REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija praėjusiais metais itin daug dėmėsio skyrė įrodinėdama, kad „Sputnik V“ vakcina nuo koronaviruso yra „neturinti analogų pasaulyje“ ir aktyviai bandė eksportuoti ją į užsienio šalis. Tačiau neseniai atliktas tyrimas parodė, kad „Sputnik V“ kūrėjams prastai sekasi užtikrinti įsipareigojimus.

Rusija praėjusiais metais itin daug dėmėsio skyrė įrodinėdama, kad „Sputnik V“ vakcina nuo koronaviruso yra „neturinti analogų pasaulyje“ ir aktyviai bandė eksportuoti ją į užsienio šalis. Tačiau neseniai atliktas tyrimas parodė, kad „Sputnik V“ kūrėjams prastai sekasi užtikrinti įsipareigojimus.

REKLAMA

Naujienų agentūra „Associated Press“ praneša, kad „Airfinity“ ekspertų duomenimis, Rusija sudarė sutartis su 62 šalimis dėl beveik pusės milijardo „Sputnik V“ dozių pristatymo, tačiau realiai kol kas pristatė vos 48 mln. – tai yra, 4,8 proc. to, ką žadėjo.

Iranas užsisakė 60 mln. dozių, gavo tik 1,77 mln. Indijai buvo pažadėti 125 mln. dviejų dozių komplektai, tačiau kol kas paskiepyta ten vos 1 mln. „Sputnik V“ dozių. Venesuela dar gruodžio mėnesį užsisakė 10 mln. dozių, tačiau gavo tik 4 mln. Turkija balandį paskelbė sudariusi 50 mln. dozių sutartį, o rugpjūtį – negalinti pradėti skiepyti „Sputnik“, nes nežino, kada gaus antrasias dozes kartu su tuo nedideliu kiekiu pirmųjų dozių („Sputnik V“ pirmosios ir antrosios dozių sudėtys skirias, red. past.).

Rusijos „Sputnik V“: užsakymų prisirinko, bet vakcinų šalys nesulaukia

Rusijos tiesioginių investicijų fondo, organizacijos, kuri ir užsiima tiesiogiai „Sputnik V“ prekyba, vadovas Kirilas Dmitrijevas AP užtikrino, kad rugpūčio-rugsėjo mėnesiais buvo pradėta skirstyti arba padidinta vakcinų gamyba tose vietose, skirtingose šalyse, todėl dabar „problemos su tiekimu yra visiškai išspręstos“.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau naujienų agentūros pašnekovų teigimu, pagerinti Rusijos, kaip „Sputnik V“ gamintojos, įvaizdį nepavyko ir šis planas jau dabar nepasiteisino.

REKLAMA

„Manau, kad kai kuriais atvejais, Irane, Gvatemaloje, Argentinoje, galimai ir Meksikoje, Rusijos reputacija tapo, tikėtina, net kažkiek prastesnė, negu būtų, jeigu jie nieko nebūtų darę arba nuo pat pradžių būtų pateikia labiau realius pažadus. Dabar žmonės jais nusivylę“, – AP cituojama JAV sveikatos apsaugos organizavimo ekspertė, profesorė Judyth Twigg.

Vis dar nėra PSO leidimo

Pasaulinė sveikatos organizacija vis dar nėra patvirtinusi „Sputnik V“ naudojimo, tačiau žadama tai padaryti iki šių metų pabaigos, „kuomet bus pasirašyti reikia teisiniai dokumentai“.

REKLAMA
REKLAMA

PSO atstovų teigimu, Rusijos valdžia užtikrino, kad dokumentai bus pasirašyti „labai greitai“, o tuomet jau bus galima pradėti vakcinos vertinimą, atliekamas inspektavimas.

Rusijos tiesioginių investicijų fondas skelbia, kad „Sputnik V“ rodo gerus vackinacijos rezultatus tose šalyse, kur jis yra masiškai naudojamas.

Rusija yra pažadėjusi ir 300 mln. dozių PSO organizuojamai COVAX programai, kurios metu vakcinos turėtų būti paskirstytos nepasiturinčioms šalims.

Maža to, neseniai britų žiniasklaidoje pasirodė publikacijos su kaltinimais, kad Rusijos šnipai pavogė „AstraZeneca“ vakcinos kūrimo schemas ir jų pagrindu rusų mokslininkai sukūrė savo „Sputnik V“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rekordinis sergamumas

Pačioje Rusijoje pandeminė situacija pastarosiomis savaitėmis tampa itin komplikuota. Užsikrėtusiųjų skaičius „gerina“ rekordus jau penkta diena paeiliui. Per paskutinę parą buvo užregistruota daugiau nei 34 tūkst. naujų atvejų.Mirčių skaičius taip pat laikosi ties „rekordine“ žyma – kas parą Rusijoje vien nuo COVID-19 sukeltų komplikacijų miršta apie 1 tūkst. žmonių.

Nepaisant apsiskelbimo, kad šalis viena pirmųjų pasaulyje sukūrė vakciną nuo COVID-19, Rusijoje itin vangiai vyksta vakcinacijos procesas. Šiuo metu pasiskiepijo vos 35 proc. šalies gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų