Liepos 27 d. įsigaliojo neseniai Seimo priimtos Darbo kodekso pataisos, kuriomis darbdaviai buvo įpareigoti darbo skelbimuose nurodyti darbuotojui siūlomą algą. Tačiau naujos taisyklės kol kas nesilaiko ne tik žinomos privačios, bet ir valstybės įmonės.

Nauja Darbo kodekso nuostata skamba taip: „Darbo skelbime darbdavys privalo nurodyti informaciją apie siūlomo bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio (valandinio atlygio arba mėnesinės algos, arba pareiginės algos pastoviosios dalies) dydį ir (arba) dydžio intervalą, išskyrus įstatymuose numatytus atvejus.“

Oficialiai apie laisvas darbo vietas skelbia Užimtumo tarnyba (buvusi Darbo birža) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Patikrinus vos kelis naujausius jos darbo skelbimus (paskelbtus po to, kai įsigaliojo įstatymas), darosi akivaizdu, kad laikytis naujos tvarkos neskubama.

Pavyzdžiui, nuo liepos 30 d. valstybės valdoma akcinė bendrovė „Lietuvos paštas“ ieško klientų aptarnavimo specialisto Klaipėdoje. Užuot įvardijusi darbuotojui siūlomą atlyginimą, įmonė skelbime nurodo: „Darbo užmokestis aptariamas pokalbio metu“.

REKLAMA

Viena iš didžiausių šalies įmonių „Palink“, valdanti prekybos tinklą „Iki“, nuo antradienio Užimtumo tarnyboje skelbia ieškanti vyr. kasininko. Tačiau skelbime taip pat nenurodytas siūlomas atlyginimas. „Darbo užmokestis aptariamas pokalbio dėl darbo metu“, – informuoja bendrovė.

Tarp geidžiamų šalies darbdavių minimas „Swedbank“ viename iš skelbimų portalų prieš dieną paskelbė ieškantis fondų apskaitos specialisto. Analogišką skelbimą (taip pat ir daugelį kitų) taip pat galima rasti banko interneto svetainėje. Tačiau nė viename skelbime alga už siūlomą darbą nenurodoma.

Naujausiuose darbo skelbimuose atlyginimų nenurodo ir daugelis kitų bendrovių – tiek privačių, tiek valdomų valstybės (pvz., „Lietuvos energija“, „Energijos skirstymo operatorius“, Turto bankas ir kt.).

Pasiteisinimai įvairūs

Paklausta, kodėl pažeidžiant Darbo kodeksą skelbime nenurodomas siūlomas atlyginimas, „Lietuvos pašto“ Korporatyvinių reikalų departamento vadovė Vaida Budrienė komentavo:

„Įstatymų tikrai laikėmės, laikomės ir laikysimės. Tiesiog šis konkretus nutarimas buvo priimtas skubotai, nespėjome tam pasiruošti, vykdome daug atrankų. Šiuo metu taisome savo skelbimų šablonus ir juos atnaujinsime.“

Vadovė taip pat patikino, kad artimiausiu metus bus papildytas jau publikuotas skelbimas, be to, atlyginimai esą bus skelbiami ir visuose naujuose skelbimuose. Tiesa, tos pačios dienos pavakarę Užimtumo tarnybos publikuotame „Lietuvos pašto“ skelbime atsirado informacija ir apie siūlomą darbo užmokestį – neatskaičius mokesčių nuo 545 iki 625 eurų.

REKLAMA

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė informavo, kad naujų darbuotojų paieška jos atstovaujamame prekybos tinkle ir apskritai visame mažmeninės prekybos sektoriuje yra nuolatinis procesas.

„Vien „Iki“ parduotuvėse visoje Lietuvoje dirba daugiau kaip 6,5 tūkst. darbuotojų komanda, tarp kurių – apie 200 skirtingų profesijų atstovai. Per dieną patalpiname labai daug skelbimų, kurie pagal darbuotojų profesinės kvalifikacijos poreikį yra planuojami ir ruošiami iš anksto. Žvelgiant iš darbdavio pusės, kiekviena diena ieškant tinkamo kandidato laisvai pozicijai užimti yra ypač svarbi.

Kadangi Darbo kodekso pataisos po priėmimo įsigaliojo labai greitai, neturėjome pakankamai laiko atlikti reikiamus pakeitimus jau paruoštuose skelbimuose. Suprantame, kad atlyginimo klausimas potencialiems darbuotojams yra vienas svarbiausių, todėl šiuo metu atliekame visus reikiamus pakeitimus, kad darbuotojai sužinotų ne tik apie darbdavio siūlomas papildomas naudas, bet ir būsimą darbo užmokestį“, – komentavo pašnekovė.

„Swedbank“ komunikacijos srities vadovė Judita Martyšė taip pat apgailestavo, kad naujame skelbime nenurodytas siūlomas darbo užmokestis.

„Mes esame pasiruošę šiai įsigaliojusiai Darbo kodekso nuostatai bei siūlomo atlyginimo rėžių skelbimui. Šiuo konkrečiu jūsų minimu atveju darbo skelbimas buvo parengtas anksčiau ir per klaidą buvo paskelbtas be pakeitimų, kurie privalomi po įsigaliojusios nuostatos. Šiuo metu taisome klaidą“, – komentavo vadovė.

Turto banko komunikacijos vadovas Tomas Bagdonas taip pat žadėjo, kad jo atstovaujama ir valstybės valdoma įmonė pasitaisys: „Ačiū už pastebėjimą. Darbo skelbimas buvo paruoštas pagal seną šabloną, todėl ir neįtrauktas naujausias Darbo kodekso reikalavimas – siūlomo bazinio atlyginimo skelbimas. Siūlomas atlygis bus pridėtas artimiausiu metu.“

REKLAMA

„Lietuvos energijos“ ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius situaciją paaiškino taip: „Apgailestaujame dėl susidariusios situacijos. Šiuo metu atnaujiname savo procesus bei sistemas ir artimiausiu metu pradėsime nurodyti siūlomą darbo užmokestį darbo skelbimuose.“

Kontrolės mechanizmų nėra

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos atstovo Tomo Tomilino inicijuotos Darbo kodekso pataisos Seime galutinai buvo priimtos liepos 11 d., o įsigaliojo po to, kai jas pasirašė prezidentas.

Priimant įstatymą konservatorė Gintarė Skaistė atkreipė dėmesį, kad pataisų įgyvendinimas gali strigti: „Nėra numatyta jokio kontrolės mechanizmo, ar darbdaviai viešins tą darbo užmokestį preliminariai, ir nėra numatyta jokios nuobaudos, jeigu jie to nedarys arba jeigu jie tai darys netiksliai, nurodydami ne tokį darbo užmokestį, koks galų gale bus pasiūlytas. Visgi, nepaisant to, reikia pažiūrėti, kaip įstatymas veiks.“

Liberalas Simonas Gentvilas abejojo, ar atlyginimus būtina skelbti skelbimuose: „Jeigu mes pradėsime reglamentuoti kiekvieno darbdavio įpareigojimą, ką jis turi nurodyti savo darbo skelbime, tai mes nueisime visiškai klaidinga linkme, nes šiandien darbuotojai, jeigu rankasi darbo vietą, jie žiūri, kas yra kolektyvas, kas yra vadovas, kokios yra darbo sąlygos, kaip yra žiūrima ir prižiūrima darbuotojo pensija.

Ar yra vietos atsivesti šunį arba vaikus į savo darbo vietą, ar tam yra sudaromos sąlygos, ir aibė kitų dalykų yra svarbūs, darbuotojams renkantis darbo vietą. Mąstymas, kad tik per darbą, darbo užmokestį galima reglamentuoti darbo vietos patrauklumą – praeito amžiaus tezėmis mes kalbame.“

REKLAMA

Tačiau T. Tomilinas kolegoms oponavo, kad laisvoji rinka esą veikia tik ten, kur yra absoliutus aiškumas dėl žaidimo taisyklių.

„Ir jeigu visi darbdaviai turės vienodas prievoles, nes šiandien vieni skelbia, kiti ne, jeigu turės absoliučiai vienodas sąlygas, tai tas stūmimas bus iš apačios, jeigu konkurentas pasiūlys daugiau, aš galbūt pasiūlysiu šiek tiek daugiau. <...> Todėl eikime Latvijos keliu, mūsų kaimynės, kuri irgi kovoja su emigracija, su savo žmonių išvažiavimu, ir padėkime visų pirma mūsų verslui, kuris šiandien neranda žmonių“, – Seimo posėdyje kalbėjo parlamentaras.

Kaip informavo Užimtumo tarnyba, iki Darbo kodekso nuostatos įsigaliojimo darbdaviai, norėdami paskelbti laisvas darbo vietas Užimtumo tarnyboje, taip pat privalėjo nurodyti siūlomo darbo užmokesčio dydį. Ši informacija buvo prieinama Užimtumo tarnybos specialistams. Tačiau darbdaviai, pildydami laisvos darbo vietos skelbimą, turėjo galimybę savo pasirinkimu šios informacijos neskelbti viešai.

2018 m. 51 proc. visų Užimtumo tarnybos laisvų darbo vietų skelbimų buvo viešai nurodytas darbo užmokestis.

Priėmus Darbo kodekso nuostatą, Užimtumo tarnyba informacinėje sistemoje atlieka reikalingus pakeitimus, kad darbdaviai galėtų įgyvendinti prievolę darbo skelbime nurodyti informaciją apie siūlomo bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio (valandinio atlygio arba mėnesinės algos, arba pareiginės algos pastoviosios dalies) dydį ir (arba) dydžio intervalą, išskyrus įstatymuose numatytus atvejus.

Jonas
2019-07-31 08:08:00
Tiesiog bijo "darbdaviai" nurodyti atlyginimo dydį dėl jo dydžio ir viskas labai paprasta, nes niekas neis dirbti, nors ir dabar neskuba... Ir tegul mažiau verkia dėl mokesčių didumo, vistiek visais įmanomais būdais nemoka!..
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Silvana 2019-08-21 03:27:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki visi, aš esu Silvana Pantic iš Slovėnijos. Aš taip nepriekaištingai grįžau į šį puikų forumą, kad paliudyčiau apie pagalbą, kurią gavau iš Credit-Suisse Loan Film“. Man labai reikėjo paskolos kitoje srityje, kad nebūčiau skolinga ir netapčiau finansiniais ryšiais, kuriuos man suteikė mano buvęs vyras. Buvo labai blogai, kad turiu kreiptis pagalbos iš draugų, šeimos ir net savo banko, bet vienas galėtų man padėti, nes mano kredito balas buvo tikrai blogas. Taigi aš naršiau savo kompiuteryje ir pamačiau keletą žmonių parodymų, kad „Credit-Suisse Loan Film“ padėjo gauti paskolą, tada nusprendžiau su jais susisiekti el. Paštu [email protected]   ATSAKYTI
Ciocė 2019-08-01 08:31:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jau Gentvilas kad nusišnejėjo... Ir kas tokius renka besmegenius.    ATSAKYTI
Nu jo 2019-07-31 21:11:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Na, ir kas is to, kad rodys atlyginima. Vis tiek skaiciai sutarty bus kitokie. Taip kad vis tiek nematau prasmes is to...   ATSAKYTI
.... 2019-08-01 08:32:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl? Bus galima skūstis.   
Visai rimtai 2019-07-31 13:56:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Atlyginimu dydi privaloma rodyti!!! O ponui Gentvilui laikas spirokliuoti lauk is seimo ir maziau reiksti savo supuvusi poziuri ir supuvuse nuomone!!!    ATSAKYTI
Jaslas 2019-07-31 09:35:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visur apgavykai, kiek nori tiek moka.   ATSAKYTI
Nu jo 2019-07-31 08:26:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Alga - derybu objektas. Kai ateina nieko nemokantys ir spangsta apie stuka euru, tai ka tokiam pasakysi? Eik mokytis... Bet, matai, nepatenkintas, nes jis gi toks fainas.... Man negaila padidint alga, jei matau, kad zmogus dirba, o ne vaidina, kad dirba... Ir keliu, nereikia prasyt. Tie skelbimai su skaiciais apie alga nieko nekeicia, jokios naudos is to, na gal skelbimu portalui, nes daugiau zenklu ir vietos skelbime, o tai papildoma kapeika...   ATSAKYTI
Dmitrijus 2019-07-31 10:13:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kam priimti ta kuris nieko nemoka. Atranka tam ir yra, kad rasti tinkama kandidata verta nuroditos algos. O tas spangstantis apie tukstanti ir nebus priimtas. Beto realios algos ir yra mokyniu lygio, 6-8eur/val pries mokescius, tikrai ne patyrusio darbuotojo alga, o daugiau niekas ir nenurodo. Tad nematau problemos nurodyti vidutynio dydzio algs, kuria darbdavis pasiruoses moketi, net issirinkus nevisai tinkama kandidata.  
Simas 2019-07-31 11:46:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Atsipalaidok visvien nesirosi normalią alga moketi
  
2019-07-31 12:18:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dirbk nors persiplėšk, kai nagas esi, vistiek daugiau nemokėsi. Vis atsiras priežaščių daugiau nemokėti.  
Jonas 2019-07-31 08:08:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiesiog bijo "darbdaviai" nurodyti atlyginimo dydį dėl jo dydžio ir viskas labai paprasta, nes niekas neis dirbti, nors ir dabar neskuba... Ir tegul mažiau verkia dėl mokesčių didumo, vistiek visais įmanomais būdais nemoka!..    ATSAKYTI
Nu jo 2019-07-31 08:28:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O kas verkia? Tie, kurie yra smulkus verslas ir negali konkuruot su visokiom maksimom, senukais ir pan. Nes pastarieji niekada nerauda, o ciumodanus tik paskirsto kam reikia....  
Suma 2019-07-31 06:34:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kai bruto DU 525 eur, šuns atsivedimo į darbą galimybė nerūpi. Čia problema tu, kurių DU 4000 EUR.   ATSAKYTI
O 2019-07-31 09:40:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kas dusins darbdavį blusomis iš šuns-mišrūno, kai jis per ilgai moka minimumą. Taigi ir už DU 525 eur tai aktualu.  

Top Video

Žvejys manė pagavęs gyvenimo laimikį, kai ištraukė – norėjosi bėgti
DABAR RODOMA
Žvejys manė pagavęs gyvenimo laimikį, kai ištraukė – norėjosi bėgti
DABAR RODOMA
Kamerų įrašas atskleidė baisią tragediją: berniukas baseina pražudė draugę
DABAR RODOMA
Baisi nelaimė: vaikinai nufilmavo paskutines savo gyvenimo akimirkas
DABAR RODOMA
Gyventojams šiurpą sukėlė įrašas iš namų kiemo – naktį sulaukė netikėtumo
DABAR RODOMA
Radinys moterų tualete privertė klykti: tapo interneto sensacija
DABAR RODOMA
„Toyota“ skelbia automobilių revoliuciją: nebereikės nei kuro, nei elektros
DABAR RODOMA
Tarp paauglių merginų populiarėjanti mada sukrečia – gali baigtis itin skausmingai
DABAR RODOMA
Prie miško gyventojai išvydo netikėta reginį: vietiniai tai vadina legenda
DABAR RODOMA
Nufilmavo, kaip tėvai veža vaikus automobilyje: šokiravo milijonus
DABAR RODOMA
Sunku būtų patikėti, kaip įvyko avarija, jeigu ne vaizdo įrašas
REKLAMA
„Ozas“ (nuotr. skaitytojo)
Penktadienį vakare tv3.lt sulaukė skaitytojo pranešimo, kad evakuojamas „Ozo“ prekybos centras. Visgi, paaiškėjo, kad lankytojams pavojaus nėra. Žmonėms prekybos centre ...
(nuotr. Policijos)
150 eurų būtų galima didinti kiekvieno pensininko pensiją, jeigu tik Lietuvoje būtų surenkamas visas pridėtinės vertės mokestis. Tačiau metai iš metų to padaryti ...
Keltas (nuotr. BFL)
Šiemet per tris vasaros mėnesius į Kuršių neriją keltais pirmyn ir atgal perkelta apie 400 tūkst. automobilių. AB „Smiltynės perkėla“ atstovai mano, kad tai rodo, jog gerėja ...
(nuotr. Andrius Ufartas/fotobankas)
Nuo kitų metų pradžios turėtų keistis visų valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarka. Pagal ją bus ne tik naujai skaičiuojamos pareiginės algos ...
Alkoholio vartojimas (nuotr. stop kadras)
Iš tiekėjų gaunami signalai gali tapti pagrindu pradėti tyrimą dėl prekybininkų veiksmų, pranešė Konkurencijos taryba. Tiekėjai raginami aktyviau apie pažeidimus pranešti ...
REKLAMA

TELEVIZIJA×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų