„Turint omenyje ginkluoto konflikto tragediją, svarbu naujai apsvarstyti tokių prietaisų, kaip vadinamieji „mirtį nešantys autonominiai ginklai“ kūrimą ir naudojimą ir galiausiai uždrausti juos naudoti“, – sakė popiežius.
„Pirma būtina veiksmingai ir konkrečiai įsipareigoti užtikrinti dar didesnę ir tinkamą žmogaus vykdomą kontrolę. Jokia mašina neturėtų nuspręsti atimti žmogaus gyvybę“, – kalbėjo jis.
Pranciškus – pirmasis katalikų bažnyčios vadovas, dalyvaujantis Didžiojo septyneto viršūnių susitikime – yra ne kartą pasmerkęs ginklų pramonę ir tuos, kurie anot jo pelnosi iš karų ir mirties.
DI jau dabar naudojamas mūšio lauke, o jo pritaikymas šiuolaikinėje karyboje kelia susirūpinimą dėl konfliktų eskalavimo rizikos bei žmonių vaidmens priimant sprendimus.
DI pasirodė esantis greitesne, tačiau nebūtinai saugesne ar labiau etiška priemone, o su žudyti be žmogaus intervencijomis galinčių ginklų sistemų kūrimu yra susiję tam tikrų etinių ir teisinių problemų.
Kreipdamasis į pietų Italijoje susirinkusius lyderius, Pranciškus pasakė: „Dirbtinis intelektas (yra) ir įdomus, ir baisus įrankis“.
„Žmoniją pasmerktume beviltiškai ateičiai, jei atimtume iš žmonių gebėjimą priimti sprendimus dėl savęs pačių ir savo gyvenimų, pasmerkdami juos priklausyti nuo to, ką pasirinks mašinos“, – perspėjo jis.
Didžiąją Britaniją, Kanadą, Prancūziją, Vokietiją, Italiją, Japoniją ir Jungtines Valstijas vienijantis Didysis septynetas penktadienį paskelbė, kad DI „gali vaidinti svarbų vaidmenį skatinant mūsų visuomenės pažangą ir plėtrą“.
„Mes suprantame DI poveikį karinei sričiai bei tai, kad būtina parengti atsakingos plėtros ir naudojimo sistemą“, – deklaracijos projekte teigė vadovai.
Strateginiu lygmeniu DI kurs mūšio laukų modelius ir siūlys galimus atsakus į atakas, galbūt netgi naudojant branduolinius ginklus.
„Turime užtikrinti ir saugoti galimybę žmonėms tinkamai kontroliuoti dirbtinio intelekto programų pasirinkimus – nuo to priklauso pačių žmonių orumas“, – sakė Pranciškus.
Iš Argentinos kilęs pontifikas šią kalbą pasakė po keleto dvišalių susitikimų, be kita ko, su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu ir Kanados ministru pirmininku Justinu Trudeau.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!