REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Slapti susitarimai ir nuo visuomenės akių paslėpti šimtų pasaulio lyderių, politikų ir milijardierių turtai tapo visuotinai žinomi dėl vieno iš didžiausių pasaulio istorijoje duomenų nutekinimų. „Pandora Papers“ duomenys leido žurnalistams atskleisti tokių šalių lyderių ar jų artimųjų, kaip Rusijos, Azerbaidžano, Čekijos turtus ir finansinius veiksmus.

Slapti susitarimai ir nuo visuomenės akių paslėpti šimtų pasaulio lyderių, politikų ir milijardierių turtai tapo visuotinai žinomi dėl vieno iš didžiausių pasaulio istorijoje duomenų nutekinimų. „Pandora Papers“ duomenys leido žurnalistams atskleisti tokių šalių lyderių ar jų artimųjų, kaip Rusijos, Azerbaidžano, Čekijos turtus ir finansinius veiksmus.

REKLAMA

Daugiau nei 650 žurnalistų, koordinuojamų Tarptautinio žurnalistinių tyrimų konsorciumo (ICIJ), ištyrė milijonus bylų, kuriose figūruoja mažiausiai trys dešimtys dabartinių ar buvusių šalių vadovų ir daugiau nei 300 įvairių šalių valdininkų, rašoma BBC.

Dokumentuose, be visų kitų, yra minimi asmenys, siejami su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir rodo, kad dabartinis Čekijos premjeras Andrejus Babišas, magnatas, kurio už savaitės laukia rinkimai, nedeklaravo ofšorinės bendrovės, kuria buvo įsigytos dvi vilos Prancūzijos pietuose.

REKLAMA
REKLAMA

Naujasis tyrimas tęsia ankstesniųjų, tokių kaip „Panama Papers“, darbus, tačiau yra daug didesnės apimties, o nutekintų ofšorinių bendrovių duomenų kiekis yra rekordinis per visą istoriją.

REKLAMA

Dokumentai buvo nutekinti iš bendrovių, veikiančių tokiose šalyse, kaip Kipras, Panama, Beliza, Singapūras, Jungtiniai Arabų Emyratai, Šveicarija ar Britų Mergelių Salos.

Krivonogich butas Monake

Dokumentuose yra duomenų, leidžiančių teigti, kad dalis Rusijos prezidento Vladimiro Putino (ar jo artimiausios aplinkos) turtų paslėpta Monake, skelbiama BBC.

Žurnalistai aptiko ryšį tarp Svetlanos Krivonogich nekilnojamo turto Monake ir bendrovės, kuri aptarnauja Genadijų Timčenką bei Petrą Kolbiną. Visi trys asmenys yra laikomi žmonėmis, kurie skirtingu metu turėjo itin artimus ryšius su V. Putinu.

REKLAMA
REKLAMA

Iš dokumentų matyti, kad prabangūs apartamentai Monake priklauso Svetlanai Krivonogich ir buvo įgyti dar 2003-iaisiais už 3,6 mln. dolerių.

Pernai Rusijos leidinys „Projekt“, netrukus Kremliaus pripažintas nepageidaujama organizacija ir uždraustas, įvardijo S. Krivonogich V. Putino dukters motina. Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas į pasikartojančius klausimus apie S. Krivonogich aiškino, kad „negirdėjo apie tokią moterį“.

„Pandora Papers“ parodė, kad S. Krivonogich nekilnojamo turto pirkimu Monake užsiėmė „Moores Rowland“. BBC išsiaiškino, kad šios bendrovės klientu buvo G. Timčenka ir dabar jau miręs Petras Kolbinas. Jiems abiem skirtos JAV sankcijos, kaip „artimiausiai Putino aplinkai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Timčenkos advokatai į žurnalistų užklausą atsakė, kad „jų klientas niekada nepažeidinėjo įstatymų“, o „Moores Rowland“ pranešė, kad „visuomet itin kruopščiai atlieka naujų klientų istorijos tyrimus ir visada veikia įstatymų ribose“. Komentuoti pavienių savo klientų verslo projektų jie negalėjo dėl konfidencialumo sutarties.

Didžioji Britanija – rojus ofšorams

Kai kurios iš pavardžių, paviešintų „Pandora Papers“, jau buvo minimos anksčiau dėl įtarimų korupcija, pinigų plovimo ar mokesčių vengimo.

Todėl žurnalistus pribloškė ne tiek pačių sandorių egzistavimas ofšorinėse bendrovėse, kiek jų mastas. Ypač BBC nustebino nekilnojamo turto pirkimo mastas Didžiojoje Britanijoje, kuomet per iš esmės legalias ofšorines schemas „slapti“ pirkėjai sudarinėdavo milžiniškus sandorius. Nutekintuose duomenyse yra įrodymų apie 95 tūkst. bendrovių, kurios naudojamos šiais tikslais.

REKLAMA

Pažymima, kad tai rodo britų valdžios negebėjimą įvykdyti daugelį kartų dėstytus pažadus sukurti ofšorinių nekilnojamo turto savininkų sąrašus, nepaisant reiškiamo „susirūpinimo“ dėl to, kad tokio pobūdžio investicijos gali būti neteisėtų pajamų „plovimo“ instrumentu.

Kaip pavyzdys pateikiamas, Azerbaidžano prezidento Ilhamo Alijevo šeima, kuri yra kaltinama savo šalies turtų grobstymu. „Pandora Papers“ nurodo, kad Alijevai ir jų artimiausia aplinka siejama su nekilnojamo turto sandoriais Didžiojoje Britanijoje už daugiau nei 400 mln. svarų (apie 470 mln. eurų).

Alijevų šeima, manoma, netgi galėjo užsidirbti daugiau nei 30 mln. svarų už vieno iš savo „Karūnos nuosavybės“ („Crown Estate“) valdytų pastatų pardavimo. „Karūnos nuosavybė“ yra dešimčių milijardų svarų vertės nekilnojamo turto ir žemių imperija, kurią valdo karalienė ir jos aplinka, su tikslu atnešti naudos šalies piliečiams.

REKLAMA

Daugelis sandorių, kurie aptikti nutekintuose dokumentuose, yra visiškai teisėti, pažymima BBC.

Tačiau, anot ICIJ atstovų, nutekintų duomenų kiekis neturi analogų istorijoje, ir aiškiai parodo, kokias paslaugas ofšorinės bendrovės gali pasiūlyti pageidaujantiems paslėpti savo neaišku kokiu būdu įgytus turtus arba išvengti milžiniškų mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų