Rusijos policija blokuoja miestų centrus, tarp sulaikytųjų – ir Navalno žmona papildyta 18.00 val.

Protestuotojams įvairiuose Rusijos miestuose sekmadienį išeinant į gatves reikalauti įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno paleidimo, policija blokavo Maskvos ir kitų miestų centrus. Naujausiais duomenimis, pranešama, kad sulaikyta per 4 tūkst. protestuotojų. Tarp sostinėje per akciją sulaikytų asmenų – ir A. Navalno žmona Julija.

Sostinės gatvėse nuo ankstyvo sekmadienio ryto budi šimtai policininkų su riaušių malšinimo ekipuote, kurie riboja pėsčiųjų judėjimą miesto centre.

Taip pat buvo imtasi kai kurių beprecedenčių priemonių: Maskvos miesto valdžia uždarė kelias centrines metropoliteno stotis ir pakeitė viešojo transporto maršrutus.

Praėjusį šeštadienį dešimtims tūkstančių žmonių visoje šalyje protestavus prieš garsiausio prezidento Vladimiro Putino oponento suėmimą, opozicijos rėmėjai ragino antrą savaitgalį iš eilės dalyvauti demonstracijose.

Protestai Maskvoje ir Sankt Peterburge tik prasideda, tačiau nepriklausoma stebėjimo grupė „OVD-Info“ skelbia, jog visoje šalyje jau buvo sulaikyti mažiausiai 1 009 žmonės, įskaitant 142 protestuotojus Maskvoje. Per praėjusio savaitgalio protestus, grupės duomenimis, buvo sulaikyti per 4 tūkst. žmonių.

Policija 44 metų A. Navalną sulaikė sausio 17 dieną viename iš Maskvos oro uostų, nepraėjus nė valandai po to, kai opozicionierius sugrįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po praėjusią vasarą įvykdyto apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga. Kremliaus kritikas tvirtina, kad jį bandė nunuodyti Federalinė saugumo tarnyba (FSB) V. Putino nurodymu. Kremlius neigia bet kokį savo ryšį su šiuo incidentu.

Rusijos kalėjimų tarnyba (FSIN) tuomet pareiškė sulaikiusi A. Navalną už tai, kad jis pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas. Pats opozicionierius tą bylą laiko paskatinta politinių motyvų.

REKLAMA

Teismas per posėdį, surengtą Maskvos priemiestyje Chimkuose esančiame policijos skyriuje, nurodė A. Navalną 30 dienų laikyti suimtą, nors Vakarų vyriausybės ragina jį paleisti. Pareigūnai aiškino, kad posėdis buvo surengtas nuovadoje, nes A. Navalnas esą neturėjo galiojančio COVID-19 testo rezultato.

„Žmonės pasipiktinę“

Sekmadienį protestų jau įvyko įvairiuose miestuose, įskaitant Vladivostoką, Tolimųjų Rytų uostamiestį, kur centrinėje aikštėje susirinko kelios dešimtys žmonių, nors policija prieš mitingą ją buvo uždariusi.

Keli tūkstančiai, kaip pranešama, susirinko į protestą Sibiro Novosibirsko mieste, nors oro temperatūra čia siekia minus 20 laipsnių pagal Celsijų.

Vietos politikė ir A. Navalno sąjungininkė Helga Pirogova naujienų agentūrai AFP pareiškė, jog sekmadienio protestas Novosibirske yra potencialiai didesnis už įvykusįjį prieš savaitę.

„Žmonės tebėra pasipiktinę tuo, kas vyksta“, – pareiškė ji.

Maskvoje protesto organizatoriai, atsižvelgdami į policijos pajėgų išsidėstymą, skelbia apie naujausius susibūrimo vietų pakeitimus, tuo tarpu AFP žurnalistai praneša, kad policija jau pradėjo sulaikyti žmones.

Šimtai žmonių žygiuoja per centrą, skanduodami „Laisvė!“ ir „Putinas vagis!“.

Antrame pagal dydį Rusijos mieste Sankt Peterburge policija blokavo Nevskio prospektą – pagrindinę miesto gatvę. AFP korespondentas praneša, jog centre pilna policijos automobilių.

„Visas centras yra užtvertas, – pareiškė į mitingą Sankt Peterburge su dukterimi atvykusi Natalija Grigorjeva. – Ir prieš ką yra visa tai, prieš savo pačių žmones?“

Rusijos valdžia paskelbė kelis įspėjimus, kuriuose paragino nedalyvauti rengiamuose nesankcionuotuose mitinguose ir protestuotojams pagrasino baudžiamaisiais kaltinimais.

Tuo tarpu A. Navalno žmona Julija sekmadienį socialiniame tinkle „Instagram“ paskelbė savo šeimos nuotrauką ir paragino rėmėjus pasistengti, kad jų balsai būtų išgirsti.

REKLAMA

„Jeigu mes tylėsime, rytoj jie ateis [suimti] bet kurio iš mūsų“, – parašė ji.

Lietuva sulaikymus smerkia

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) teigia griežtai smerkianti masinius sulaikymus ir prievartos naudojimą prieš taikius protestuotojus Rusijoje.

„Brutalūs, žmogaus orumo ir žmogaus teisių nepaisantys bei akivaizdžiai tarptautinės teisės principus, Europos Tarybos ir demokratines vertybes pažeidžiantys susidorojimai su protestuotojais ir žurnalistais tampa sistemingu Rusijos Federacijos institucijų elgesiu“, – teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sekmadienį išplatintame pranešime.

Ministras paragino Rusijos valdžios ir teisėsaugos institucijas nedelsiant paleisti visus sulaikytus taikius protestuotojus ir žurnalistus, užtikrinti savo piliečių teisę į taikius susirinkimus ir saviraiškos laisvę bei susilaikyti nuo neproporcingų ir žmogaus teises pažeidžiančių priemonių taikymo. 


Rašyti komentarą...
A
Alvydas
2021-01-31 14:35:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Darydami sankcijas Rusijai ,visai liksit be kelnių.
Atsakyti
-3

A
As
2021-01-31 14:55:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
O Lietuvoje pažeidžiant namu arešta turbut veža atgal i namus ))))
Atsakyti
0

x
xaxa
2021-01-31 16:30:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
ipils jai dabar ,pati prase lektuve :DDD
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų