naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Karakaso gatves demonstruodami nepaklusnumą prezidentui Nicolas Maduro penktadienį išėjo protestuotojai, o Venesuelą kaustanti krizė prieš savaitgalį planuojamus rinkimus, kuriuos smerkia tarptautinė bendrija, dar labiau paaštrėjo.

Į Karakaso gatves demonstruodami nepaklusnumą prezidentui Nicolas Maduro penktadienį išėjo protestuotojai, o Venesuelą kaustanti krizė prieš savaitgalį planuojamus rinkimus, kuriuos smerkia tarptautinė bendrija, dar labiau paaštrėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Po trečiadienį ir ketvirtadienį vykusio visuotinio streiko sostinei grįžtant prie įprasto ritmo, nedidelės protestuotojų grupės užblokavo kai kurias gatves.

REKLAMA

Panašios barikados po opozicijos raginimo visoje šalyje rengti protestus buvo pastatytos ir pasienyje su Kolumbija esančiame San Kristobalio mieste.

Tačiau, palyginti su ankstesnėmis dienomis, demonstracijos buvo gana kuklios.

Prieš sekmadienį rengiamus „konstitucinės asamblėjos“, kuri turi perrašyti konstituciją, rinkimus N.Maduro vyriausybė įvedė naują protestų draudimą, pagal kurį tvarkos trikdytojams gresia iki 10 metų kalėjimo.

REKLAMA

„Normalu, kad žmonės bijo, tačiau nepaisant visko, jie eina į gatves“, – prie vienos barikadų Karakase sakė opozicijos kontroliuojamos Nacionalinės Asamblėjos deputatas Freddy Guevara (Fredis Gevara).

Prokurorų teigimu, per keturis mėnesius trunkančius protestus prieš nepopuliarų kairiojo sparno prezidentą N.Maduro jau žuvo 113 žmonių, aštuoni iš jų – per ketvirtadienį pasibaigusį dviejų dienų visuotinį streiką.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp žuvusiųjų – policijos pareigūnas, šalies šiaurės vakaruose esančiame Echido mieste nušautas šūviu į galvą, penktadienį pranešė prokurorai.

Maduro meta savo „kortą“

N.Maduro paragino opoziciją „liautis kėlus maištą“ ir pradėti derybas su jo vyriausybe, tačiau pakartojo, kad rinkimai įvyks ir kad juos saugos jam lojali kariuomenė.

REKLAMA

„Dešinieji (opozicija) teigia, kad jie neleis žmonėms balsuoti. Manote, kad tai įmanoma? Niekada!“ – penktadienį pareiškė prezidentas.

„Mes turime kortą – kortą, kuri laimės šį žaidimą. Ir ši korta – nacionalinė konstitucinė asamblėja“, – teigė jis.

Šį planuojamą politinį organą opozicija pavadino nepopuliariojo „diktatoriaus“ bandymu išlaikyti valdžią.

REKLAMA

Planuojama, kad konstitucinę asamblėją sudarys 545 visoje šalyje išrinkti piliečiai, atstovaujantys visuomenės sektoriams, kuriems N.Maduro vyriausybė daro įtaką. Tai reiškia, kad opozicija nedalyvaus arba bus mažuma.

Rinkimų ekspertas Eugenio Martinezas (Euchenijus Martinesas) pažymėjo, kad 20 milijonų Venesuelos rinkėjų galės balsuoti du kartus, o tai kelia klausimų dėl galutinio balsavusiųjų skaičiaus ir rezultatų, ypač nesant patikimų rinkimų stebėtojų.

REKLAMA
REKLAMA

Remiantis bendrovės „Datanalisis“ visuomenės nuomonės apklausų rezultatais, apie 70 proc. venesueliečių priešinasi planams rinkti konstitucinę asamblėją, o 80 proc. atmeta N.Maduro vadovavimą.

Opozicija paragino gyventojus boikotuoti balsavimą.

Baimė dėl atviro civilinio konflikto tūkstančius Venesuelos gyventojų paskatino pasitraukti į Kolumbiją.

REKLAMA

Ši kaimyninė šalis pažadėjo leisti 150 tūkst. venesueliečų, šalyje išbuvusių ilgiau nei galima, likti dar trims mėnesiams.

Tarptautinė bendruomenė vis labiau nerimauja, JAV, Europos Sąjunga, Jungtinės Tautos ir pagrindinės Lotynų Amerikos valstybės paragino N.Maduro atsisakyti savo plano.

Ketvirtadienį Jungtinės Valstijos nurodė ambasados Venesueloje darbuotojų šeimoms išvykti iš šalies. Vašingtonas ir Otava taip pat paragino savo piliečius atsisakyti nebūtinų kelionių į Venesuelą.

REKLAMA

Siekdama priversti šalį pradėti pokyčius, JAV ėmėsi sankcijų prieš 13 esamų ir buvusių Venesuelos pareigūnų. Šias priemones N.Maduro pavadino „neteisėtomis“ ir „įžūliomis“.

„Įtempta padėtis“

Jungtinių Tautų žmogaus teisių biuras išreiškė „didelį susirūpinimą“ dėl „itin įtemptos ir itin sudėtingos padėties“ Venesueloje.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie N.Maduro administracijos nariai, tarp jų – generalinė prokurorė, perbėgo į kitą stovyklą. Atsistatydino keli diplomatai, tarp jų – pareigūnas, dirbęs JT, ir pareigūnas, dirbęs ambasadoje Panamoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų