• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Likus lygiai metams iki žiemos Olimpinių žaidynių atidarymo Rusijos mieste Sočyje tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) pasmerkė priverstinį darbą olimpinių objektų statyboje.

REKLAMA
REKLAMA

Pasikalbėję su 66 statybininkais, daugiausia – atvykėliais iš Tadžikistano, Kirgizijos, Uzbekistano, žmogaus teisių gynėjai paskelbė pranešimą, kuriame aprašomos sunkios darbininkų darbo sąlygos ir įstatymo pažeidinėjimai.

REKLAMA

Daugeliui uždelsiamas sutarto atlyginimo mokėjimas arba jis visai nemokamas. Beveik visi HRW apklausti statybininkai dirba po 12 valandų per dieną visas septynias savaitės dienas, gaudami, vidutiniškai, tik dvi poilsio dienas per mėnesį. Darbdaviai paima iš darbininkų pasus ir dokumentus, leidžiančius būti ir dirbti Rusijoje, paversdami juos, iš esmės, nelaisvais darbuotojais.

REKLAMA
REKLAMA

Keletas statybos kompanijų – rangovų, kurioms HRW išsiuntė paklausimus dėl žmogaus teisių laikymosi, žmogaus teisių gynėjams atsakė.

Štai, valstybinė korporacija „Olimpstroj“ pranešė, jog per pastaruosius dvejus metus inspektoriai atliko 1300 patikrinimų vietoje ir išaiškino darbo saugos taisyklių pažeidimus statybvietėje. „Olimpstroj“ gavo tik penkis skundus dėl atlyginimo nesumokėjimo, ir visi pasiskundę asmenys jau gavo visus savo uždirbtus pinigus, pranešė korporacija žmogaus teisių gynėjams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu statybą kuruojantis Rusijos vyriausybės vicepremjeras Dmitrijus Kozakas, komentuodamas HRW pranešimą, pareiškė, kad olimpinius objektus statančių darbininkų teisių masinių pažeidinėjimų nebuvo.

„Jeigu kažkur tokių faktų esama, o jų negali nebūti, kai šitiek žmonių, tai jie nėra masiniai... Tokių plataus masto skundų, kad jie nusipelnytų tarptautinio pranešimo, nebuvo gauta. Jeigu tokie reiškiniai būtų masinio pobūdžio, aš tikrai apie juos žinočiau“, - pasakė D. Kozakas.

REKLAMA

JAV Valstybės departamento pranešimas

Šešios kompanijos, vykdančios statybos darbus „žemutiniame“ olimpiniame pastatų komplekse ant Juodosios jūros kranto, kokių nors paaiškinimų HRW nepateikė. Tarp jų – Austrijos kompanija „STRABAG SE“. Ji yra Olimpinio kaimelio, kuriame gyvens sportininkai ir oficialių delegacijų nariai per 2014 metų Olimpines žaidynes, statybos generalinis rangovas.

REKLAMA

2012 metų birželį JAV Valstybės departamentas kasmetiniame pranešime apie vergystės problemą visame pasaulyje padarė prielaidą, kad statant olimpinius objektus Sočyje naudojamas priverstinis darbas.

„Pagrindinės statybos teritorijos, susijusios su APEC viršūnių susitikimu ir Olimpiada Sočyje, yra uždaros ir ten neleidžiama lankytis pašaliniams asmenims, tad turime tik nepatvirtintų liudytojų parodymų, tačiau pagal juos darbo sąlygos tuose statybos objektuose, apskritai imant, labai sunkios, ir yra priverstinio darbo požymių, kaip antai, keliavimo dokumentų konfiskavimas ir atlyginimų neišmokėjimas“, - teigiama JAV Valstybės departamento dokumente. Tuomet „Olimpstroj“, atsakydama į BBC tarnybos paklausimą, pareiškė, kad nėra jokios patikimos informacijos apie „priverstinio darbo“ naudojimą statant olimpinius objektus, o visi pareiškimai apie statybininkų engimą yra nedelsiant tiriami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gyvenimo sąlygas įdėmiai stebi tikrinančios struktūros ir visuomenė“, - pareiškė BBC 2012 metų birželį korporacijos „Olimpstroj“ atstovas.

Be pinigų ir registracijos

Lygiai prieš metus iki skelbiamos 2014 metų Žiemos olimpinių žaidynių atidarymo dienos žmogaus teisių gynėjai rekomendavo Rusijos vyriausybei skubiai ir laikantis griežtos tvarkos ištirti pažeidimus ir patraukti atsakomybėn kompanijas, kurios leidžia konfiskuoti pasus iš darbininkų, neišmoka atlyginimų, atsisako įforminti teisėtas darbo sutartis.

REKLAMA

Yra taip pat ir rekomendacijų Rusijos Federacijos migracijos tarnybos: nustačius, kad esama suklastotų iš kitų šalių atvykusių darbininkų laikinos registracijos dokumentų, informuoti prokuratūrą ir ieškoti tų, kas išdavė šiuos dokumentus.

REKLAMA

Objektai, kuriuos stato HRW darbuotojų anonimiškai apklausti statybininkai migrantai – tai daugiausia olimpinių pastatų kompleksas jūros pakrantėje: pagrindinis olimpinis stadionas, vadinamoji „Fišt arena“, olimpinis kaimelis, o taip pat pagrindinis žiniasklaidos centras, iš kur olimpines rungtynes transliuos tūkstančiai žurnalistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidutinis Sočio sttatybininko užmokestis – nuo 14 iki 19 tūkst. rublių (455 – 605 JAV dolerių) per mėnesį, sakoma HRW pranešime. Tačiau, kaip teigiama pranešime, neretai atlyginimų išmokėjimas uždelsiamas, o pagrindinį žiniasklaidos centrą statančių atvykėlių grupė negavo atlyginimų pusmetį.

Jų darbdavys – Rusijos kompanija „SU-45“, kuri anksčiau vadinosi „Montažtransstroj“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų