REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiausiai gyvybių iki šiol nusinešęs Ebolos viruso protrūkis kelia daug klausimų. Vienas svarbiausių – ar žudikiškas virusas iš Vakarų Afrikos gali paplisti kituose regionuose ir kontinentuose, rašo CNN.

Daugiausiai gyvybių iki šiol nusinešęs Ebolos viruso protrūkis kelia daug klausimų. Vienas svarbiausių – ar žudikiškas virusas iš Vakarų Afrikos gali paplisti kituose regionuose ir kontinentuose, rašo CNN.

REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kol kas Gvinėjoje, Siera Leonėje, Liberijoje ir Nigerijoje užfiksuota 909 patvirtinti apsikrėtimo šiuo virusu atvejai, o dar dėl 414 abejojama. Liepos 27 dieną buvo pranešta, kad iš 1323 susirgusiųjų virusu neišgyveno 729 asmenys.

PSO teigia, kad norint sustabdyti viruso plitimą, būtina reaguoti stipriausiomis turimomis priemonėmis, nes didėjantis sergančųjų skaičius didina galimybę, jog Ebolos virusas paplis ir kituose regionuose bei kontinentuose. Organizacijos “Gydytojai be sienų” atstovas Bartas Janssensas teigia, kad jau kilo beprecedentė epidemija.

Naujausios žinios

Paskutinis susirgimų protrūkis užfiksuotas Gvinėjoje, Siera Leonėje ir Liberijoje, kuriose stengiamasi sustabdyti viruso plitimą. Praėjusį trečiadienį Liberijos prezidentė Ellen Johnson Sirleaf pranešė, kad uždaromos visos mokyklos, o penktadienis paskelbtas nedarbo diena, skirta viešųjų patalpų dezinfekcijai.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę Nigerijoje izoliuotas nuo aplinkos mirė virusu užsikrėtęs Liberijos pareigūnas Patrickas Sawyeris.

Kodėl virusu užsikrėtęs asmuo buvo įleistas į lėktuvą?

Kol kas nėra žinoma, ar prieš P. Sawyeriui atvykstant į Nigeriją, į kurią jis skrido per Ganą ir Togą, pasireiškė kokie nors Ebolos viruso sukeliami simptomai. Jo našlė Decontee Sawyer teigė, kad pareigūnas Liberijoje rūpinosi savo sergančia seserimi – tuo metu jis nežinojo, kad moteris užsikrėtė Ebolos virusu. Todėl atvykęs į Nigeriją jis pareiškė, kad neturėjo kontaktuo su niekuo, sergančiu šiuo virusu. Turint omeny, kad viruso simptomai pasireiškia per 2-21 dieną, sveikatos apsaugos specialistai nelabai gali riboti žmonių, neturinčių ligos simptomų, keliavimo teisės.

REKLAMA

Atkreipdamos dėmesį į situacijos svarbumą Nigerijoje įsikūrusios avialinijų kompanijos “ASKY” ir Arik Air” sustabdė skrydžius į Liberijos ir Siera Leonės sostines. Mokslininkų teigimų kol kas mažai tikėtina, kad virusas plistų lėktuve. Nebent keleivis turėtų tiesioginį kontaktą su sergančio asmens kūno skysčiais.

Ką dar galima padaryti, kad viruso plitimas būtų sustabdytas?

Užsikrėtusieji virusu Vakarų Afrikoje yra izoliuojami, o tie, kurie turėjo su jais tiesioginį kontaktą, yra skatinami nuolat stebėti savo temperatūrą. Liberijos prezidentės nurodymu šalies sienos su kaimyninėmis valstybėmis yra uždaromos, o pralaidos punktuose veiks Ebolos viruso simptomų tikrinimo centrai.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl Ebolos virusas kelia tokią baimę?

Organizacija „Gydytojai be sienų“ Ebola virusą apibūdina kaip „viena mirtiniausių pasaulio ligų“.

„Tai labai lengvai užkrečiamas virusas, kuris gali pražudyti 90 procentų juo susirgusiųjų”, - sakė organizacijos atstovas. Tiesa, pastarojo protrūkio metu dėl anksti pradedamo gydymo virusas pasigemžė tik apytiksliai 55 procentus susirgusiųjų. Kol kas taip pat nėra išrasti jokie nuo šio viruso apsaugantys skiepai.

Yra identifikuoti penki skirting Ebolos viruso tipai. Pats pavojingiausias iš jų – Zaire tipas.

Kas yra Ebolos virusas ir kokie jo simptomai?

Ebolos virusas sukelia virusinį hemoraginį karščiavimą, kuris, pasak JAV mokslininkų, siejamas su grupe virusų, kurie pažeidžia įvairius organus ir sukelia kraujavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Virusas buvo pavadintas pagal Demokratinėje Kongo Respublikoje esančią Ebolos upę, ant kurios krantų 1976 metais pirmą kartą pastebėtas šio viruso protrūkis.

Ankstyviausi simptomai, apsikrėtus Ebolos virusu, yra kylanti temperatūra, silpnumas, raumenų ir galvos skausmai bei perštinti gerklė. Apsikrėtus šie simptomai gali pasireikšti per 2-21 dieną. Pasak PSO ekspertų, šie ankstyvieji simptomai gali būtų supainioti su tokių ligų kaip maliarija, meningitas ar net maras ženklais.

Taip pat minima, kad užsikrėtusieji gali skųstis bėrimais, raudonomis akimis, žagsėjimu, krūtinės skausmais, sunkių kvėpavimu. Po pirminių simptomų seka vėmimas, viduriavimas, sutrinka inkstų ir kepenų veikla, kartais pastebimas vidinis ir išorinis kraujavimas.

REKLAMA

Užsikrėtimas nustatomas penkiais skiritngais testais.

Kaip gydomi užsikrėtusieji Ebolos virusu?

Kol kas nėra jokių konkrečių vaistų nuo šio viruso. Sergantieji yra izoliujami ir prižiūrimi medicininio personalo.

“Paprasta stengiamasi, kad asmuo gautų pakankamai skysčių ir laisvai kvėpuotų. Jie taip pat gydomi ir nuo potencialių komplikacijų”, - teigė organizacijos “Gydytojai be sienos” atstovas.

Kadangi jau pasitaikė atvejų, kuomet virusu užsikrečia ir medidininis personalas, PSO išleido gidą, kaip elgtis su asmenimis, kuriems diagnozuotas arba įtariamas susirgimas Ebolos virusu.  Prižiūrėtojai skatinami dėvėti specialius nepralaidžius drabužius, akinius ir medicinines kaukes, kad skysčiai nepatektų į nosį, burną ar akis.

REKLAMA

Kaip plinta Ebolos virusas?

PSO teigimu, Afrikoje Ebolos viruso nešiotojas gali būti vaisiais mintantis šikšnosparnis. Jis virusą perduoda ir kitiems gyvūnams. Žmonės Ebolos virusu užsikrečia per kontaktą su užsikrėtusių žmonių ar gyvulių kūno skysčiais.

Virusą naikina dezinfekcija chloru, karštis, tiesioginiai saulės spinduliai, muilas ir įvairios kitos dezinfekcijos priemonės. Organizacijos “Gydytojai be sienų” epidemiologas Kamilinys Kalahne’as teigia, kad dažniausiai šiuo virusu apsikrečiama ten, kur ligoninės turi mažai priemonių kontroliuoti įvairas infekcijas ir nėra švaraus geriamo vandens.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų