Praėjus penkeriems metams po Ukrainos oranžinės revoliucijos, šie šalies rinkimai yra dviejų promaskvietiškų kandidatų kova. Prieš penkerius metus ši revoliucija buvo vadinama nauja valstybės pradžia, imta žvalgytis į Vakarus – Europos Sąjungą (ES) ir NATO. O dabar prieš rinkimus abu kandidatai lyderiai prioritetu įvardijo glaudesnius ryšius su Rusija tiek dėl pragmatiškų, tiek dėl ideologinių priežasčių. Taigi rinkimai skambina laidotuvių varpais provakarietiškajai revoliucijai.
Pagal populiarumą pirmauja Viktoras Janukovičius, buvęs ministras pirmininkas, kurio pirminė pergalė kaip Rusijos remiamo kandidato 2004 metais sukėlė įtarimų dėl suklastoto balsavimo. Vienintelė rimta jo konkurentė yra Julija Tymošenko, neoficialiai Maskvos remiama kandidatė. Prezidento Viktoro Juščenkos, Oranžinės revoliucijos herojaus, reitingas mažiau negu 3 procentai. Praėjusią savaitę jis apkaltino V. Janukovičių ir J. Tymošenko sudarius Kremliaus koaliciją dėl jų bendro siekio pagerinti santykius su Maskva.
Ar laimės V. Janukovičius, ar J. Tymošenko, ko gero, narystės NATO tikslo bus atsisakyta. Kremliui artimi pareigūnai teigia, kad Ukrainos ir Gruzijos narystė NATO suvokiama kaip grėsmė Rusijai. V. Janukovičius praėjusią savaitę pakartojo, kad nutrauks Ukrainos kelią į NATO. „Ukraina į tokio pobūdžio sąjungas nesijungs, ji išliks tokia, kokia yra dabar“ , – sakė Ukrainos dienraščiui „Komsomolskaja pravda“. Jis siektų Ukrainos prisijungimo prie ekonominės Rusijos, Kazachstano ir Baltarusijos sąjungos. Rusija remia tokią ekonominę integraciją, nes taip gali plėsti savo įtaką. Visgi V. Janukovičius supykdė Maskvą, kai parėmė Ukrainos siekį prisijungti prie ES. O štai J. Tymošenko tapo netikėta Kremliaus heroje, kai pažymėjo, kad antirusiška pozicija buvo skiriamasis 2004 metų kampanijos ženklas. Ji išliko pripažįstama kaip remianti Ukrainos siekį tapti ES nare, tačiau sudarė pragmatinį aljansą su Rusijos ministru pirmininku Vladimiru Putinu. Deja, prasidėjo dujų krizė. J. Tymošenko dabar Oranžinę revoliuciją vadina „prarastų galimybių revoliucija“.
Taigi Ukrainoje vyrauja du svarbūs žodžiai, susiję su Rusija. Tai – pragmatizmas ir balansas. Tvirtinama, kad abu lyderiaujantys kandidatai sugebės rasti balansą savo interesams tarp Rusijos ir Vakarų.