Rusija ir toliau vykdo begalės karo nusikaltimų prieš ukrainiečius, žudydama nekaltus civilius gyventojus, grobdama vaikus, naikindama miestus, namus ir kaimus precedento neturinčiu sistemingu ir plačiai paplitusiu mastu, skelbia „United 24 Media“.
Liepė susidoroti su savais
2023 m. Rusijos 6-osios motorizuotosios divizijos vadai davė įsakymą įkalinti ir kankinti savo karius, mažiausiai septynis iš jų nužudydami. Tai nėra pavienis atvejis, tačiau jis dar labiau įtvirtina jau įrodytą plačiai paplitusį Rusijos pajėgų smurtą okupuotose Ukrainos teritorijose ir parodo, kad jų veiksmai prieš ukrainiečius prilygsta tam, kaip jie elgiasi su saviškiais.
Posovietinė Rusija susiduria su rimta smurto problema, kuri išsiplėtė ne tik iki karo nusikaltimų karinių konfliktų metu, bet ir iki smurto šeimoje. 2017 m. Rusija dekriminalizavo smurtą prieš moteris šeimoje. Visuomenės smurtas Rusijoje nepaaiškina Rusijos pajėgų vykdomų karo nusikaltimų sistemingumo, bet yra vienas iš veiksnių.
Įkalina savus
6-oji motorizuotoji divizija buvo suformuota, kai 2022 m. prasidėjo plataus masto invazija į Ukrainą. Ją sudaro keli pulkai, suformuoti daugiausia iš šauktinių karių. Divizijos vadu paskirtas pulkininkas Maratas Ospanovas.
2023 m. birželį kariai ėmė skųstis „nepakeliamomis sąlygomis“ – nebuvo galima nusiprausti, nusipirkti maisto produktų, teko kautis su sugedusia įranga, nebuvo evakuacijos planų iš mūšio lauko. Istorija tapo vieša ir jie pakeitė pulko vadą, tačiau, jų teigimu, už prastą elgesį su kariais buvo atsakingas divizijos vadas M. Ospanovas.
M. Ospanovas įsakė savo pavaldiniams sulaikyti ir neteisėtai laikyti karius, kurie „pažeidė karinę drausmę ir atsisakė vykdyti įsakymus, taip pat padarė kitų nusižengimų“.
Iš viso 19 rusų karių skirtingą laiką buvo laikomi skirtinguose Luhansko rūsiuose be tualetų, be sąlygų palaikyti higieną, be miegamųjų vietų, su ribotu kiekiu vandens ir maisto. Pradėjus tyrimą kariniai prokurorai 11 iš jų paleido, tačiau, pasak M. Ospanovo, aštuoniems sulaikytiesiems nebuvo taikomos pataisos.
Russian channels erupting with an internal Russian military scandal over a secret prison in Nizhny Novgorod in which wounded Russian soldiers refusing to return to the front are confined and tortured. pic.twitter.com/Ti7OWEobED
REKLAMAREKLAMAREKLAMA— Jay in Kyiv (@JayinKyiv) August 20, 2024
Žiauriai kankinami
Visi aštuoni jie buvo kankinami ir spardomi, mušami kumščiais, taip pat įvairiais daiktais ir specialiais įrankiais per veidą ir kūną. Rusijos gynybos ministerija atvyko ištirti padalinio. Vienas iš aštuonių karių, medikas, buvo išsiųstas į fronto liniją, kur buvo sužeistas ir nugabentas į ligoninę. Tai greičiausiai išgelbėjo jį nuo mirties.
Liepos pradžioje M. Ospanovas įsakė perkelti likusius sulaikytuosius iš rūsių Luhanske į kitą rūsį Donbase, kur jie susprogdino ne mažiau kaip penkias rankines prieštankines gynybines granatas F-1. Sprogus granatoms, 6-osios divizijos majoras Jevgenijus Boriskinas nuėjo į rūsį, kad nužudytų visus, išgyvenusius po sprogimų, paleisdamas mažiausiai septynis šūvius iš pistoleto.
Kūnai ir automobilis, kuriuo jie buvo vežami, sudegė.
Tyrimo rezultatai
2024 m. balandį „Suspilne“ gavo dokumentus, rodančius, kad 6-ajam skyriui iškelta baudžiamoji byla.
2022 m. Rusijos leidinys „Astra“ atliko tyrimą ir nustatė, kad mobilizuoti rusai atsisakę kovoti buvo laikomi rūsiuose siekiant juos „perauklėti“. Rusijos pajėgos savo poligonuose įrengė vadinamąsias kankinimo duobes, į kurias buvo sodinami „nusikaltėliai“, jei, pavyzdžiui, bandė pasitraukti iš kariuomenės, nepritarė karui Ukrainoje arba buvo pagauti geriantys.
Pasak vieno poligone besitreniruojančio rusų kario, karo policija juos mušdavo, o paskui įmesdavo į duobę, kur jie būdavo laikomi nuo kelių dienų iki savaitės. Maistas buvo atnešamas kartą per dieną, medicininė priežiūra nebuvo teikiama.
Paplitęs smurtas
Smurtas prieš Rusijos žmones paplitęs ne tik fronto linijose, bet ir platesnėje visuomenėje.
Rusijoje išaugo karių įvykdytų žmogžudysčių skaičius, nes kariai, dalyvavę kare Ukrainoje, grįžta namo. Išnagrinėjus žiniasklaidos pranešimus ir teismų įrašus, matyti, kad 2024 m. balandį rusų veteranų rankomis žuvo mažiausiai 107 žmonės, o dar mažiausiai 100 buvo sunkiai sužeisti.
„Wagner“ samdinys Vasilijus Vasiukovas peiliu subadė savo 77 metų močiutę, kuri jį augino. Jo sesuo teismui sakė, kad jis buvo jos mėgstamiausias anūkas.
2022 m. vasarą Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas į Rusijos kariuomenę imta verbuoti nuteistuosius, atliekančius bausmę kalėjimuose už tokius nusikaltimus kaip žmogžudystės, smurtas ir pedofilija.
Smurto šeimoje dekriminalizavimas
2017 m. Rusija dekriminalizavo bet kokį smurtą šeimoje, dėl kurio nereikia gydytis ligoninėje arba jei tai nėra bent antras smurtautojo nusižengimas. Moterys, bandančios ginti savo teises, vadinamos „feministėmis“, kurias Rusijos Valstybės Dūma grasina uždrausti pagal „tradicinėms vertybėms prieštaraujančią ekstremistinę ideologiją“.
Pasak Maskvoje įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos, teikiančios pagalbą smurto šeimoje aukoms, direktoriaus pavaduotojos Dianos Barsegian „oficialiai Rusijoje tokios smurto šeimoje problemos nėra“.
D. Barsegian sakė, kad advokatai savo aukoms dažnai sako: „Palaukite, kol jus vėl muš. Tada galbūt bus taikoma baudžiamoji atsakomybė“. Du trečdaliai visų 2011–2019 m. Rusijoje nužudytų moterų buvo nužudytos savo partnerių arba giminaičių, atskleidė moterų nevyriausybinių asociacijų konsorciumo tyrimas. Tyrime teigiama, kad Rusija yra „pasaulinė smurto prieš partnerius lyderė“, nes tyrimo metu statistiniai duomenys buvo didesni nei bet kur kitur pasaulyje.
Smurtas – Rusijos vertybė
Sergejus Sumlenas, gimęs ir augęs Rusijoje, bet atsisakęs rusiško paso ir apsigyvenęs Vokietijoje, dabar vadovauja „Europos atsparumo iniciatyvų centrui“.
„Rusijoje smurtas yra vertybių viršūnė. Ne turtas, ne sveikata, ne linksmybės, o pats smurtas yra jų pagrindinė vertybė. Rusijos istorija „išmokė“ rusus, kad valdžia nenaudinga, pinigai nenaudingi, gyvenimas nenaudingas. Šiandien esi Stalino liaudies komisaras, o rytoj – rūsyje. Šiandien esi oligarchas, o rytoj geri nuodus arbatoje“, – teigė S. Sumlenas.
Rusijos valdžios institucijos ne tik nutildo ir įkalina suaugusiuosius, bet ir vaikus.
2022 m. spalio 5 d. Maskvos policija apklausė dešimtmetę Varvarą Galkiną dėl jos „WhatsApp“ profilio nuotraukos, kurioje buvo pavaizduotas piešinys, palaikantis Ukrainą. Policija grasino jos motinai, kuri buvo įpareigota dalyvauti prevencinėje programoje dėl „tėvų, netinkamai vykdančių savo pareigas“, po to motina su dviem dukromis pabėgo iš Rusijos baimindamasi tolesnio persekiojimo.
Net jei būtų pasirašyta „taikos sutartis“, kuria būtų bandoma užbaigti karą Ukrainoje, Rusijos kultūriniai veiksniai ir visuomenėje įsišaknijęs smurtas neišnyktų. Todėl sistemingas Rusijos vykdomas smurtas tęstųsi ne tik Ukrainoje, bet ir visame pasaulyje. Pokyčių galėtume sulaukti tik tuo atveju, jei Rusija patirtų vidinių pokyčių ir įveiktų savo istorinį santykį su smurtu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!