Kol valdžia svarsto, kaip gimtinėn parsivilioti tūkstančius emigrantų, šie svečiose šalyse kuria savo bendruomenes ir apie grįžimą namo nė negalvoja. Tie, kam pavyksta dirbti ne tik gerai apmokamą, bet ir mylimą darbą, tikina, kad Lietuvoje gyventi tiesiog nebesugebėtų.
29 metų Egidijus Mackonis daugiau kaip penkerius metus drauge su žmona Dominyka ir sūnumis gyvena Škotijos šiaurėje esančiame Banffas miestelyje. Tiksliau – netoli jo esančioje sodyboje.
Egidijus užaugo Pivonijos seniūnijoje, Antakalnio kaime, tad ūkio darbai jam pažįstami nuo vaikystės. Būtent dėl šios priežasties nedvejojo, kai draugas pasiūlė važiuoti į Škotiją dirbti karvių fermoje.
Fermos savininkas, ieškojęs darbininkų, pasakojo pirmiausiai norėjęs žmogaus, augusio kaime, nebijančio kaimo darbų ir mylinčio gyvulius.
Įsikūrė su šeima
Iš pradžių Egidijus į Škotiją išvažiavo vienas. Paskui pasišaukė žmoną, mokyklos dar nelankiusį sūnų. Dabar gyvenimą netoli Šiaurės jūros šeima kuria jau keturiese – augina 4 metų Luką ir 7 metų Arną. Vyresnysis sūnus lanko mokyklą, jaunėlis eis kitąmet – Škotijoje vaikai mokyklą lankyti pradeda nuo penkerių. Vasaras berniukai leidžia Ukmergės rajone pas Šešuoliuose ir Mielionyse gyvenančius senelius.
Škotijoje šeima įsikūrusi dideliame name už kelių kilometrų nuo Egidijaus darbo vietos – karvių fermos. Joje daugiau nei pusė tūkstančio raguočių. Tiksliau, raguočiais jų nepavadintum, nes kad nesusižeistų, karvėm nudeginami ragai. Iš visų turimų galvijų – 360 melžiamų karvių.
Fermą prižiūri šeši žmonės, tarp kurių ir pats savininkas. Egidijus pasakojo nepastebėjęs, kad jis pasilaikytų sau lengvesnius darbus – dirba drauge su visais.
Aprūpino namu
Keturi iš fermos darbininkų – lietuviai ir net trys atvykę iš Pivonijos seniūnijos. Egidijus darbais dalinasi su draugu, kuris jį pakvietė į Škotiją, ir kitu draugu, kurį pasikvietė jis pats. Savininkas lietuvių darbu yra patenkintas ir mano, kad sprendimas „sulietuvinti“ fermą pasiteisino.
Visi su šeimomis į Škotiją dirbti atvykę žmonės yra aprūpinami, mūsų akimis žiūrint, ištaigingais namais – aprūpinti būstais darbininkų šeimas škotus įpareigoja įstatymai.
Kaip ir visose darbovietėse, taip ir fermoje žmonės pirmiausiai įdarbinami bandomajam laikotarpiui. Jis trunka tris mėnesius. Egidijus pasakojo pats nė nepajutęs, tačiau visą tą laiką buvo akylai stebimas. Stebėta, ką ir kaip jis dirba, ar rodo iniciatyvą. Tačiau bene svarbiausias reikalavimas buvo mylėti gyvulius. Jei supykę vyrai trinkteltų karvei ar kitaip nuskriaustų gyvulį – šiame darbe vargu ar užsibūtų.
Kad fermoje būtų kiek galima naudingesnis, Egidijus išlaikė sėklintojo kursus ir dabar atlieka dalį veterinaro pareigų.
Gyvulius stebi kompiuteriai
Kaip atrodo lietuvių darbo diena škoto fermoje? Ketvirtą valandą ryto prasideda šėrimo, melžimo darbai. Iš jų rankų darbo – labai mažai. Galvijų priežiūra visiškai kompiuterizuota. Gyvuliai stebimi prie jų pritvirtintais davikliais. Kompiuteris rodo, ar karvė ieško jaučio, kiek ji ėda, kiek duoda pieno. Jei pieningumo rodiklis krenta, galima spėti, kad galvijas susirgo.
Laisvas fermos darbininkams tik kas antras savaitgalis. Visi viršvalandžiai apmokami. Pasitikėjimas – šimtaprocentinis: tereikia savininkui pateikti paties vedamą darbo tabelį. Papildomo darbo, pasak Egidijaus, kaimiško darbo nesibodintis žmogus nesunkiai susiranda pats.
Palankiausiai vertina šeimas
Škotijoje visiškai nėra žvyrkelių, net mažiausi keliukai iki namų ar fermų išasfaltuoti. Vaikai iki mokyklos ir atgal vežami nuo pat namų.
Lietuviams neįprastas itin teigiamas požiūris į fermos darbininkų šeimas – žmonoms, auginančioms vaikus, suteikiama galimybė kelis kartus per savaitę vakarais padirbėti čia pat esančioje vištų fermoje. Tuomet vaikų priežiūrą perima vyrai, o žmonos turi galimybę išeiti iš namų, pabendrauti.
Kalvotoje vėjų gairinamoje Banffas apylinkėje sodybose įsikūrusios lietuvių šeimos daug bendrauja tarpusavyje, drauge švenčia įvairias šventes, leidžia laisvalaikį.
Vienas labiausiai dominančių dalykų kalbinant emigrantus – ne tiek jų darbas ir buitis, o jų gaunamas atlygis. Fermos darbininko atlygis, deja, prilygsta mūsų ministro algai. Egidijaus mėnesinės šeimos pajamos litais – apie 12 000. Iš jų apie 10 000 – fermos darbininko atlyginimas. Likusi dalis – išmokos už vaikus ir žmonos alga. Už namo nuomą šeimai mokėti nereikia. Tik už komunalinius patarnavimus, kurie sudaro apie 1000 litų per mėnesį. Maisto produktų kainos, pasak Egidijaus, Škotijoje skaičiuojant litais yra tokios pačios, kaip ir Lietuvoje. Taigi, nesunku paskaičiuoti, kiek jaunai šeimai lieka buičiai, pramogoms ir kitoms reikmėms.
Pašnekovas neslepia – pripratus prie finansiškai beveik neribojamo gyvenimo, Lietuvoje ir su lietuviška alga gyventi nebegalėtų.
Skrydis lėktuvu iš Škotijos į Lietuvą, kur šeima praleido kelias savaites atostogų, dviem suaugusiems ir dviem vaikams kainavo 360 litų...
Vilma NEMUNAITIENĖ