naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Popiežius Pranciškus sekmadienį per mišias po atviru dangumi, surengtas baigiantis jo vizitui Pietų Sudane, kreipėsi į šios smurto ir skurdo alinamos šalies žmones ragindamas sudėti etninės „neapykantos ginklus“.

Popiežius Pranciškus sekmadienį per mišias po atviru dangumi, surengtas baigiantis jo vizitui Pietų Sudane, kreipėsi į šios smurto ir skurdo alinamos šalies žmones ragindamas sudėti etninės „neapykantos ginklus“.

REKLAMA

Didelės entuziastingai nusiteikusių tikinčiųjų minios plūdo į Johno Garango mauzoliejų sostinėje Džuboje pamatyti 86 metų popiežiaus, per savo trijų dienų vizitą jauniausioje pasaulio valstybėje akcentavusio taiką ir susitaikymą.

„Sudėkime neapykantos ir keršto ginklus... Įveikime antipatiją ir bjaurėjimąsi, kurie su laiku tapo chroniški ir gali supriešinti gentis bei etnines grupes“, – savo homilijoje sakė popiežius.

Argentiniečių popiežiui „papamobiliu“ važiuojant per minią, susirinkusieji mojavo šalies vėliavomis ir dainavo „Sveikas atvykęs, Šventasis Tėve, į Pietų Sudaną“. Vietos pareigūnai apskaičiavo, kad į mišias buvo susirinkę maždaug 70 tūkst. žmonių.

REKLAMA

Tai pirmas Pranciškaus popiežiškasis vizitas į šią šalį, kurios gyventojų daugumą sudaro krikščionys, nuo jos nepriklausomybės paskelbimo 2011 metais. Pietų Sudanui atsiskyrus nuo daugiausia musulmoniško Sudano kilo pilietinis karas, jau pražudęs beveik 400 tūkst. žmonių.

REKLAMA

Nors 2018 metais buvo pasirašytas taikos susitarimas tarp prezidento Salvos Kiiro (Salvos Kiro) ir jo buvusio varžovo, o dabar pavaduotojo Rieko Macharo, smurtas toliau krečia šalį, priversdamas žmones palikti savo namus.

Permainų viltys

Pontifikas, kuris ir pats bandė tarpininkauti dėl taikos Pietų Sudane, viso vizito metu yra sutinkamas labai entuziastingai.

„Atėjau pamatyti, kaip popiežius atneša permainas į šalį. Mes daug metų kariaujame, bet mums reikia taikos. Norime, kad popiežius melstųsi už mus“, – sakė 24 metų Jamesas Agiu (Džeimsas Agius).

REKLAMA

Jis, kaip ir daugelis kitų, per visą naktį laukė mišių Johno Garango – Pietų Sudano sukilėlių didvyrio, 2005-aisiais žuvusio per sraigtasparnio katastrofą – mauzoliejuje.

„Atvykau vakar vakare. Laukiau čia. Visą naktį sėdėjau ir laukiau, – juokdamasis sakė J. Agiu. – Kai jis išvyks, pamiegosiu.“

Šeštadienį Pranciškus, kuris naudojasi neįgaliojo vežimėliu, susitiko su žmonėmis, nukentėjusiais per pilietinį karą, ir paragino vyriausybę atnaujinti taikos procesą bei sugrąžinti orumą milijonams nukentėjusiųjų.

REKLAMA
REKLAMA

12 mln. gyventojų turinčio Pietų Sudano teritorijoje perkeltų asmenų yra 2,2 mln., o užsienyje esančių pabėgėlių yra dar 2 milijonai. Tai didžiausia pabėgėlių krizė Afrikoje.

Šios šalies krikščionių lyderiai suvaidino svarbų vaidmenį apsaugant civilius per kovas už nepriklausomybę ir 2013–2018 metų etninį konfliktą.

Penktadienį atvykęs Pranciškus griežtai įspėjo šalies lyderius, kad jei jie ir toliau dels įgyvendinti taikos susitarimą, istorija juos griežtai įvertins.

REKLAMA

Karo nusikaltimai

Atvykti į Pietų Sudaną popiežius pažadėjo 2019 metais, kai Vatikane priėmęs S. Kiirą ir R. Macharą paprašė jų gerbti ugnies nutraukimą.

Pietų Sudane didelio atgarsio sulaukė pontifiko poelgis, kai jis pabučiavo šių priešininkų, kurių asmeninės kariuomenės kaltinamos baisiais karo nusikaltimais, kojas prašydamas jų sudaryti taiką.

Tačiau ir praėjus ketveriems metams naftos turtinga šalis neišbrenda iš konflikto, skurdo ir bado.

REKLAMA

Su kokiais iššūkiais susiduria Pietų Sudanas, pademonstravo ir tai, kad Pranciškaus vizito išvakarėse mažiausiai 27 žmonės žuvo Centrinės Ekvatorijos valstijos Kadžo Kadžio mieste per naujausią bendruomeninį smurtą tarp gyvulių ganytojų ir kitų gyventojų.

Prieš atvykdamas į Pietų Sudaną popiežius keturias dienas praleido Kongo Demokratinėje Respublikoje.

Ši penktoji Pranciškais kelionė Afrikoje iš pradžių buvo planuojama 2022 metais, bet ją teko atidėti dėl pontifiką kamuojančių kelio problemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų