• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turkijai buvo pažadėta, kad ši šalis vieną dieną prisijungs prie Europos Sąjungos ir kai kurių jos narių pastabėjimai dėl turkų narystės pažeidžia neformalų susitarimą, pabrėžia Turkijos prezidentas A. Gulas.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, turkų vadovas pareiškė, jog „ES priėmė vieną bendrą sprendimą dėl derybų su Turkija pradžios. Šios derybos, vykstančios jau nemažai metų reiškia, kad kalbama apie Turkijos prisijungimą prie ES, todėl Bendrija turi laikytis savo pažadų“.

REKLAMA

Šią nuomonę Turkijos vadovas išreiškė kelionės į kaimyninę Siriją metu.

"Bet kokia diskusija apie pasikeitusią poziciją Turkijos integracijos atžvilgiu prilygsta sprendimo, priimto Europos Sąjungos, pažeidimui. Tai reikštų, jog nors ES vadovai ir priėmė sprendimą diskutuoti su Turkija, šis sprendimas neatspindėjo tikrųjų jų ketinimų. ES pozicijos ir nuostatų turkų atžvilgiu kaita būtų nepriimtina“ – pabrėžė A.Gulas.

REKLAMA
REKLAMA

Turkijos vadovo retoriką įtakojo Prancūzijos ir Vokietijos lyderių, prezidento Nikolas Sarkozy ir kanclerės Aangelos Merkel išsakytos pastabos Ankaros narystės ES atžvilgiu.

N. Sarkozy jau ir anksčiau yra pareiškęs, kad Turkija nepriklauso Europai. Tačiau šį kartą jis pabrėžė, jog ES turi liautis dalinti tuščius pažadus Ankarai ir vietoj narystės Europos Sąjungoje pasiūlyti jai „privilegijuotą narystę“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

N. Sarkozy mintis palaikė ir A. Merkel, pareiškusi, kad „ES negali kiekvienos valstybės priimti pilnateisio nario statusu. Situacija tokia, kad Turkijai galima suteikti privilegijuotą, bet ne visateisę partnerystę“.

Pažadas yra pažadas

Tačiau ne tik Turkijos prezidentas, bet ir dauguma aukštų šios šalies politikų su premjeru R. T. Erdoganu priešakyje, reagavo į Prancūzijos ir Vokietijos vadovų išsakytas mintis.

REKLAMA

„Varžybos prasidėjo, mes įpusėjame žaidimą, o tada keičiasi taisyklės. Tai nėra priimtina.“ – pabrėžė Erdoganas.

Tuo labiau, kad prieš Prancūzijos ir Vokietijos vadovų išsakytas mintis pasisako ir kitos ES valstybės – Švedijos naujasis užsienio reikalų ministras A. Davutoglusas pabrėžė, kad Ankara tikrai bus pilnateisė narė.

REKLAMA

Be to, kai kurios ES narės – pvz. Jungtinė Karalystė ar Lenkija remia Turkijos išsakytus priekaištus ir primygtinai siūlo Europos Sąjungai laikytis įsipareigojimų.

„Lenkija visų pirma sieks priminti ES narėms, kad anksčiau niekas nekalbėjo apie papildomas sąlygas Turkijai“ – po susitikimo Varšuvoje su ponu Erdoganu pareiškė Lenkijos premjeras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Europos Sąjunga nustatė tam tikras sąlygas Turkijos narystei ir kai jos bus įgyvendintos, teigiamas sprendimas turi būti priimtas automatiškai“ – pridėjo lenkų atstovas.

Turkija – Eurazijos šalis, turinti maždaug 70 milijonų gyventojų, prašymą dėl narystės ES pateikė 1987 ir jai 1999 m. galų gale buvo suteiktas ES šalies – kandidatės statusas. Narystės derybos pradėtos 2005 m., bet jos vyko lėtai ir iki šiol sėkmingai įgyvendinta tik dalis narystės programos reikalavimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų