Priešais Kremlių esančioje parodų salėje į sceną išeina Vladimiras Putinas. Netrukus pasigirsta audringi plojimai ir džiaugsmingi šūksniai.
„BBC News“ Rusijos naujienų redaktorius Steve‘as Rosenbergas nesistebi – dauguma pakviestųjų – Rusijos elitas, kuris oficialiai remia V. Putino kandidatūrą prezidento rinkimuose kovą.
Rusijos režimo lyderis siekia penktosios kadencijos ir dėl to ši susirinkusi publika džiaugiasi.
„Vladimiras Putinas yra nepaprastas lyderis – drąsiausias ir išmintingiausias žmogus“, – iš džiaugsmo trykšta režisierius Andrejus Končialovskis.
„Rusijos žmonės dar niekada taip nepalaikė savo prezidento. Ir bet kas, kas bandys tam sutrukdyti, pralaimės“, – tvirtino dainininkė Nadežda Babkina.
Aukščiausios lygio lyderis
Atrodo, kad šio renginio idėja yra parodyti, kad kandidatas V. Putinas yra aukščiausios lygio lyderis.
Tačiau reikia nepamiršti, kad visa tai yra jo sukurta lyga, kuriai jis vadovauja. V. Putino politinė sistema, jo žaidimo taisyklės ir rinkimai. Garsiausia V. Putino kritikai jau seniai išstumti. Jie dabar tremtyje arba kalėjime.
Dėl šios priežasties rinkimai yra ganėtinai nuspėjami, tačiau taip buvo ne visada.
Nenuspėjami rinkimai
S. Rosenbergas prisimena, kad prieš trisdešimt metų niekas negalėjo nuspėti rinkimų.
„Tai buvo parlamento rinkimai. Niekas neturėjo supratimo, kas laimės. Niekada nepamiršiu astrologo, kurį jie pasitelkė politinei prognozei. Iš tiesų tai buvo labai tinkama, nes prieš tris dešimtmečius rusai horizonte regėjo demokratiją, laisvę ir savo šalies ateitį“, – teigė S. Rosenbergas.
Jis pridūrė, kad šiandien Rusijos rinkimams nereikia nei astrologų, nei krištolinių rutulių. Jau dabar galima nuspėti, kaip baigsis 2024 m. prezidento rinkimai: Vladimiro Putino pergale.
Rinkimo lapelių „įvairovė“
Nors V. Putino pavardė rinkimų lapelyje bus ne vienintelė, tarp jo varžovų nebus tokių aršių konkurentų kaip įkalintas opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas.
Tiesa, kitas Kremliaus kritikas Borisas Nadeždinas siekia būti įtrauktas į rinkiminį lapelį. Tačiau B. Nadeždinas nėra A. Navalnas. Jis kruopščiai derina savo kritiką V. Putino atžvilgiu. Be to, manoma, jog jis turi ryšių prezidento administracijoje.
Tad jei B. Nadeždinas kandidatuos, tai bus todėl, kad Kremlius nusprendė, jog V. Putinui naudinga susidurti su kritiškesniu varžovu
Sėkmės priežastis
Yra dar viena priežastis, kodėl V. Putinui seksis gerai.
„Mes visi palaikome jūsų sprendimą dalyvauti rinkimuose, nes jūs esate valdžioje tiek ilgai, kiek atsimenu“, – teigė jaunas Rusijos televizijos reporteris Aleksandras per V. Putino metų pabaigos spaudos konferenciją.
S. Rosenbergas pasakoja, kad tokių rusų kaip Aleksandras sutinka daug. Tokių, kurie neįsivaizduoja kito žmogaus „Kremliaus soste“. Ne todėl, kad jie dievina V. Putiną, o dėl to, kad tiesiog nemato alternatyvos ir klausia: „Na, jei ne Putinas, tai kas tada?“
Kremlius visa tai sukūrė. Jis „išvalė“ politinį kraštovaizdį, pašalindamas bet kokius potencialius varžovus žmogui, kuris Rusiją kaip prezidentas ar ministras pirmininkas valdo jau ketvirtį amžiaus.
Žmonių nuomonės
Žmonės Rževo mieste, esančiame 225 kilometrų nuo Maskvos, nori permainų su tuo pačiu lyderiu.
„Tikiuosi, kad viskas pasikeis į gerąją pusę, nes dabar vyrauja sąstingis. Bet jei išrinksime ką nors naują, tas žmogus gali nesusidoroti su valdžios našta. Patyręs žmogus, toks kaip V. Putinas, gali vystyti šalį net tokioje sudėtingoje situacijoje, kokioje esame dabar“, – teigė jaunas vyras, vardu Ilja.
„Dedu daug vilčių į rinkimus. Tikiuosi, kad baigsis karas ir pagėrės ekonomika. Bet aš gerbiu V. Putiną“, – sakė pensininkė Lidija.
Pensininkė taip pat nemato kito žmogaus, kuris galėtų atlikti V. Putino darbą. Ji teigė, jog Rusijos režimo lyderis gali surasti ką nors vėliau, bet panašu, kad jis dar ilgai bus valdžioje.
Populiarumas nemažėja
Net karas Ukrainoje ir dideli Rusijos kariniai nuostoliai, atrodo, nesukėlė visuotinio nusivylimo Vladimiru Putinu.
Tai buvo V. Putino sprendimas pradėti plataus masto invaziją. Tačiau kai kurie rusai mano, kad karo metu jų pareiga yra palaikyti savo lyderį, neabejojant jo motyvais ar pasekmėmis. Kiti pritaria teiginiams, kad karą pradėjo Vakarai, o ne Rusija.
S. Rosenbergas Rževe sutiko vieną moterį, kuri iš tiesų nori pokyčių Kremliuje. Buvusi televizijos žurnalistė ir regiono įstatymų leidėja Jakaterina Duncova neseniai pati bandė kandidatuoti į prezidentus. Ji ragino siekti taikos Ukrainoje, paleisti politinius kalinius ir kurti humanišką Rusiją.
Rusijos centrinė rinkimų komisija atsisakė priimti jos kandidatūrą, motyvuodama klaidomis dokumentuose.
Sistemoje vietos nėra
„Manau, kad politinė sustema čia į mane žiūri kaip į svetimą objektą ir nežino, ką su manimi daryti. Kadangi atsiradau netikėtai, sistema nesupranta, kas aš esu. Todėl ji nusprendė laikyti mane atokiau nuo žalos“, – teigė J. Duncova.
Šiuo metu ji steigia naują partiją, tačiau nebijo pasekmių. J. Duncovos teigimu, viskas yra teisėta.
„Mes veikiame pagal įstatymus. Kalbant apie baimę, baimė neturi dominuoti. Aš tikiu tuo, ką darau. O tai nustumia baimę į antrą vietą“, – pridūrė ji.
Propagandinė mantra
Paklausus vyriausios RT redaktorės Margaritos Simonian ar nėra pavojinga turėti lyderį, kuris taip ilgai galios pozicijoje, ji atsakė nematanti problemos.
„Tai mantra, kurią jūs skleidžiate jau daugelį metų. Jei žmogus ilgą laiką yra valdžioje, tai nebūtinai reiškia, kad bus blogiau, nei jei kas ketverius metus keičiasi vadovas. Pol Potas Kambodžoje per trejus metus sunaikino trečdalį savo gyventojų“, – aiškino M. Simonian.
Rusija nepakvietė ESBO stebėti prezidento rinkimų
Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) pareiškė esanti nusivylusi, kad Rusija į kovo mėnesį vyksiančius prezidento rinkimus nepakvietė jos stebėtojų.
„Tai prieštarauja Rusijos įsipareigojimams ESBO ir kartu iš šalies rinkėjų bei institucijų atima galimybę sulaukti nešališko ir nepriklausomo rinkimų vertinimo“, – pareiškė ESBO Žmogaus teisių ir demokratinių institucijų biuro (ODIHR) vadovas Matteo Mecacci.
Rusija kovo 17 d. rinks naują prezidentą. Nėra abejonių, kad Vladimiras Putinas penktą kartą bus paskelbtas rinkimų nugalėtoju.
ESBO 1993 m. pirmą kartą nusiuntė į Rusiją stebėtojų misiją stebėti prezidento rinkimų. Tačiau jau 2021-ųjų parlamento rinkimai čia vyko be ESBO atstovų. Organizacija žengė atitinkamą žingsnį, kai rusų institucijos prieš tai smarkiai apribojo rinkimų stebėseną.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!