REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos švietimo ministras Sergejus Kravcovas pareiškė, kad naujos žodžio „Dievas“ ir kitų religinių terminų rašymo taisyklės bus fiksuotos rusų kalbos rašybos taisyklių rinkinyje. Žodį reikės parašyti iš didžiosios raidės.

Rusijos švietimo ministras Sergejus Kravcovas pareiškė, kad naujos žodžio „Dievas“ ir kitų religinių terminų rašymo taisyklės bus fiksuotos rusų kalbos rašybos taisyklių rinkinyje. Žodį reikės parašyti iš didžiosios raidės.

REKLAMA

BBC paklausė filologų nuomonės šiuo klausimu. Jie sako, kad iš esmės niekas nepasikeis – taisyklės įtvirtins esamą kalbėjimo praktiką.

„Dangus, bažnyčia, apvaizda, sumanymas“

„Rusų rašybos ir skyrybos taisyklės priimtos 1956 m., jos nereglamentavo su religine sfera susijusių žodžių rašymo taisyklių. Naujame rusų kalbos rašybos taisyklių projekte žodį „Dievas“ siūloma rašyti su didžiąja raide“, – sakė Kravcovas, atidarydamas XXX tarptautinius edukacinius skaitymus.

Jis kreipėsi į patriarchą Kirilą. 

„Apaštalų, pranašų, šventųjų vardai taip pat turėtų būti rašomi didžiosiomis raidėmis“, – pridūrė ministras (citatos iš „Vedomosti“).

REKLAMA
REKLAMA

Bažnyčia palaiko ministrą. „Dievo vardo rašymas mažąja raide nebuvo privalomas ir tarybiniais laikais buvo naudojamas sąmoningam pažeminimui, didžiosios raidės sutvirtinimas pagal Švietimo ministerijos siūlomas taisykles yra teigiamas žingsnis“, – sakė Maskvos vyskupijos informacijos komisijos pirmininko pavaduotojas arkivyskupas Vladimiras Vigilianskis (cit. „RIA Novosti“).

REKLAMA

Švietimo ministerija Vyriausybės nutarimo „Dėl pagrindinių rusų kalbos rašybos taisyklių“ projektą viešam aptarimui pateikė šių metų balandžio pradžioje. Ankstesnę projekto versiją lapkritį sukritikavo Rusijos mokslų akademijos (RAS) rašybos komisijos nariai. Laišką pasirašė 25 filologai ekspertai, Rusijos mokslų akademijos, Rusų kalbos instituto, Maskvos valstybinio universiteto, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto ir kitų universitetų darbuotojai („Vedomosti“ teigimu, kritikai teigė, kad „taisyklių turinys buvo iškraipytas dėl mechaninių sutrumpinimų, neapgalvotų naujovių bei „mokslinio aparato nebuvimo“) .

REKLAMA
REKLAMA

Antroji taisyklių redakcija buvo parengta vadovaujant Rusijos mokslų akademijos rašybos komisijos vadovui, RMA Rusų kalbos instituto vyriausiajam mokslo darbuotojui Aleksejui Šmelevui. Vyresnioji mokslo darbuotoja Oksana Grunčenko paaiškino, kad rekomenduojama didžiosiomis raidėmis rašyti „trijų dievybės asmenų ir aukštesniųjų būtybių vardus, kurie yra religinės garbės objektas monoteistinėse religijose“, taip pat tokius žodžius kaip „Dangus“, „Bažnyčia“, „Apvaizda“, „Sumanymas“, kai jie „vartojami dvasine prasme“. Kitais atvejais žodis „Dievas“ gali būti rašomas mažąja raide.

Ką mano kiti filologai?

Dabar jokios rašybos reformos nevyksta – tai esamos kalbėjimo praktikos fiksacija, BBC sakė filologijos mokslų daktaras, Rusijos valstybinio humanitarinio universiteto ir Aukštosios ekonomikos mokyklos profesorius Maksimas Krongauzas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sovietmečiu žodis „Dievas“ buvo rašomas mažąja raide. O 90-aisiais žodis „Dievas“ vienintelio „Dievo“ reikšme, kalbant apie stačiatikybę, pradėtas rašyti didžiąja raide“, – prisiminė ekspertas.

„Galime rašyti, pavyzdžiui, „Olimpo dievai". O jei kalbame apie religiją, kurioje yra tik vienas „Dievas", tai žodis (seniai) rašomas didžiąja raide. Šia prasme naujosios taisyklės nieko nepakeitė“, – sakė jis.

Jam pritaria ir viena iš naujojo rusų kalbos rašybos taisyklių teksto rengėjų, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Filologijos fakulteto vyresnioji dėstytoja, Rusijos mokslų akademijos rašybos komisijos narė Svetlana Drugovejko-Dolžanskaja.

REKLAMA

„Triukšmas (socialiniuose tinkluose) tikrai nepateisinamas. Visos šios naujovės, lyginant su 1956 m. akademiniu kodeksu, jau 2006 m. buvo pateiktos pilno akademinio žinyno tekste, patvirtintame Rusijos mokslų akademijos rašybos komisijos. “, – BBC sakė Drugovejko-Dolžanskaja.

Kas dar keičiasi?

Be žodžio „Dievas“ didžiąja raide, naujose taisyklėse rekomenduojama rašyti žodžius „Viešpats“, „Kūrėjas“, „Aukščiausiasis“, „Gelbėtojas“, „Šventoji Dvasia“, „Šventoji Trejybė“, „Motina“. Dievas“, „Jehova“, „Allah“ , taip pat „Dangus“, „Bažnyčia“, „Apvaizda“ ir „Sumanymas“, jei jie vartojami dvasine prasme.

REKLAMA

Visi šie žodžiai taip buvo parašyti anksčiau, BBC sakė nuorodų ir informacijos portalo Gramota.ru vyriausiasis redaktorius, filologijos mokslų kandidatas, Rusijos mokslų akademijos rašybos komisijos narys Vladimiras Pachomovas.

„Turiu omenyje būtent religinį tekstą“, – patikslino jis.

Kol kas tik rekomenduojama

Drugovejko-Dolžanskaja atkreipė dėmesį į tai, kad žodį „Dievas“ „rekomenduojama“ rašyti didžiąja raide. „Tai reiškia, kad kitos rašybos formos neturėtų būti laikomos klaidingomis“, – aiškino ji.

„Šiame (naujų taisyklių projekto) tekste kalbininkai parašė „rekomenduojama“. Jeigu tokia forma bus patvirtinta, kaip rašė kalbininkai, problemų neturėtų kilti“, – pritaria R. Pachomovas. Tačiau jis nėra tikras, kad Vyriausybė pritars būtent tokiai formuluotei.

Vyriausybinė rusų kalbos komisija prezidento Vladimiro Putino sprendimu buvo įkurta 2020 m., jos nurodytas siekis „išsaugoti ir užtikrinti rusų kalbos plėtrą Rusijoje ir pasaulyje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų