Viena iš jų – britų Raudonasis kryžius. Organizacija pateikė aštuonias rekomendacijas gyventojams, kaip ištverti karščius.
„Nors lepintis saulės spinduliais yra nuostabus dalykas, ekstremalus karštis gali būti mirtinai pavojingas, nes gali paveikti jaunesnius ir vyresnius žmones, nėščias moteris ir asmenis, sergančius lėtinėmis ligomis“, – rašoma organizacijos interneto svetainėje.
Ko nedaryti ir ką daryti, kai karšta?
Pateikiame patarimų sąrašą.
1. Būkite išmintingi dėl saulės
Geriausia vengti eiti į lauką karščiausiomis dienos valandomis, tačiau kartais to išvengti neįmanoma. Būdami tiesioginiuose saulės spinduliuose nepamirškite naudoti apsauginį kremą nuo saulės, galvą užsidenkite kepure ar skrybėle, reguliariai ilsėkitės pavėsyje ar vėsioje patalpoje, dėvėkite šviesius, laisvus drabužius.
2. Nevenkite drėgmės
„Šiluma pasišalina per odą, kuri yra didžiausias kūno organas. Taigi kuo daugiau odos galite atvėsinti, tuo geriau“, – rašo Raudonasis kryžius.
Yra įvairių būdų, kaip atvėsinti odą per karščius: glite dėvėti drėgnus marškinėlius, eikite į vėsų dušą, merkite rankas ir kojas į šaltą vandenį.
3. Gerkite daug vandens
Per karščius svarbu vengti kofeino ir gerti daug vandens. Jei įmanoma, gerkite izotoninių sportinių gėrimų, kad papildytumėte prarastas druskas, cukrų ir skysčius. Rekomenduojama gerti vėsius gėrimus.
Kadangi visą dieną prakaituojate, skysčius, kurių netenkate, reikia kompensuoti, kad išvengtumėte dehidratacijos. Dehidratacijos simptomai:
- burnos džiūvimas
- galvos svaigimas arba sumišimas
- galvos skausmas
4. Apribokite alkoholio vartojimą
Alkoholis sukelia dehidrataciją, kuri gali būti ypač pavojinga. Be to, išgėrus alkoholio gali būti sunkiau išsimiegoti, o tai ir taip sunku šiltuoju metų laiku.
5. Valgykite lengvą maistą, kad jaustumėtės vėsiau
Kai karšta, daug geriau laikytis lengvo, gerai subalansuoto maisto dietos. Daug vandens turintis maistas, pavyzdžiui, braškės, agurkai, salierai ir salotos, taip pat padės išlaikyti vandens lygį ir padės atsivėsinti vasaros metu.
Taip pat galite išbandyti daug skysčių turinčius maisto produktus, pavyzdžiui, sriubas ir troškinius.
6. Apribokite fizinį aktyvumą vėsesnėmis dienos valandomis
Nors dėl karštų orų nesinori per daug sutrikdyti savo rutiną, tačiau kartais gali tekti. Ankstyvas rytinis bėgimas gali atrodyti kaip kančia, tačiau tai gali būti sprendimas, jei esate įpratę sportuoti vidury dienos. Sportuodami kaitrioje vidurdienio saulėje ir rizikuoti dehidratacija, šilumos išsekimu ar šilumos smūgiu.
Jei vis dėlto nusprendėte treniruotis ar sportuoti per kaitrą, būtinai gerkite daug vandens ir darykite daugiau pertraukų nei įprastai, kad nesukeltumėte organizmui papildomo streso.
Po treniruočių taip pat turėtumėte nusiprausti po drungnu arba vėsiu dušu, kad atvėstumėte, ir laikytis kitų patarimų, kaip išlikti vėsiems visą dieną.
7. Laikykite namus vėsius
Per karščius svarbu, kad jūsų namai būtų vieta, į kurią galėtumėte pabėgti nuo karščio, todėl norint jaustis patogiai, labai svarbu palaikyti vėsą. Kai temperatūra pasiekia karščio bangos lygį, tai gali būti sudėtingiau.
Ypač svarbu namus vėsinti naktį. Per karščio bangą temperatūra dažnai išlieka aukšta net naktį, todėl sunku gerai išsimiegoti. Nors karščio bangos paveiktose vietovėse su šia problema susiduria visi, tačiau ypač sunku su ja kovoti gali būti daugiaaukščiuose pastatuose ir miestuose gyvenantiems žmonėms.
8. Žinokite savo riziką
Karštis gali rimtai paveikti jūsų fizinę sveikatą, todėl ypač per karščio bangą svarbu atkreipti dėmesį į šilumos smūgio ir išsekimo dėl karščio požymius. Daugelis žmonių mano, kad karščio išsekimas ir šilumos smūgis yra tas pats, tačiau šilumos smūgis gali būti daug rimtesnis.
Išsekimas dėl karščio atsiranda, kai prakaituodamas organizmas netenka vandens, druskų ir cukrų. To galima išvengti daug geriant ir saugantis karščio.
Šilumos smūgis ištinka, kai kūno temperatūra tampa pavojingai aukšta ir organizmas nebesugeba savęs atvėsinti. Simptomai: sumišimas, galvos skausmas, pykinimas ir raumenų mėšlungis. Kitas simptomas yra blyškesnė nei įprastai oda.
Šilumos smūgis gali atsirasti staigiai. Labai svarbu tinkama reakcija – greitas atvėsinimas ir kreipimasis į medikus.
Nepamirškite dėl karščių saugoti savo vaikus ir gyvūnus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!