Jei sulauksite 45 metų ir neturėsite darbo, galėsite pretenduoti į valstybės paramą savo verslui pradėti. Tai numato Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtos Užimtumo įstatymo pataisos.

(Fotobankas)

(Fotobankas)

Kaip paaiškino ministerija, pagal Užimtumo įstatymo nuostatas, šiuo metu savarankiško užimtumo rėmimo priemone – darbo vietos sau steigimu, gali pasinaudoti neįgalieji ir bedarbiai iki 29 metų.

Jei Užimtumo įstatymo pakeitimui pritars Seimas, vyresni nei 45 metų bedarbiai galėtų naudotis parama įsisteigti sau darbo vietą. Be to, juos įdarbinantys darbdaviai taip pat galės gauti subsidiją, kuriuo būtų kompensuojama dalis įdarbinimo išlaidų.

Įsigaliojus šio įstatymo pakeitimams, vyresni kaip 45 metų bedarbiai galėtų darbo vietas sau pirmą kartą steigti Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme apibrėžtose labai mažose įmonėse.

„Subsidija vienai darbo vietai steigti mokama atsižvelgiant į darbo funkcijas, į darbo priemones ar techninės pagalbos priemones neįgaliesiems įsigyti, montuoti, pritaikyti, taip pat nuosavybės teise valdomoms patalpoms, reikalingoms darbo vietai įrengti, remontuoti ar pritaikyti, jei šio išlaidos neviršija 50 proc. visos subsidijos steigiamai darbo vietai dydžio“, – pakomentavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA

Subsidijos vienai darbo vietai įsteigti dydis negali viršyti 31,03 Vyriausybės patvirtintos minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio. 

Šiuo metu, kai MMA yra 555 eurų, maksimali subsidijos suma būtų 17,2 tūkst. eurų. Nuo kitų metų pradžios MMA bus 607 eurai, tad maksimali subsidijos suma turėtų padidėti iki 18,8 tūkst. eurų. Tiesa, veikla už šią sumą įsteigtoje darbo vietoje turi būti vykdoma ne trumpiau kaip 36 mėnesius.

Skaičiuojama, kad vyresnio amžiaus bedarbiai patiria daugiau įsidarbinimo sunkumų nei kitos amžiaus grupės. Užimtumo tarnybos duomenimis 2018 m. gruodžio 31 d. Užimtumo tarnyboje registruota 38,6 tūkst. ilgalaikių bedarbių, iš jų 70 proc. sudarė vyresni kaip 45 metai.

Be kita ko, naujose Užimtumo įstatymo pataisose numatoma dar viena nauja priemonė – įvadiniai pameistrystės kursai, kurių metu būtų: informuojama apie ūkio sektorių; atliekamas praktinis supažindinimas su ūkio sektoriumi; organizuojami susitikimai su darbdaviais ir darbo pokalbis pas pasirinktą darbdavį.

Kaip nurodoma projekto aiškinamajame rašte, naujoms priemonėms finansuoti iš valstybės biudžeto papildomai prireiktų daugiau kaip 6 mln. eurų.

Kad įsigaliotų naujos įstatymo nuostatos, joms dar turės pritarti Vyriausybė, o patį įstatymą priimti Seimas.

Pagal dabar galiojantį įstatymą darbo vietoms steigti yra teikiama ši parama: 1) darbo vietų steigimo (pritaikymo) subsidijavimas; 2) vietinių užimtumo iniciatyvų projektų įgyvendinimas; 3) savarankiško užimtumo rėmimas.

Kaip portalą tv3.lt informavo užimtumo tarnyba, pagal šias priemones pernai įsteigta 916 naujų darbo vietų, o per tris šių metų ketvirčius – 153.

REKLAMA

Pasigenda nuoseklumo

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė iš esmės pritaria naujoms ministerijos iniciatyvoms, tačiau, jos nuomone, darbdaviai ir institucijos daro per mažai, kad vyresni žmonės kuo ilgiau išsilaikytų darbo rinkoje.

Inga Ruginienė (nuotr. Pauliaus Gvildžio)

Inga Ruginienė (nuotr. Pauliaus Gvildžio)

„Aš apie tai seniai kalbu ir darbdaviams sakiau. Iki šiol gana stipri tendencija, kad tik jaunimas reikalingas ir nėra čia ko. Jei tau vos ne 50 metų, tai darbo rinkai kaip ir nebereikalingas. Sakiau jiems, ateis tokia diena, kai nerasite darbuotojų ir jums reikės grįžti prie šito amžiaus žmonių.

Su tuo jau susidūrė Europa, susidursime ir mes. Šiandien taip ir yra: darbuotojų nėra, tai reiškia, kad mes turime galvoti, kaip ilgiau prailginti darbinį amžių.

Netrukus bus taip, kad ir 50–60 metų sulaukę darbuotojai bus aukso vertės žmonės. Ir kai kalbėjome, pavyzdžiui, apie atostogas, darbo laiko sutrumpinimą ir bandžiau argumentuoti, kad turime tausoti žmogų kuo ilgiau, nes darbo rinkoje susidarys tokios sąlygos, kad jis turės ilgiau dirbti“, – komentavo pirmininkė.

Jos nuomone, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytos priemonės yra tik vienos iš daugelio. Tačiau jos esą iš esmės neišspręs susikaupusių problemų.

„Kalbėjome, kad galėtų būti tokios priemonės, kaip darbas su tos grupės žmonėmis, didesnės galimybės persikvalifikuoti ir sumažinti stresą, pakeisti galbūt netgi ir savo darbo pobūdį. Kaip jaunimas šiandien – padirbo kasininke, o po to pasimokė ir rytoj gali būti siuvėja – jie didelio streso nejaučia ir gali greitai persikvalifikuoti.

REKLAMA

Jeigu 50 metų ar vyresnis žmogus žinotų, kad šiandien praradę darbą Užimtumo tarnyboje jam ant stalo yra dedamos įvairios galimybės, kaip jis galėtų atrasti save – pvz., kulinarijoje ar dar kažkur. Kad būtų tam tikri žmonės, kurie nukreiptų jį, padėtų gauti kitą profesiją, jam tada nebūtų tokio streso pakeisti darbą ir jis galėtų dirbti dar 20 metų.

Lietuvoje nėra tokio nuoseklaus užimtumo išlaikymo modelio. Ateini į tarnybą, formaliai užregistruoja, pasako, kokios laisvos darbo vietos, gal yra koks vienas kitas kursas, bet nėra jokio suinteresuotumo tą žmogų vesti iki pensinio amžiaus“, – kalbėjo I. Ruginienė.

Darbdaviai vertina teigiamai

Lietuvos pramonininkų konfederacijos Komunikacijos departamento direktorė Asta Rinkevičiūtė informavo, kad jos atstovaujama organizacija naują Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyvą vertiname teigiamai. 

„Joje atsižvelgiama į darbdavių organizacijų parengtus praktinius pasiūlymus, kurie leistų kompleksiškiau ir efektyviau įgyvendinti užimtumo rėmimo priemones. 

Tai leistų geriau atliepti darbo rinkos poreikius, užtikrinti tikslingesnį kompetencijų suteikimą asmenims ir spartesnę bei kokybiškesnę integraciją į darbo rinką“, – komentavo departamento direktorė.

Jos teigimu, reikalingi yra šie pagrindiniai Užimtumo tarnybos užimtumo rėmimo priemonių įgyvendinimo tobulinimo veiksmai: standartizuotas asmenybės vertinimas; detalus asmens supažindinimas su darbo rinkos situacija; žmogaus motyvacijos ir profesinių gebėjimų vertinimas; įdarbinimo pagal pameistrystės darbo sutartį priemonės įtvirtinimas pagrindine ir prioritetine aktyvios darbo rinkos politikos priemone.

REKLAMA

„Užimtumo tarnyboje registruoti asmenys turėtų būti geriau supažindinti su informacija apie situaciją darbo rinkoje, įsidarbinimo galimybes, vidutinius darbo užmokesčius skirtinguose sektoriuose ir atskirose savivaldybėse. Tam turėtų būti pasitelkti ne tik Užimtumo tarnybos, bet ir Nacionalinės žmogiškųjų išteklių stebėsenos sistemos duomenys bei darbdavių pateikiama informacija“, – įsitikinusi A. Rinkevičiūtė.

Anot jos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos vertinimu, asmens motyvacijos, profesinių gebėjimų ir preliminarių profesinių sričių nustatymas bei įdarbinimo pagal pameistrystės darbo sutartį modelis turi būti integrali, neatsiejama ir viena iš prioritetinių darbo rinkos politikos priemonių.

Be to, siekiant žmogui padėti pasirinkti jo polinkius ir gebėjimus atitinkančią darbo sritį, būtų siūlomas įvadinis kursas į pasirinkto sektoriaus profesinio mokymo programas kaip neformaliojo mokymo (ugdymo karjerai) programa. Šio įvadinio kurso metu būtų padedama asmeniui pasirinkti darbinės veiklos sektorių (darbo sritį) ir darbui reikalingą kvalifikaciją arba kompetenciją.

Petras
2019-12-23 09:54:05
Lietuvoj nekontroliuojamas darbdavys ir vyksta darbuotojų diskriminacija pagal amžių. Kukuratis apie tai nutyli. Silpnos ,susiskaldę profsąjungos teismuose pralošia gobšiam jau turtingam privatizatoriui. DK surašytas ,bet veikia tik popieriuje, bandoma kurti naujoves, eikvojami mokesčių mokėtojo pinigai. Tai kam tas popierinis DK, demokratijos įvazdžiui?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kostas 2020-02-19 12:51:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Subsidija duodama 6men.o po to darbdavys atleidzia nes jam nebereikalingas ir kitas darbdavys priemes darbuotoja subsidija negauna.Tai koks cia blefas kad idarbins o po puse metu atleis.Priemus soc.imoniu istatyma tai dar daugiau padauges bedarbiu.Nuo liepos 1d.jau prasides masiniai atleidinejimai nes baigias subsidijos.Kas turi invaliduma tai tam is vis sakes...Darbdaviai jau sako ieskotis darbu nes pinigu nebegaus.Kaip jie tai kvailai kalba kad ankstins tipo idarbinima o paskui po 6men.atleis.Maza dali paliks rinkoje darbdavys ..nes jam nenaudinga be subsidijos idarbint.Pezeliojimai ir tiek   ATSAKYTI
Leja 2019-12-30 16:56:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Veterinarai nuo gruodzio 14 d leidzia namu virtuvese gaminti visoki maista Nu tai protingieji kurmiai oam virs 45 galite uz valstbes pinigus susiremontuoti savo butu vietuves ir net visa buta Iskepsit tris beliasus per 36 men ir gan Guliai sau smela    ATSAKYTI
Zita 2019-12-29 12:26:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Duos biski o paskui atims viska ir ka savo idejai per mokescius,per patikra ir liksi nuogas.   ATSAKYTI
Lena 2019-12-27 16:28:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paprašiau aš pernai esių su 2gr invalidumas žiniote koks buvo atsakymas nėra skirta smulkam versliui pinigių . Net plana buvau paruošiųsi   ATSAKYTI
Irena 2019-12-25 20:29:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsiras daugiau mazu versliuku.Gal tokiu - kur zmogus visa gyvenima svajojo, o dabar su valstybes pagalba bus pasiekiama   ATSAKYTI
Marius 2019-12-24 19:01:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nejuokinkite valdžiažmogiai! Koks verslas? Jūs ką, išprotėjote? Išdalinkite vaikų namams, bus didesnė nauda.   ATSAKYTI
Gintaras 2019-12-24 09:19:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik graziai rasyti moka ,norejau kurti sau darbo vieta,turiu neygaluma,o uzimtumo tarnyba pasiunte ant triju raidziu ,va tau ir graziai aprasyta darbo vieta,cia kaip svogeriu kraste tai gali naudotis tik gimines.   ATSAKYTI
Lena 2019-12-27 16:30:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Panašai ir man buvo su invalidumių  
smulkmė 2019-12-24 02:21:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Geriausia subsidija - sumažinti reikalavimai verslui deklaruoti deklaruotas deklaracijas, pristatinėti pažymas apie pristatytas pažymas. Šaudo žvirblius su patranka.   ATSAKYTI
rita 2019-12-23 19:09:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal nejuokinkit gerau, vel imasi gudrybiu, pries briusely skurda mazina, savas verslas siuti uzuolaidas, batus, paltus gal, ju kaina Lt turi siekti z uzuolaidas iki 70€ bataiv37€, kas beks pas ta jauna verslinkaka šito viso pirkti, kaip lekijo visos sitos prekes kainuoja tiek zlotų reik rasti kvaily kas tai pirks dar turi ysigyti siuvimo masinas ir zmonems moketi atlyginima, ar agurkus augintibir parduoti, lenkijo dabar pamidorai dviejų €nekainuoja, visi viska veza is lenkijos ir perparduoda, na tikrai pasityciojimas is žmonių darbdavys duos darbo ir ydarbys pasiims tuos pinigus 36 mmen ydarbys ir ispirs lauk. Invalidai steiks darbo vietas,   ATSAKYTI
Ryta 2019-12-23 19:28:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jus ministrai nejuokinkit su tom nesamonen, is invalido 55% atimat grupe ir duodat 70%, tai ir lazda pasiimkit jai is nepaeinancio zmogaus atimat grupe, paliekat tik lazdele pasiramciuoti kad eiti su lazdelia škunuojant nejaucent koju pirštu su asma darbo vieta kurti as tuos pinigus sumokesit darbdaviui ir jis prims mane y darba. Jus turit pasirodyt briuseliui kad skurda mazinat tai ir pasirodykit tam briuseliui, sket invalidam nemokesit pencijos ir nebus korupcijos, jo zmogus ksltas kad susirgo, pasvjus kaip jabos liudytojus sirgti negalima, gal uz tuos pinigus kur siulot versla kurti pradekit tikrinti kiek invalidumu grupiu parduota sveikiems žmonėms, vien tik mano gimine 3 asmenys gere balevojo ulevojo grupes nusipirke, ir dar pazystami keli iki pencijos grupes gavo daug žaliu sumokejo bet gavo, o jus ysivaizduojat kad neygalumo komisijose sėdi dievo siustas tarnas ir visus palaimina. Net baisu kiek marijampoles apskrity, per 30 m parduota grupių ir vis sedi tas pats dievo tarnas, neurologas kuris labai gerai nusimano, apie bronhita ir asma, noretus sakyt eikit jus žinn kur bet, jums bus šventes grazios ir pramingos, o daugeliui 30 metų kaip buvo taip ir liks ubagiškos  
Nesuprantu 2019-12-23 16:28:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Koks verslas? Visur prekyboje monopoloniai prekybos centrai. Dalins pinigus šluotai pirkti? Bandeles kepti? Atveža vien sintetiką viską pasiūta. Ką dirbti? Smulkiosios pramonės nieko nelikę. .   ATSAKYTI
Dziutis 2019-12-23 14:29:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ne tik tris metus islaikyti darbo vieta,bet ir apdrausti inventoriu.Tiek pat savu lesu investuoti, kiek subsidijos gauta...nekaska   ATSAKYTI
Je 2019-12-23 13:59:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Je, ne naujus įstatymus šioj vietoj kurti reika ,o kad tinkamai veiktų dabo įstatymų kodeksas. Nuskurdintas darbininkas negali apginti savo teisių Lietuvos teismuose dėl skirtingo turtinio lygio teisininkams. Ar to nežino prezidentas .TM, KODĖL?   ATSAKYTI
Inesa 2019-12-23 13:41:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ką daryti žmonems 55 ir vyresniems,kai pensijinį amžių prailgino,niekas nenori tokių darbuotojų ir lengvatų jokių ,susikuriant verslą.Gal jau prades kažkas mąstyti   ATSAKYTI
Ray 2019-12-24 06:51:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
55 m ir vyresni papuola į 45 m ir vyresnių amžiaus grupę.   
Geras darbas iš namų 2019-12-23 10:39:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
„Google“ sumokėjo už kiekvieną darbą internete nuo 400 iki 800 dolerių per dieną. Aš gavau pirmo mėnesio 21758 USD ir 29467 USD per pastarąjį mėnesį „google“ namuose 3 valandas darbo dieną. Net ir tie, kuriems tai yra naujiena, galite lengvai uždirbti 120 USD per valandą, o pajamos su laiku gali būti dar didesnės. Tai aš ir darau

...........................>>>>>>>>>>>>>>>> w­­w­­w.C­­a­­s­­h­­F­­l­­o­­w­­7­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Petras 2019-12-23 09:54:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvoj nekontroliuojamas darbdavys ir vyksta darbuotojų diskriminacija pagal amžių. Kukuratis apie tai nutyli. Silpnos ,susiskaldę profsąjungos teismuose pralošia gobšiam jau turtingam privatizatoriui. DK surašytas ,bet veikia tik popieriuje, bandoma kurti naujoves, eikvojami mokesčių mokėtojo pinigai. Tai kam tas popierinis DK, demokratijos įvazdžiui?   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Vilniaus miesto savivaldybė (nuotr. Fotodiena.lt)
Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti viešojo intereso gynimo procedūrą, išnagrinėjusi savivaldybės ir Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) susitarimą su rizikos kapitalo fondu ...
Asociatyvi (Fotobankas)
Vyriausybė trečiadienį pritarė Darbo kodekso pataisoms, kuriomis numatomos geresnės sąlygos darbuotojams, susidūrusiems su sveikatos problemomis, plečiamos galimybės ...
Europos Sąjunga (nuotr. Fotolia.com)
Šiandien Europos Komisija (EK) skelbia kiekvienai Europos Sąjungos valstybei narei skirtas ataskaitas, kuriose bus išanalizuoti jų ekonominiai ir socialiniai iššūkiai. Lietuva ...
(nuotr. Fotodiena/Domantas Pipas)
Kaip jau skelbta, šalies vaistinės jau pardavė visas medicinines kaukes, kurios iš tiesų neapsaugo nuo koronaviruso užkrato. Tačiau darosi panašu, kad lietuviai ėmė šluoti ir ...
(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Paskutinį praėjusių metų ketvirtį bruto darbo užmokestis šalies ūkyje padidėjo 3,1 proc. Metinis atlyginimų augimas viršijo 8 proc., skelbia Statistikos departamentas. ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų