Visgi 2023 metais Kremliui tai pavyko padaryti per „Wagner“ vado Jevgenijaus Prigožino laidotuves, kuris paslapingai žuvo lėktuvo katastrofoje.
Tačiau principinga A. Navalno motinos Liudmilos pozicija privertė Kremlių nuolaidžiauti. Nepriklausomo Rusijos leidinio „Meduza“ šaltiniai papasakojo, kas mirus A. Navalnui dėjosi Rusijos prezidento Vladimiro Putino administracijoje.
Norėjo kuo ramesnių laidotuvių
Kremlius iš pat pradžių stengėsi užtikrinti, kad Aleksejaus Navalno laidotuvės būtų kuo ramesnės. Tačiau susidūrę su griežtu opozicionieriaus šeimos pasipriešinimu ir plačiai paplitusia A. Navalno šalininkų komunikacijos kampanija, valdžia nusprendė, kad vieša ceremonija Maskvoje yra būtina, nors ir žalinga. Apie tai kalbėjo vienas iš „Meduzos“ pašnekovų, artimas Rusijos prezidento administracijos politiniam blokui, o jo žodžius patvirtina kitas šaltinis, žinantis apie situaciją Kremliuje.
Pagal idealų valdžios planą, atsisveikinimas su pagrindiniu Kremliaus priešu turėjo vykti maždaug pagal tą patį scenarijų, kaip vyko ir „Wagner“ įkūrėjo Jevgenijaus Prigožino laidotuvės 2023 metų rugpjūtį.
Rugpjūčio 23 dieną Tverės srityje per paslaptingą lėktuvo katastrofą žuvęs J. Prigožinas buvo palaidotas Sankt Peterburgo Porochovskoje kapinėse – be Rusijos „didvyriui“ prideramos karinės pagarbos, dalyvaujant tik patiems artimiausiems. Žurnalistai apie laidotuvių vietą nežinojo iki paskutinės akimirkos.
Propagandinis Rusijos leidinys „RIA Novosti“, remdamasis savo šaltiniais, tuomet pareiškė, kad ceremonija buvo uždaryta „giminių prašymu“. Tačiau nepriklausomo leidinio „The Moscow Times“ šaltinių teigimu, J. Prigožino laidotuves nuo visuomenės uždaryti nusprendė ne šeima, o Kremliaus politinis blokas.
Šiuo atveju Kremliui artimi „Meduza“ šaltiniai neigia, kad A. Navalno laidotuvės turėjo vykti pagal J. Prigožino laidotuvių scenarijų, nes A. Navalnas nebuvo toks pavojingas kaip J. Prigožinas.
„Prigožinas augo, pelnė reitingus, telkė aplink save žmones ir sulaužė visas įmanomas taisykles [su maištu 2023 m. birželio pabaigoje]“, – tikina vienas iš „Meduza“ šaltinių — Navalnas dabar nėra toks aktualus politikas. Nors buvo aišku, kad žmonės pas jį ateis [į laidotuves]. Eilės opozicijai palaikyti yra visiškai nepageidautinas vaizdas V. Putino rinkimų kampanijos metu.“
Nepaisant argumentų dėl A. Navalno „neaktualumo“, politiko nužudymas ir vėlesni įvykiai 2024 m. vasario–kovo mėnesiais sukėlė didžiulį rezonansą ne tik Rusijoje, bet ir visame pasaulyje.
Ėmėsi šantažo ir bauginimų
Kremlius iš karto suprato, kad nors su J. Prigožino šeima pavyko rasti bendrą kalbą perleidžiant jiems dalį turto (verslininko sūnus Pavelas Prigožinas gavo dvi tėvo įmones), tai su A. Navalno artimaisiais „joks susitarimas iš principo nėra įmanomas“ – apie tai leidiniui „Meduza“ kalbėjo du vyriausybei artimi šaltiniai.
Žinodama, kad kompromiso su politiko artimaisiais ir bendražygiais pasiekti nepavyks, valdžia nutarė savo tikslą pasiekti atviru šantažu ir bauginimais.
Devynias dienas tyrėjai atsisakė perduoti A. Navalno kūną jo motinai Liudmilai, nebent ji sutiktų laidotuves rengti slapta. Ji paskelbė vaizdo įrašą, kuriame pasakojo, kad vasario 22 d. (penkios dienos po A. Navalno mirties) beveik parą praleido Salechardo tyrimų komitete, o su advokatu buvo leista susitikti tik po pietų.
Tuo pat metu politiko bendražygiai vykdė plačią kampaniją, reikalaudami grąžinti Navalno kūną šeimai. Šią akciją palaikė žurnalistai ir įžymybės, o vėliau – interneto vartotojai Rusijoje ir už jos ribų. Vasario 24 dieną A. Navalno spaudos sekretorė Kira Jarmyš pranešė, kad valdžia sutiko perduoti kūną be jokių sąlygų.
„Nepavyko daryti spaudimo [šeimai], todėl pasirinkome variantą su suprantamais nuostoliais [Kremliaus įvaizdžiui], bet ne katastrofiškais. Neleisti normaliai palaidoti savo sūnaus senyvo amžiaus motinai būtų smūgis [valdžios] įvaizdžiui, net ir ištikimų žmonių akyse“, – vyriausybei artimas šaltinis pasakojo leidiniui.
Nuo to momento, kai kūnas buvo perduotas šeimai, iki pat laidotuvių dienos, A. Navalno šeima ir jo šalininkai susidūrė su nuolatinėmis kliūtimis. Jiems taip ir nepavyko rasti salės civilinėms laidotuvėms – teko apsiriboti ceremonija bažnyčioje. Laidojimo tarnybos atsisakė šeimai suteikti katafalką, visgi po ilgų kančių automobilis pagaliau buvo rastas. Bažnyčioje su A. Navalnu buvo leista atsisveikinti tik artimiesiems, po to karstas buvo greitai uždarytas.
A. Navalno palaikymas Kremliui buvo staigmena
Nepaisant Kremliaus bandymų apkartinti laidotuves, vis dėlto jos tapo didžiausia protesto akcija nuo plataus masto karo pradžios.
Kremlius nesitikėjo, kad į A. Navalno laidotuves atvyks tiek daug žmonių, teigia leidinio šaltiniai. Neįmanoma suskaičiuoti, kiek rusų dalyvavo atsisveikinime, bet kalba eina apie dešimtis tūkstančių, o gal ir šimtus tūkstančių – norintieji atsisveikinti su A. Navalnu stovėjo eilėse prie kapinių tris dienas. Taip pat nereikia pamiršti, kad įvairiuose Rusijos miestuose bei užsienyje buvo įrenginėjami memorialai mirusiam opozicionieriui.
Vienas iš Kremliui artimų „Meduza“ šaltinių patvirtina, kad eilės prie kapinių buvo „staigmena valdžiai“, tačiau iškart priduria, kad Maskvos mastu žmonių skaičius buvo gana mažas.
„Apskritai čia nėra jokio pavojaus [Kremliui]“, – kalbėjo šaltinis.
Propagandos mašina
Iš karto po A. Navalno mirties propagandinė žiniasklaida ir „Telegram“ kanalai darė spaudimą jo šeimai bei įjungė propagandos mašiną.
Imta skelbti medžiagą, kurioje pateikta iškraipyta informacija ar paprasčiausias melas. Propagandos konvejeris nebuvo sustabdytas net laidotuvių dieną.
Kremliui nuolanki žiniasklaida laidotuvių dieną pabrėžė, kad į A. Navalno laidotuves neatvyko jo žmona Julija bei du jo vaikai, nors akivaizdu, kad Rusijoje jiems gresia pavojus, ypač po J. Navalnajos pareiškimo, kad tęs vyro darbus.
Dar prieš laidotuves internete buvo išplatinta padirbta A. Navalno mamos „garso žinutė“ savo marčiai su kaltinimais, kad ji „spekuliuoja sūnaus vardu“, taip pat išplatintos netikros J. Navalnajos nuotraukos, kurioje ji neva užfiksuota su verslininku Jevgenijumi Čičvarkinu bei paskleisti gandai apie jų santykius.
Valdžia jaučia grėsmę?
Du „Meduza“ šaltiniai Rusijos prezidento administracijos aplinkoje tokius veiksmus įvardijo kaip darbą su „rizika“, nes J. Navalnaja gali tapti didelės dalies opozicijos lydere, todėl Kremlius bando priešintis. Visgi jie teigia, kad didelės grėsmės ji nekelia.
Visgi kitas Kremliui artimas šaltinis teigia, kad po A. Navalno mirties pastebėtas jo šalininkų aktyvumo padidėjimas kelia pavojų valdžiai.
Anot jo, Rusijoje yra „žmonių, kurie aiškiai nepatenkinti valdžia, kurie taip pat gali veikti“. „Jie stovėjo eilėje už Borisą Nadeždiną (opozicinį kandidatą į Rusijos prezidento rinkimus 2024 metais). Yra tokių, kurie norėjo atsisveikinti, bet neatėjo – jų tikrai yra daugiau. Ir su šiais žmonėmis [Kremliuje] niekas net nebando kalbėtis“, – aiškina šaltinis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!