Valdantiesiems pasiūlius Lietuvoje veikiantiems bankams jau nuo ateinančių metų taikyti 0,4 proc. metinį turto mokestį, deklaruojama, kad tai padės į šalies biudžetą surinkti trūkstamus 100 mln. eurų. Tačiau nutylima, kiek toks žingsnis iš tiesų kainuos mokesčių mokėtojams ir valstybei, sako Lietuvos bankų asociacija (LBA).

Karolis Kavolėlis/Fotobankas nuotr.

Karolis Kavolėlis/Fotobankas nuotr.

Dar 2016 m. kovą grupė Seimo narių registravo Mokesčio finansų įstaigoms įstatymo projektą. Pastaruoju metu prie jo valdantieji grįžo. Apie planus įvesti šį mokestį prabilo finansų ministras, premjeras, taip pat valdančiosios koalicijos vadovybė. 

Registruotame numatyta, kad naujo mokesčio objektas būtų finansų įstaigų ir draudimo bendrovių turtas – balanse parodytas kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas, taip pat nematerialusis ir finansinis turtas.

Mokesčio mokėtojų, finansų įstaigų apmokestinimo pagrindas yra mokesčio mokėtojo turto balansinės vertės sumos perteklius – kai suma didesnė, nei 100 mln. eurų, draudimo bendrovių – kai suma didesnė, nei 50 mln. eurų.

REKLAMA

Neapmokestinamas būtų tik nuosavos lėšos ir investicijos į Vyriausybės vertybinius popierius. Projekte siūlomas mokesčio tarifas būtų 0,0334 proc. apmokestinimo pagrindo per mėnesį arba 0,4 proc. per metus.

Brangtų būsto paskolos

Preliminariu LBA vertinimu, naujas mokestis ypač atsilieptų būsto paskolų kainoms ir turėtų įtakos daugybės šeimų gyvenimui. Šiuo metu Lietuvoje vidutiniškai kas antras gyvenamasis būstas yra įsigyjamas su banko paskola. 

Bankai esą negalėtų suteikti būsto paskolų už 2,4 proc. palūkanų kaip dabar. Analitikai prognozuoja, kad dėl mokesčio būsto paskolų palūkanos galėtų kilti iki 2,8–4,6 proc.

Tokios palūkanos būtų taikomas naujai išduodamoms paskoloms, tad planuojantiesiems įsigyti nuosavą būstą tektų rimtai persvarstyti savo galimybes prieš priimant atsakingą sprendimą. 

Dėl išaugusios palūkanų naštos būstas su paskola pirkėjui atsieitų keliolika tūkstančių eurų brangiau nei dabar. Pvz., už vidutinę 60 tūkst. eurų paskolą būstui įsigyti, suteiktą 30 metų laikotarpiui, per metus gali tekti susimokėti nuo 154 eurų iki 434 eurų daugiau. Tad tokia paskola iš viso pabrangtų nuo 5 iki 13 tūkst. eurų, skaičiuoja LBA.

Asociacija nurodo, kad naujo mokesčio poveikį pajustų ir verslas – paskolų verslui palūkanos ūgtelėtų nuo 3 proc. iki 3,8 proc. Be bankų paskolų verslo plėtra neįmanoma. Tyrimų duomenimis, paskolos verslo plėtrai  į bankus kreipiasi apie 66 proc. šalies įmonių, ypatingai regionuose.

Pablogėjus įmonių skolinimosi galimybėms, 17–35 mln. eurų susitrauktų ir bendrasis vidaus produktas (BVP).  Mokesčio įvedimas esą skaudžiai atsilieptų ir visai šalies ekonomikai. Ilgalaikė žala gali būti 4 kartus didesnė nei trumpalaikė nauda: į biudžetą surinkus 100 mln. eurų, šalies ūkis netektų nuo 150 iki 450 mln. eurų, kuriuos galėtų skirti plėtrai, modernizavimui ir socialinėms reikmėms.

REKLAMA

„Atlikę preliminarią analizę, jaučiame pareigą įspėti visuomenę, institucijas bei politikus, kad toks mokestis atneštų daugiau žalos nei naudos, o pati jo idėja nesuderinama su lygiateisiškumo principais ir ekonomine logika“, – akcentavo LBA vadovas Mantas Zalatoriaus.

Jis abejojo, ar panašus mokestis gali būti įvestas Švedijoje. Kitose ES šalyse egzistuojantis mokestis esą yra visiškai kitoks, nei siūloma Lietuvoje. Esą jo paskirtis ten yra sukaupti rezervą, kuris būtų naudojamas tuo atveju, jeigu bankai susidurtų su nemokumo problemomis.

Išplatintame pranešime teigiama, kad LBA supranta ir vertina valdžios pastangas subalansuoti valstybės biudžetą ir mažinti socialinę atskirtį.  Tačiau kiekvienam sprendimui, ypač mokestiniam, reikalinga kaštų ir naudos analizė. Todėl LBA kviečia politikus rimtai ekspertinei diskusijai ir ilgalaikių sprendimų paieškai. Aklas ir selektyvus mokesčių didinimas, kurio imamasi, į gerovės valstybę tikrai neveda. 

Šiandien pritrūkus pinigų biudžete, užsimota papildomai apmokestinti  bankų sektorių, kuris net  nėra pats pelningiausias – kitąmet gali būti atsigręžta į  didesnius pelnus uždirbančius verslus, pvz., reklamos, pramogų verslą ar baldų gamintojus.

LBA atstovai apgailestavo, kad siūlant įstatymo projektą nebuvo atlikta išsami analizė, kaip tai paveiktų gyventojus, verslą ir visą ekonomiką, ypač turint galvoje, kad vis garsiau kalbama apie lėtėjančią viso pasaulio ekonomiką.

Pelningumas – vienas didžiausių Europoje

Kaip skelbia Lietuvos bankas, mūsų šalyje veikiančių finansų institucijų pelningumas pastaruoju metu buvo vienas didžiausių visoje Europoje. Esą tai lemia veiklos efektyvumas, maži paskolų nuostoliai, stipri paklausa skolinimui bei išaugusios koncentracijos padariniai.

REKLAMA

„Lietuvoje veikiantys bankai išties išsiskiria savo aukštu pelningumu ir Europos bankų pelningumo vidurkį Lietuvos bankai lenkia jau ne pirmus metus.

 Tiesa, aukštesniais pelningumo rodikliais pasižymi ne tik Lietuvos, tačiau ir daugelio kitų Šiaurės – Baltijos regiono šalių bankai. Pvz., metinis Latvijos bankų pelningumo rodiklis 2019 m. pirmąjį ketvirtį sudarė 14 proc., Švedijos – 13 proc. Estijoje ir Suomijoje bankų pelningumas 2019 m. pradžioje buvo kiek mažesnis nei kaimyninėse regiono šalyse, tačiau taip pat lenkė Europos bankų pelningumo vidurkį“, – portalui tv3.lt komentavo Lietuvos bankas.

Esą Lietuvos bankai patiria nedideles finansavimosi išlaidas. Lietuvoje veikiančių bankų finansavimosi išlaidų ir turto santykis yra bemaž žemiausias Europoje. Kartu Lietuvos bankai patiria ir nedidelius paskolų nuostolius, o jei paskola ir tampa neveiksni bankams dažnai pavyksta nuostolius išsiieškoti iš įkeisto turto.

„Iš naujausių bankų rezultatų matyti, kad pastaruoju metu jų pelną labiausiai didina išaugusios palūkanų pajamos bei kiek mažiau – komisinių pajamos. Kadangi bankų paskolų srautai agreguotu lygiu iš esmės reikšmingai nekito (didėjantį skolinimą namų ūkiams atsvėrė sumažėjęs paskolų verslui teikimas), tad galime teigti, kad palūkanų pajamas didino didėjusios paskolų palūkanų normos“, – nurodo Lietuvos bankas.

PP
2019-10-01 10:50:03
Nekontroliuojami užsienio bankininkų apetitai.o LR banko valdyba neapgina LR piliečių interesų. Žmonėms už neterminuotus indėlius visai nemokamos palūkanos ,o užsienio bankas dar pasiima pinigus už sąskaitos priežiūrą. Užsienio bankininkas čia atėjo pasipelnyti ,one ubagų šelpti. Lietuvos pilietis paskolina pinigus bankui ir dar už tai susimoka... Nepažabotas išnaudojimas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
xxL 2019-10-01 21:46:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Suskaiciavo. Kas suskaiciavo, bankai ar ju pasamdytos reklamines agenturos? Cia eilinis santazas nes bankai kokie jie yra dabar yra tik muilo burbulai kurie susproginetu vienas po kito jei indelininkai masiskai atsiimtu indelius. Banku elgsena verta bausmes nes jie vietoje to kad pasidalintu savo pelnu ta pelna vis pasididina prisidengdami mokesciais. Garantuoju jei bankai bus apmokestinti 1% jie apmokestins klientus 3% ir is to dar didesni neapmokestinama pelna tures.    ATSAKYTI
pabaiga svieto 2019-10-01 18:50:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tiek tie pinigų lupikai apnaglėjo,kad jau dėl visko grąsina,tik mūsų nelieskit,nes mes dar labiau jus smaugsim,už ką bankai tokius pelnus nuo žmonių nulupa ir pasidalina, o valstybė bejėgė uždėti mokestį kaip ir visiems verslininkams   ATSAKYTI
Viktor Gegevič 2019-10-01 18:39:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labas vakaras.
Idomiai gaunasi, bankui moki procentus už paimta krėrdita, bet tylima apie eurabora. Tylu ir gražiai mulkina tauta. Taip, kad bankai lupa savo procentus, plius prideda eurabora. Pasidomėkite patys ir pamatysite tikslia suma kuria mokate bankams už paimta paskola bustui, namui ar dar kaikam.
O kodėl jie taip plėšosi už tuos 0,4 procentus nuo jų mokesčių, kodėl. Jie gali nuo mūsų lupti, o jie nenori mokėti mums.   ATSAKYTI
15proc. 2019-10-01 16:11:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nemoka pelno mokesčio gal 20 metų o menkutis mėginimas apmokestinti VOS 0,4 procentais susilaukia milžiniško žiniasklaidos ir Bankų Asocijacijos dėmesio. Vau.   ATSAKYTI
TAMSUS 2019-10-01 15:39:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
KUR LIETUVOS BANKAS ? ALIO GAL PRADEKIT KA DARYTI   ATSAKYTI
Emigrantas 2019-10-01 12:05:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šaunu...ir nieko tokio - pagausėjusią Lietuvos ubagų kastą vakarai pamaitins papildoma parama - kaip trečioms šalims, nuo kurių ne ką atitolę esame   ATSAKYTI
xxL 2019-10-01 21:49:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu matomai esi vyriausias ubaga, kad apie ubagu gyvenima taip ismanai. Nepamirsk pasiimti 500 rubliu uz vatniko komentara nesusijusi su konkrecia tema apie mokesti bankams.   
coment 2019-10-01 11:25:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip šantažuoja!Atseit,jūs nuo mūsų-100 mln,tada mes nuo jūsų atimsime keturis kartus daugiau!Tikrai,jų įžūlumui ribų nėra!   ATSAKYTI
PP 2019-10-01 10:50:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nekontroliuojami užsienio bankininkų apetitai.o LR banko valdyba neapgina LR piliečių interesų. Žmonėms už neterminuotus indėlius visai nemokamos palūkanos ,o užsienio bankas dar pasiima pinigus už sąskaitos priežiūrą. Užsienio bankininkas čia atėjo pasipelnyti ,one ubagų šelpti. Lietuvos pilietis paskolina pinigus bankui ir dar už tai susimoka... Nepažabotas išnaudojimas.   ATSAKYTI
uuuu 2019-10-01 10:48:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad sujudo šušara..   ATSAKYTI
Lietuvis 2019-10-01 10:42:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sovietmečiu į taupkasę padėjus pinigus, dar ir procentus mokėjo, o dabar už tai, kad laiaki SAVO pinigus banke dar turi ir mokėti!   ATSAKYTI
tina 2019-10-01 10:28:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
slikstu ir girdet apie tai,plesikai tikri ir tiek
   ATSAKYTI
Gintaras 2019-10-01 10:25:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keista ubagų šalyje rinkti bet kokius mokesčius yra mirties nuosprendis ekonomikai...
   ATSAKYTI
Tai va 2019-10-01 10:25:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur pagrindinė mafija kas turi milijardus kad ir apmokestindins vistiek kailį nulups iš paprastų zmogeliu   ATSAKYTI
Rim 2019-10-01 10:18:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bankų liesti negalima. Tai šventi ir neliečiami aukštesnieji. Sugalvojo varguoliai teisybės ieškoti. Geriau emigruokit, o tų ponų nelieskit.    ATSAKYTI
Marke 2019-10-01 10:15:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gaunas kad banku mokescius turi sumoket vistiek gyventojai:))   ATSAKYTI
Rim 2019-10-01 10:19:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir tamsta tiki tais sukčiais? Jie dar ir Bibliją atsimins, kad tik jų neliestum.   

Top Video

Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
REKLAMA
(Fotobankas)
Ketvirtadienį Seime po pateikimo buvo pritarta prezidento pasiūlymui žymėtą dyzelinį kurą branginti labiau nei siūlo Vyriausybė. Primename, kad Vyriausybės registruotas Akcizų ...
Elektros skaitiklis (nuotr. tv3.lt)
Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) elektros skirstymo paslaugų kainų viršutinės ribos 2020 metams didėja, tai turėtų padidinti ir galutinį tarifą ...
Parduotuvė (Fotobankas)
Vienas didžiausių mažmeninės prekybos tinklų Lietuvoje „Iki“ pradeda elektroninę prekybą – jai tarpininkaus lietuvių startuolis, maisto ir kasdienių prekių pristatymo platforma ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vyriausybei trečiadienį patvirtinus 2020-ųjų valstybės biudžeto projektą, premjeras Saulius Skvernelis sako, kad jis yra subalansuotas, o didžiausia jo išlaidų dalis tenka ...
Vilius Šapoka (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Vyriausybė trečiadienį pristato 2020 metų biudžetą. Finansų ministerija didžiuojasi, kad biudžetas subalansuotas, tvarus ir augantis. Biudžete ypač daug dėmesio skiriama ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų