dantų pasta – 29,95 kronos (4,01 Eur), higieniniai įklotai – 42,95 kronos (5,75 Eur).

Vokietija

Vokietijoje gyvenanti Jurgita minėtų prekių krepšelį nupirko už 6,09 Eur.

Remiantis internete pateikiamomis kainų suvestinėmis, šioje šalyje vienam asmeniui mėnesio išlaidos pragyvenimui yra apie 1,4–1,8 tūkst. Eur per mėnesį, tačiau gyvenant didmiesčiuose ir brangesniuose būstuose vien jų nuoma gali kainuoti beveik tokią sumą. Skaičiuojama, kad keturių asmenų šeimai bendros pragyvenimo išlaidos gali siekti net 3,5 tūkst. Eur.

REKLAMA

Prekių kainos Vokietijoje, pirkta Lidl

Prekių kainos Vokietijoje, pirkta Lidl

Vokietijoje pragyvenimo išlaidos pietinėje šalies dalyje yra didesnės nei rytinėje. Pavyzdžiui, Miunchenas, Frankfurtas yra vieni brangiausių miestų, o Berlynas, kaip sostinė, yra sąlyginai pigesnis. Būsto nuomos kaina, 2019 m. duomenimis, didžiausia buvo Miunchene ir Berlyne, mažiausia - Dortmunde. Pastaruosius keletą metų būsto nuomos kaina sparčiai auga.

Krepšelio kaina

Lietuva – 5,73 Eur

Vokietija – 6,09 Eur

Anglija – 6,44 Eur

Ukraina – 6,45 Eur

Italija – 6,45 Eur

Danija – 9 Eur

Islandija – 11,19 Eur

Vidutinės kainos Lietuvos prekybos tinklų parduotuvėse

Vidutinė svertinė maisto produkto kaina apskaičiuota panaudojant kainas, registruotas Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Marijampolės miestuose esančiose UAB „Lidl Lietuva“, UAB „Maxima LT“, UAB „Norfos mažmena“, UAB „Palink“ ir UAB „Rimi Lietuva“ prekybos tinklų parduotuvėse. Vidutinėms maisto produktų kainoms apskaičiuoti akcinės ir prekybos tinklų privačių prekių ženklų kainos neįtraukiamos.

Kaip yra Europoje?

2019 m. gruodžio mėn. duomenimis, iš Europos Sąjungos šalių-narių Danijoje buvo brangiausias maistas, nealkoholiniai gėrimai, drabužiai ir avalynė, taip pat vienos didžiausių elektros, dujų ir kuro kainų.

Danijoje ir Norvegijoje dėl didelių mokesčių yra didelės asmeninio transporto įsigijimo išlaidos.

Iš visų Europos šalių didžiausias maisto, alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų kainų lygis buvo Norvegijoje, o Islandijoje – drabužių ir avalynės.

Žemiausios kainos fiksuotos Šiaurės Makedonijoje, Turkijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje.Labiausiai skiriasi alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių kainos skirtingose Europos šalyse.

REKLAMA

Tai daugiausia lemia skirtingi mokesčiai. Mažiausiai skiriasi drabužių ir avalynės kainos.Liuksemburge fiksuojamas didžiausias baldų kainų lygis, Maltoje – buitinės technikos. Žemiausios buitinės technikos ir elektronikos kainos – Lenkijoje. Įsigyti asmeninį automobilį palankiausios sąlygos yra Slovakijoje.

Brangiausi restoranai ir viešbučiai yra Islandijoje, iš ES narių - Danijoje. Pigiausi - Albanijoje, o iš ES narių – Bulgarijoje.

Parengta pagal Eurostato duomenis

Straipsnio autoriai: Edita GUDAVIČĖ, Jonas VALAITIS, Virginija KESMINĖ.

irena
2020-02-03 15:18:26
vasara parvažiuoja duktė su šeima atostogom iš Airijos ir yra apstulbę prekių brangumu čia Lietuvoje,tiesiog stebis,kaip mes dar išgyvenam.Tad nekabinkit makaronų,ko slepiat tiesą.Pinigus už tuos tyrimus tai pasiimsit.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vitalij 2020-02-06 18:49:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nieko vertas straipsnis
Zmona le   ATSAKYTI
seselis 2020-02-06 09:51:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesamoningas tas tyrimas.Na jei Vokitijoj centruos perkant gal kazkas panasaus,bet yra tokiu parduotuviu,kad uz 20 eur savaitei uztenka   ATSAKYTI
Sniega 2020-02-04 00:01:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nesamone,nezinau kaip kitose salyse,bet vokietijoje sviesto kaina tokia,bet 250gr,o lietuvoje tik 200 ir tik sviesto misinio,ir aplamai cia nesamoningas tyrimas,nezinantiems nieko   ATSAKYTI
Kaunietė 2020-02-03 20:57:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Akių dūmikai,melagiai ir apgavikai!!!!!!!Rašote nesąmones konkrečiai. Kam to reikia,juk visi puikiai žino kas kiek ir kur kainuoja. Kodėl nelyginate atlyginimo skirtumų pagal sektorius?    ATSAKYTI
Puke 2020-02-03 19:34:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pas mus viskas pabrango ne tik maisto produktai bet ir statybinės medžiagos,cigaretės,šnapsas,stomatologai ką jau čia vardinti patys viską žino ,tik žmonėms akis mulkina, kažkodėl algas su kitomis šalimis nelygina.   ATSAKYTI
Žemaitis 2020-02-03 17:17:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lietuva kaip šiaures korejia viskas gerai tik kad rusai puola    ATSAKYTI
A.V 2020-02-03 19:59:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Grina tiesa puola ir niekaip ne užpuola  
egidija 2020-02-03 17:11:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kam pusti migla zmonems kokie atlyginimai uzsienyje o kiek uzdirbame mes paprasti lietuviai   ATSAKYTI
ASTA 2020-02-03 16:43:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sviesto prieš 5 metus pirkote 200 g, o dabar tik 180 g;
Pieno pirkote 1 l, o dabar tik 0,9 l ....Pokyčio nesimato ir nesijaučia tikrai...   ATSAKYTI
Petras 2020-02-03 16:26:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visų pirma Anglijoje sviestas Tesco 250gr.,O Lietuvoje tik 200gr.Toliau makaronai Lietuvoje dažniausiai 400gr.,O Anglijoje 500 gr.Kiaušiniai Anglijoje buvo pirkti ne standartiniai o brangiausi.Taigi visaip stengėsi meluoti Delfi.   ATSAKYTI
A.V 2020-02-03 20:02:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Anglijoje tuos pacius lietuviškus kiaušinius galima nusipirkti už 1.09sv 10 dešimt bet kiek galima kabinti tuos makaronus ant ausų ir limpa tautiečiams   
Lidija 2020-02-03 15:50:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pirmiausia palyginkit atlyginimus Lietuvoje ir kitose salyse ,va cia tai kontrastas gausis, o jus lyginat kainas, gryna nesamone   ATSAKYTI
irena 2020-02-03 15:18:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
vasara parvažiuoja duktė su šeima atostogom iš Airijos ir yra apstulbę prekių brangumu čia Lietuvoje,tiesiog stebis,kaip mes dar išgyvenam.Tad nekabinkit makaronų,ko slepiat tiesą.Pinigus už tuos tyrimus tai pasiimsit.   ATSAKYTI
Zitulka petruskele 2020-02-03 15:48:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kainos beveik tos pacios sunus belgijoj gyvena bet atlyginimai skiriais 4 kartus ir daugiau ne kainose beda o atlyginimuose  
Roma 2020-02-03 16:25:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kalbat nesaamones ir tiek. Toks jausmas, kad žmonės niekur neina, nieko nemato ir nieko neperka, kad būtų pasakę apie atlyginimus, jog niekas per daug nekito tai tada tikrai sutikčiau, bet dėl kainų tai net juokinga kai pasako, kad nepasikeitė niekas ir kainos visai netikslios   
!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2020-02-03 15:06:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
svedu-norvegu pasienis...........pienas 1.20e-2ltr....mesa skaniai pabarstyta,rukyta lenkiska 1kg-3.50e......tualetinis p.-5e-18vnt.......gillete skut.peiliukai puse kainos ir geriau skuta.......pilna kedainiu konservu fabriko produkcijos uz lietuviska kaina be akcijos........kava gera 4e, lofbergs 2e akcijine is 5e po 1e.................nereiketu uz kelta moketi is KLP geriau cia vaziuociau negu i Lenkija apsiprekinti....prasidejo ziemos sezono ispardavimas-zmona butu salia tai nama uzstatytu,kad viska paimti....dzinsai po 10,batai po 20..........kad nezystumete apie optimas ir kinus tai ziuriu ecco...timberlendus...tomius....wranglerius....buna ir kinu bet tuos numetu.......   ATSAKYTI
AUDRIUS 2020-02-03 14:42:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
NEREIKIA MAKARONU ANT AUSU KABINT,VOKIETIJOJ TIKRAI VISKAS PIGIAU,PENKI METAI GYVENU.CIGARETES TEN GANA BRANGIOS,BET PAGAL JU ATLYGINIMUS TAI NEBRANGU...   ATSAKYTI
Iki: 2020-02-03 14:31:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
2016 m. ekleras - 0.34€
2019 m. tas pats ekleras - 0.99€
Nebeįperku eklero desertui.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Nijolė Kvietkauskaitė (bendrovės nuotr.)
Nuo balandžio 1 d. prekybos tinklą „Iki“ valdančios bendrovės „Palink“ generalinės direktorės pareigas eiti pradeda Nijolė Kvietkauskaitė, iki šiol įmonėje dirbusi kaip ...
(Fotobankas)
Nuo karantino pradžios dirbančiųjų Lietuvoje jau sumažėjo daugiau kaip 8,6 tūkst. Beveik penktadalio ūkio šakų darbuotojų skaičius susitraukė procentu ar daugiau. Tačiau kai ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Siekdama, kad dėl karantino pasekmių savarankiškai dirbantys žmonėms patirtų kuo mažiau išlaidų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ketina dviems metams atidėti privalomojo ...
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis (nuotr. Organizatorių)
Į Venecijos kanalus sugrįžo gulbės ir delfinai. Užsikrėtimą koronavirusu galima nebrangiai nustatyti virgulių pagalba, o nuo jo pasveikti padeda vitaminas C, imbieras bei kai ...
Elektra (nuotr. Jūratės Juodytės)
Elektros ir šilumos tiekimo įmonės teigia jau gaunančios klientų prašymų atidėti mokėjimus, išdėstant juos ilgesniam laikui, tačiau tokie klientai turės pateikti įrodymų, jog ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų