• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos (ES) Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų taryboje buvo pasiektas susitarimas dėl keitimosi informacija dėl galimybės priimti kalinius iš JAV Gvantanamo sulaikymo centro. Apie tai po ES ministrų susitikimo pranešė Lietuvos vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Palaičio, vieningai sutarta, kad ES narės keisis visa turima informacija ir prieš priimant sprendimus į šalį įsileisti gyventi šiuo metu Gvantanamo centre laikomus asmenis, ir po to, kai šie žmonės bus apgyvendinti bet kurioje ES valstybėje.

REKLAMA

„Pritariu tokiam tarybos sprendimui,“ - sakė ministras R.Palaitis. „Rekomenduota ES šalims priimti tik pavojaus nekeliančius sulaikytuosius bei tvirtai sutarta operatyviai keistis išsamia informacija tiek prieš priimant į šalį sulaikytuosius, tiek jų integracijos ES šalyse metu. Tai iki minimumo sumažins visas rizikas šalių saugumui“.

REKLAMA
REKLAMA

Galutinį sprendimą dėl Gvantanamo sulaikymo centre buvusių asmenų priėmimo, kiekviena ES valstybė ir Šengeno erdvės valstybė priims individualiai. Tuo tarpu keitimasis informacija – visoms šalims labai svarbus klausimas, kurį reiks spręsti efektyviai panaudojant esamas keitimosi informacija galimybes.

Anot vidaus reikalų ministro, Lietuvai apsisprendus priimti vieną ar kelis sulaikytuosius, jie turės pateikti prašymus Migracijos departamentui. Be Lietuvos, apie galimybę pas save priimti kalinius pareiškė ir Prancūzija, Ispanija, Jungtinė Karalystė, Portugalija ir Belgija. Čekija, Olandija ir Austrija atsisako įsileisti kalinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiekviena ES valstybė narė pati spręs kokį statusą suteikti buvusiems kaliniams (pabėgėlio, laikiną leidimą gyventi ar kitą). Austrija, Vokietija ir Italija pageidavo, kad šiems asmenims būtų ribojamos galimybės laisvai keliauti po Šengeno erdvę.

Šalys, kurios pas save priims buvusius kalinius, turės atsižvelgti į kitų valstybės narių pageidavimus susijusius su kalinių judėjimo suvaržymais.

REKLAMA

ES iš viso gali priimti kelias dešimtis asmenų. Iki šiol daugiausia kliūčių priimti liūdnai pagarsėjusioje bazėje laikytus asmenis kilo dėl to, kad, atvykę į bent vieną Šengeno erdvės valstybę, jie galės laisvai keliauti po visą Europos Sąjungą.

Lietuva svarsto galimybę politinį prieglobstį suteikti dviem JAV Gvantanamo bazėje kalinamiems asmenims. Šie asmenys būtų perkelti tik gavus jų pačių sutikimą.

REKLAMA

Šalinant kliūtis, susijusias su Gvantanamo sulaikymo centro uždarymu, didėja galimybės vis labiau stiprinti ES ir JAV bendradarbiavimą kovojant su terorizmu, taip pat bendradarbiaujant teisingumo ir vidaus reikalų srityse.

JAV Gvantanamo bazėje Kuboje kalinama apie pustrečio šimto asmenų, kurie buvo įtariami terorizmu. Daugumai iš jų kaltinimai iki šiol nebuvo pateikti.

Naujasis JAV prezidentas Barackas Obama paskelbė, kad sulaikymo centrą ketinama uždaryti. JAV tikisi, kad apie 60 valstybių galės priimti 245 kalinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų