• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vladimiro Putino remiama nauja politinė grupuotė Moldovoje siekia destabilizuoti šalį, kuri kadaise buvo okupuota Sovietų Sąjungos. JAV Karo studijų institutas (ISW) teigia, jog tai vyksta, nes Moldova siekia narystės Europos Sąjungoje.

Vladimiro Putino remiama nauja politinė grupuotė Moldovoje siekia destabilizuoti šalį, kuri kadaise buvo okupuota Sovietų Sąjungos. JAV Karo studijų institutas (ISW) teigia, jog tai vyksta, nes Moldova siekia narystės Europos Sąjungoje.

REKLAMA

Ilanas Šoras, JAV sankcionuotas pabėgęs oligarchas, paskelbė apie prorusiško rinkimų bloko sukūrimą. Šis blokas ketina kelti savo kandidatą spalio 20 d. vyksiančiuose Moldovos prezidento rinkimuose. 

Tačiau Lietuvoje įsikūrusio Rytų Europos studijų centro analitikas Denis Cenusa portalui „Newsweek“ teigė, kad atvira Maskvos operacija Moldovoje gali atsigręžti prieš Kremlių, nes tai padidintų dabartinės prezidentės Maios Sandu galimybes laimėti kitus rinkimus, o tai būtų „rimtas pralaimėjimas Rusijai ir jos pakalikams“.

Gali atsigręžti prieš Kremlių

I. Šoras 2017 m. buvo nuteistas už akių dėl skandalo, susijusio su 938 mln. eurų pasisavinimu iš Moldovos bankų. Dabar jis gyvena Izraelyje, kur gimė. Jis dažnai lankosi Maskvoje, kur balandžio 21 d. vadovavo Moldovos opozicijos politikų susitikimui ir paskelbė apie politinį bloką „Pergalė“.

REKLAMA
REKLAMA

Jį sudaro jo vadovaujama partija „Šor“, sujungusi jėgas su „Atgimimo partija“, „Šanso partija“, „Alternatyvių Moldovos gelbėjimo jėgų partija“ ir „Pergalės partija“. Bloko atsakingoji sekretorė bus prorusiško Moldovos autonominio Gagaūzijos regiono gubernatorė Jevgenija Gucul.

REKLAMA

Mažai įtakos Moldovoje

Dauguma I. Šoro blokui priklausančių partijų turi mažai įtakos Moldovoje. Tačiau svarbiausia iš šių partijų yra „Atgimimo partija“, kuri vasarį organizavo protestą, ragindama M. Sandu atsistatydinti. Ši partija turi tik keturias iš 101 vietos parlamente.

Tikėtina, kad „Pergalės bloko“ tikslas – sudaryti įspūdį, kad Moldovoje plačiai remiama prorusiška politika ir I. Šoras, kuris, nepaisant jo tremties, „tebėra pagrindinis Kremliaus įtakos laidininkas Moldovos politikoje“, teigė ISW.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikėtina, kad Kremlius vykdo hibridines operacijas, kuriomis siekiama destabilizuoti Moldovos visuomenę, atakuoti Moldovos demokratinę vyriausybę ir užkirsti kelią Moldovos stojimui į ES“, – teigė analitinis centras.

Rusija žaidžia pavojingą žaidimą

D. Cenusa teigė, kad klaidingai manoma, jog Rusija per rinkimus siekia įveikti Moldovos valdantįjį elitą.

„Rusija Moldovoje žaidžia sudėtingą žaidimą. Vertinimuose, kuriuose teigiama, kad Rusija remia „Šor“ ir kitas atvirai prorusiškas jėgas, siekiant pateisinti būsimus agresijos prieš Moldovą planus, neatsižvelgiama į paprastą faktą, kad bet kokia atvira operacija padidins dabartinės prezidentės Maios Sandu galimybes laimėti prezidento rinkimus pirmajame ture, – teigė analitikas. – Šis rezultatas bus rimtas pralaimėjimas Rusijai ir jos pakalikams Moldovos politikoje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Cenusa mano, kad Rusija greičiausiai naudojasi radikaliomis prorusiškomis jėgomis, kad atitrauktų dėmesį nuo kitų nuosaikių Moldovos jėgų, kurios yra priimtinos Rusijos interesams šalyje.

Pavyzdžiui, nors I. Šoras propaguoja Moldovos prisijungimą prie Eurazijos sąjungos, kiti to paties tikslo propaguotojai, pavyzdžiui, buvęs prezidentas Igoris Dodonas, sakė, kad neprieštarauja Kišiniovo integracijai į ES su sąlyga, kad Moldova apsispręs dėl savo suvereniteto.

„Rusijos ketinimai yra radikalizuoti tam tikrą Moldovos visuomenės ir rinkėjų dalį, be kita ko, pasinaudojant dabartinio Gagaūzijos autonomijos valdančiojo elito įvaizdžiu“, – sakė D. Cenusa.

I. Šoras 2017 m. buvo nuteistas už akių dėl skandalo, susijusio su 938 mln. eurų pasisavinimu iš Moldovos bankų. Dabar jis gyvena Izraelyje, kur gimė. Gali kankinti ir žudyti kaip Nachmanas Dušanskis, o paskui tepti slides į Izraelį, gali vokti iš valstybės ir žmonių kaip tai padarė I. Šoras, izraelitai nusikaltėlių neišduoda. Išvados aiškios, visi aplinkui kalti tik ne mes.
kremliaus favoritai - gražūs vyrukai - ko mazuronis vertas - tiesiog saldainiukas - visur suspėja - putino figaro; o kiti - tiesiog generalgubernatoriai - visai kai muravjovai kotikai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų