• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Istorinis Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) sprendimas lems istorinę Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino atsakomybę, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Istorinis Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) sprendimas lems istorinę Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino atsakomybę, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

REKLAMA

Apie tai jis penktadienį kalbėjo kreipdamasis į ukrainiečius.

„Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė V. Putino arešto orderį. Tai istorinis sprendimas, kuris lems istorinę atsakomybę“, – sako jis.

„Teroristinės valstybės vadovas ir dar viena Rusijos pareigūnė oficialiai tapo įtariamaisiais dėl karo nusikaltimo. Ukrainos vaikų deportacijoje – neteisėtame tūkstančių mūsų vaikų perkėlime į Rusijos teritoriją“, – tęsia V. Zelenskis.

Anot prezidento, tokia nusikalstama operacija nebūtų buvusi įmanoma be aukščiausio Rusijos vadovo įsakymo.

„Vaikų atskyrimas nuo šeimų, atimant bet kokią galimybę susisiekti su artimaisiais, vaikų slėpimas Rusijos teritorijoje, išsklaidymas į atokius regionus – visa tai akivaizdžiai yra Rusijos valstybės politika, valstybės sprendimai ir valstybės blogis. Tai prasideda nuo pirmojo šios valstybės pareigūno.

REKLAMA
REKLAMA

Esu dėkingas prokuroro Karimo Khano komandai ir Tarptautiniam baudžiamajam teismui, visiems pasaulyje, kurie padeda mums kovoti už teisingumą. Esu dėkingas už jų sąžiningumą ir norą patraukti atsakingus asmenis atsakomybėn.

REKLAMA

Šlovė visiems, kurie dabar kovoja už Ukrainą! Šlovė visiems, kurie padeda mums apsaugoti mūsų žmones!“, – kalba Ukrainos prezidentas V. Zelenskis.

TBT išdavė Putino arešto orderį

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) penktadienį išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl Ukrainos.

Apie tai skelbiama pranešime teismo interneto svetainėje.

„Įtariama, kad Rusijos prezidentas yra atsakingas už karo nusikaltimą, neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federacijos teritoriją“, – teigė teismas.

REKLAMA
REKLAMA

Hagoje įsikūręs TBT taip pat išdavė Rusijos vaikų teisių apsaugos kontrolierės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderį dėl panašių kaltinimų.

Rusija nėra TBT narė. Neaišku, kaip TBT planuoja vykdyti orderį.

TBT teigė, kad nusikaltimai buvo įvykdyti nuo 2022 metų vasario 24-osios, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą.

„Yra pagrįstų priežasčių manyti, kad V. Putinui tenka individuali baudžiamoji atsakomybė už minėtus nusikaltimus“, – teigė Teismas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Putinas, anot TBT, atsakingas tiek tiesiogiai už šių veikų padarymą, tiek už tai, kad „tinkamai nekontroliavo civilinių ir karinių pavaldinių, kurie įvykdė šias veikas arba leido jas įvykdyti“.

Arešto orderiai laikomi paslaptyje, kad būtų apsaugoti nukentėjusieji ir liudytojai, sakoma pranešime.

TBT yra paskutinės instancijos teismas, nagrinėjantis nusikaltimus, už kuriuos šalys negali arba nenori patraukti baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.

REKLAMA

TBT prokuroras Karimas Khanas pradėjo tyrimą dėl įtariamų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui Ukrainoje, praėjus vos kelioms dienoms po Rusijos invazijos pradžios.

Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas socialiniame tinkle „Facebook“ komentuodamas žinią apie V. Putino arešto orderį parašė, jog tai reiškia, kad „už Rusijos ribų V. Putinas turi būti suimtas ir pristatytas į teismą“.

„O pasaulio lyderiai dukart pagalvos prieš paspausdami jam ranką ar sėsdami su juo prie derybų stalo. Pasaulis gavo signalą, kad Rusijos režimas yra nusikalstamas, o jo vadovybė ir bendrininkai bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – sakė A. Kostinas.

REKLAMA

Anot jo, tai istorinis sprendimas Ukrainai ir visai tarptautinės teisės sistemai.

Ukrainos prezidentūra savo ruožtu pareiškė, kad TBT sprendimas išduoti Rusijos prezidento arešto orderį yra tik pirmas žingsnis atkuriant teisingumą dėl Rusijos invazijos.

„Tarptautinio Baudžiamojo Teismo Hagos kolegija išdavė V. Putino arešto orderį. Tai tik pradžia“, – socialiniuose tinkluose pareiškė Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas.

Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė: „Tarptautinio Baudžiamojo Teismo sprendimai neturi jokios reikšmės mūsų šaliai, taip pat ir teisiniu požiūriu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rusija nebendradarbiauja su šia institucija, o galimi arešto „receptai“, kylantys iš Tarptautinio Teisingumo Teismo, mums bus teisiškai niekiniai“, – tvirtino ji.

Kyjivas sveikina „istorinį“ sprendimą

Ukrainos pareigūnai penktadienį pasveikino Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) sprendimą išduoti Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl „neteisėtos“ ukrainiečių vaikų „deportacijos“.

Hagoje įsikūręs TBT taip pat išdavė Rusijos vaikų teisių apsaugos kontrolierės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderį.

REKLAMA

Rusija nėra TBT narė ir nėra aišku, kaip TBT planuoja vykdyti orderį.

Komentuodamas žinią apie V. Putino arešto orderį, Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, jog tai reiškia, kad „už Rusijos ribų V. Putinas turi būti suimtas ir pristatytas į teismą“.

„Pasaulis gavo signalą, kad Rusijos režimas yra nusikalstamas, o jo vadovybė ir bendrininkai bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – parašė A. Kostinas.

REKLAMA

Anot jo, tai istorinis sprendimas Ukrainai ir visai tarptautinės teisės sistemai.

„Pasaulio lyderiai dukart pagalvos prieš paspausdami jam ranką ar sėsdami su juo prie derybų stalo“, – pridūrė jis.

TBT sprendimą taip pat pasveikino Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

„Teisingumo ratai sukasi. Sveikinu TBT sprendimą“, – pareiškė jis.

„Tarptautiniai nusikaltėliai bus patraukti atsakomybėn už vaikų grobimą ir kitus tarptautinius nusikaltimus.“

Ukrainos prezidento patarėjas Mychaila Podoliakas pažymėjo, jog šis sprendimas yra „aiškus ženklas [Rusijos] elitui, kuris rodo, kas jų laukia, ir kodėl nebebus „taip, kaip anksčiau“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų