REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anglikonų Bažnyčios lyderio pastabos, kad kai kurių šariato normų įtraukimas į Didžiosios Britanijos teisinę sistemą „regis yra neišvengiamas“, sukėlė šalyje griežtos kritikos audrą.

REKLAMA
REKLAMA

Idėją, kad kai kurias šariato teisės normas derėtų „konstruktyviai adaptuoti“ prie Britanijos įstatymų, Kenterberio arkivyskupas Rowanas Williamsas išsakė ketvirtadienį kalbėdamas per BBC radiją.

REKLAMA

R.Williamsas teigė, kad Britanija „turi sutikti su faktu“, jog kai kurie šalies gyventojai nesieja savęs su esama teisės sistema.

Pasak jo, tam tikrų šariato taisyklių įtraukimas į jurinę praktiką padėtų išsaugoti vienybę Britanijos visuomenėje, nes tokiu atveju musulmonams netektų rinktis, kam - nacionalinei kultūrai ar šaliai - jie turi būti ištikimi“.

Pateikdamas pavyzdį, kaip šariatas galėtų funkcionuoti, R.Williamsas sakė: „Yra būdų nagrinėti santuokinius ginčus, pavyzdžiui, kurie gali tapti alternatyva skyrybų teismams, kaip juos suprantame“.

REKLAMA
REKLAMA

R.Williamsas pažymėjo, kad „nežmogiškumui, kuris kartais siejamas su teise kai kuriose islamiškose valstybėse - itin griežtomis bausmėmis ar požiūriu į moteris“, nebūtų vietos.
Jis taip pat paragino Britanijos žmones žvelgti į šariatą „suprantamesne akimi“ ir „nesieti jo vien tik su tuo, ką perskaitome apie Saudo Arabiją ir panašiai“.

Daugelis žymių britų politikų suskubo atsiriboti nuo Anglikonų Bažnyčios dvasinio lyderio, kuris yra vienas labiausiai gerbiamų religinių veikėjų Britanijoje, pastabų.
Remiantis premjero atstovo spaudai pareiškimu, Gordonas Brownas mano, kad „Britanijos įstatymai turi būti grindžiami tradicinėmis Britanijos vertybėmis“.
Vidaus reikalų ministro pavaduotojas Tony McNulty pridūrė, kad „jokiu būdu šariato teisės normos negali būti panaudotos nei Britanijos įstatymų pažeidimams pateisinti, nei teismo sprendimams priimti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kultūros ministras Andy Burnhamas nuėjo dar toliau, televizijai BBC pareikšdamas, kad R.Williamsas „klysta“, ir perspėdamas, kad jo požiūris yra „receptas chaosui, socialiniam chaosui“.

Konservatorių atstovai pavadino arkivyskupo žodžius „tuščiais“, o liberaliai demokratai pareiškė, kad įstatymų reikalavimai privalomi visiems.

Baronienė Warsi, atstovaujanti konservatoriams, apie šariato panaudojimo galimybes pasakė taip: „Imkime ir išsiaiškinkime. Visi šalies piliečiai turi vykdyti įstatymus, kurios priėmė parlamentas ir teismai“.

REKLAMA

„Nepaprastai gerbdamas Rowaną Williamsą aš negaliu sutikti su jo išvadomis šiuo klausimu“, - savo ruožtu teigė liberalų demokratų lyderis Nickas Cleggas.

Musulmonų integracijos klausimas ypatingai aktualus tapo po 2005 metų liepos išpuolių Londone, kai viešojo transporto sistemoje susisprogdinus keturiems jauniems Britanijos musulmonams, žuvo 52 žmonės.

Britanijoje gyvena beveik 1,6 mln. musulmonų, kurie sudaro 2,7 proc. visų gyventojų, rodo 2001 metų nacionalinio surašymo duomenys.

Spauda prisijungė prie politikų, sukritikavusių R.Williamso komentarus.

Bulvarinis laikraštis „The Sun“ išspausdino antraštę „Kokia burka“, o „Independent“ pareiškė, kad arkivyskupas padarė tokią pačią klaidą kaip ir popiežius Benediktas XVI, kuris 2006 metais sukėlė pasaulinį musulmonų pyktį, pacituodamas istorinį tekstą, kuriame teigiama, kad pranašo Muhammado mokymas yra „blogas ir nežmoniškas“.

REKLAMA

Tačiau R.Williamso pastabas pasveikino Britanijos organizacija „Ramadhan Foundation“, siekianti pagerinti musulmonų ir ne musulmonų bendradarbiavimą.
„Manau, kad musulmonai pajustų milžinišką palengvėjimą, jeigu vyriausybė leistų civilinius reikalus spręsti pagal jų tikėjimą“, - sakė organizacijos pirmininkas Muhammadas Umaras.

Organizacija savo pranešime spaudai pridūrė, kad visuomenėje „labai paplitęs klaidingas šariato suvokimas“ ir kad R.Williamso komentarai „galėtų atnaujinti debatus, paremtus faktais, o ne kraštutinių dešiniųjų antraštėmis“.

Šiuo metu, pagal Anglijos įstatymus, ginčą tarp subjektų ne teismų sistemoje gali išspręsti trečioji šalis, jeigu konflikto dalyviai su tuo sutinka.

Judėjų ortodoksų teismai, atitinkantis šią definiciją, Britanijoje jau veikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų