Viename Maskvos muziejų atidaryta paroda, kurioje eksponuojami per karą su Gruzija Rusijos kariuomenės prisigrobti trofėjai. Šia propagandine paroda, kaip rašo „The Independent“, Rusija ir toliau siekia paskleisti nuomonę, kad dėl karo Pietų Osetijoje visa atsakomybė gula ant JAV bei Vakarų pečių.
Centriniame ginkluotųjų pajėgų muziejuje eksponuojami ginklai, uniformos bei asmeniniai daiktai, priklausę sužeistiems arba žuvusiems Gruzijos kariams. Be to, greta puikuojasi fotografijos, kuriose užfiksuoti sumaitoti gruzinų karių kūnai.
Muziejaus gidas, lydėjęs rusų grupę, sustojo prie fotografijų, kurios priklausė vienam žuvusiam gruzinų kariui. Vienoje iš nuotraukų buvo užfiksuota, kaip karys vakarieniauja su savo giminaičiu, o kitoje jis draugiškai pozavo su juodaodžiu žmogumi.
„Žiūrėkite, tai yra vienas iš Gruzijos karių kartu su tamsiaodžiu vyru, afrikiečiu. Mes visi žinome, kad JAV armijoje tarnauja daug afrikiečių. Tai veikiausiai buvo jo instruktorius“ – propagandinę kalbą rėžia gidas. Parodoje taip pat eksponuojami ir anglų kalbos vadovėliai, esą paimti iš Gruzijos karių. Muziejus teigia, kad vadovėliai buvo atimti iš Pietų Osetijoje dislokuotų Gruzijos karių. Tačiau sunku patikėti, kad karys į frontą su savimi sumanytų gabentis dar ir kelias sunkias knygas. Tačiau Kremliaus propagandai tai nerūpi.
Pats muziejus daugiausiai yra skirtas sovietinei armijai. Jo salių labirinte daugiausiai yra nušviečiama Antrojo pasaulinio karo istorija. Lankytojams dažniausiai brukama grynai propagandinė, sovietinė istorijos versija. Pavyzdžiui skyriuje, nušviečiančiame praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio Rusijos armijos istoriją, nė žodžiu neužsimenama apie Levą Trockį, kuris padėjo organizuoti pirmus Raudonosios armijos dalinius, tačiau vėliau užsitraukė Stalino nemalonę. Be to, muziejuje visiškai nekalbama apie gėdingas Rusijos karines invazijas į Afganistaną bei Čečėniją.
Panašia sovietine stilistika pateikiamas ir konfliktas su Gruzija. Muziejuje gausu nuotraukų, užfiksavusių prezidentą Dmitrijų Medvedevą duodant nurodymus kariams Gruzijos karo metu. Įvykių kalendoriuje specialiai net neminimos kai kurios svarbios datos. Tačiau „The Independent“ korespondentai pabrėžia, kad atvirai antivakarietiškos retorikos vis dėlto yra vengiama. Tiesa, yra pateikiama NATO valstybių, kurios esą apginklavo Gruziją, sąrašas.
Tiesa, reikia priminti, kad karo trofėjais didžiuojasi ne tik Rusija. Kai Gruzijos kariuomenė praėjusį mėnesį konflikto metu numušė rusų lėktuvą, viešai per nacionalinę televiziją buvo demonstruojami nukautų pilotų kūnai.