Tokią motyvaciją rūpintis savo kūnu pateikia Anglijos lietuvis, kuris per devynis mėnesius atsikratė 65 kg. Jis savo problemą pavertė į profesiją, ir portalui Anglija.lt pasakojo apie kovą su antsvoriu, vertino Britanijos lietuvių mitybos klaidas ir tvirtino, kad turint gražų kūną atsiveria naujos galimybės.
Nutukimas – Anglijos problema?
Gyvename Didžiojoje Britanijoje, kur nutukimas yra vienas didžiausių visoje Europoje. Pagal statistiką, 20 proc. visų Britanijos gyventojų turi antsvorio. Net ir kai kurie čia atvykę lietuviai paburnoja, kad dėl jų papildomų kilogramų kaltas anglų maistas. Ar tikrai?
Trejus metus Londone gyvenantis dietologas Aleksandras Kiskel tikina, kad anglų maistą lietuviai peikia be reikalo. „Dauguma mano, kad jų antsvorio priežastis – blogas angliškas maistas. Prieš kažką patardamas, išbandau pats. Ir galiu patvirtinti, kad vietinis maistas nėra toks jau blogas, kaip daugelis mano. Tikrai yra iš ko rinktis. Paradoksalu, bet sveikai ir kokybiškai maitintis dažnai būna pigiau, nei galima manyti“, – vertino Anglija.lt pašnekovas.
Aleksandras pastebi, kad Jungtinėje Karalystėje gyvenantys tautiečiai bando išsaugoti tradicinę lietuvišką virtuvę. „Tai riebus, kaloringas maistas. Daugelis apeliuoja į tai, kad daug ir sunkiai dirbant, jie negali valgyti kitokio maisto. Tai labai klaidingas požiūris. Be abejonės, gyvenimo ritmas diktuoja savo sąlygas“, – svarstė A. Kiskel.
„Supraskite, kad su gražiu kūnu jums atsivers naujos galimybės. Ne aš sugalvojau ir ne aš pastebėjau, kad gražiems žmonėms kur kas lengviau gyventi, susirasti antrąją pusę, gauti geresnį darbą, būti dėmesio centre, galų gale dėvėti tuos rūbus, kurie tau patinka, o ne tuos, į kuriuos gali įtilpti“, – prižiūrėti savo kūną motyvavo Aleksandras, pats atsikratęs 65 kg antsvorio.
Prieš ir po - Aleksandras Kiskel (nuotr. anglija.lt)
„Ko tik neišbandžiau...“
Aleksandras patyčias dėl apkūnumo jautė nuo vaikystės. „Pirmą kartą tai pastebėjau dar vaikų darželyje. O einant į pirmą klasę, mamai teko mokyklinę uniformą užsakyti siuvimo salone, nes net trečios klasės berniukų uniforma man buvo per maža. Fizinio lavinimo pamokos laukdavau su baime. Žodis „storas“ tapo mano vardu. Paauglystėje atsirado daugiau problemų. Būdamas penkiolikos metų svėriau 105 kg, į mane nė viena mergaitė nežiūrėjo rimtai. Buvau kompanijos siela, linksmas storulis. Tokiu būdu bandžiau kompensuoti savo trūkumus. Turbūt ne kartą teko girdėti frazę – stori žmonės yra geri, linksmi ir nuoširdūs… Deja, tai tik kaukė, po kuria slepiasi kompleksai, liūdesys ir dažnai vienatvė. Mokyklos metai nebuvo patys maloniausi mano gyvenime“, – prisiminimais su Anglija.lt dalijosi A. Kiskel.
Baigęs mokyklą, Aleksandras išėjo tarnauti į armiją, nors ir būtų galėjęs to išvengti dėl sveikatos – tuo metu svėrė 116 kg, turėjo aukštą kraujo spaudimą ir sutrikusį širdies ritmą. Tačiau vaikinas nenorėjo būti atleistas nuo tarnybos, manė, kad armija jį pakeis. „Ir aš neklydau. Sportas, režimas, maistas padarė poveikį. Jau po metų svarstyklės rodė 90 kg“, – tačiau pašnekovo problemos dėl svorio nedingo. Po tarnybos prarasti kilogramai sugrįžo su kaupu – po pusmečio jis svėrė 122 kg.
Aleksandras ėmė ieškoti dietų ir patarimų, kaip sulieknėti. „Ko tik neišbandžiau… Pradedant daržovėmis, badavimu ir baigiant tabletėmis. Rezultatas būdavo laikinas. Tai dar labiau gniuždė, nes metai bėgo, o svoris augo“, – 28-erių metų vaikinas svėrė 155 kg. – „Jaučiausi senas ir ligotas. Kankino rėmuo, sąnarių, širdies ir stuburo skausmai. Namuose buvo pilna vaistų buteliukų. Atvažiavęs aplankyti mamos, kuri gyvena penktame aukšte, net nelipdavau iš automobilio, kalbėdavau pravėręs dureles, nes užlipti laiptais buvo labai sunku. Niekas to nematė, nes kaip ir anksčiau, viską slėpiau po šypsenos kauke. Su pavydu stebėjau savo bendraamžius, mačiau, kaip jie džiaugiasi gyvenimu. Kaltinau save“, – pripažino pašnekovas, tuo metu Lietuvoje neradęs nieko galinčio jam padėti.
Lieknumo formulę atrado JAV
„Mane baugino tai, kad buvo siūlomi visokie papildai, cheminiai preparatai, skatinantys staigų, bet laikiną efektą, badavimas. Dabar aš suprantu, kodėl mūsų šalyje buvo tokia situacija. Norint būti šios srities specialistu, reikia turėti daug praktikos. O Lietuva ir šiandien nėra ta šalis, kurioje opi antsvorio problema. Logiška, kad mano žvilgsnis nukrypo į tą valstybę, kuri asocijuojasi su nutukimu. Dvejojau, bet po ilgo dokumentų tvarkymo susikroviau lagaminus ir išvykau į JAV“.
Prieš 15 metų, pravėrus vienos Kalifornijos sveikatos klinikos duris, Aleksandro gyvenimas ir išvaizda ėmė keistis. „Kodėl pasirinkau kliniką būtent šioje valstijoje? Todėl, kad Kalifornija garsėja sveikos mitybos ir grožio kultu. Vadinasi, ir specialistai čia patys geriausi. Per devynis mėnesius aš atsikračiau 65 kilogramų. Nevartojau jokių papildų, cheminių preparatų“, – sakė Aleksandras ir pridūrė, kad jis turėjo tik valgyti įprastą maistą ir klausyti specialisto paliepimų, bet dietos niuansų neatskleidė, nes tai dalis jo dabartinio verslo.
Nors šioje klinikoje baigėsi jo problemos dėl antsvorio ir vaikinas vėl jautėsi kaip dvidešimties, Aleksandras bijojo, kad svoris gali sugrįžti. Todėl panoro studijuoti sveiką mitybą ir dietologiją. „Supratau, kad prireikus galėsiu padėti ir sau, ir kitiems. Mano problema tapo mano profesija. Kiek man kainavo susitvarkyti savo išvaizdą? Galiu patikinti, kad su mokslais, tikrai nemažai. Lieknėjimas Amerikos klinikoje kainuoja daugiau nei 10 tūkst. dolerių, ir dar daug visokių niuansų. Tai daroma pompastiškai, siekiant didesnio pelno. Bet tai Amerika, normalu... Nesigailiu nei vieno išleisto cento. Tai buvo investicija į mano ateitį“, – sakė Aleksandras, kuris baigęs studijas praktikavo Čikagoje, o prieš trejus metus persikėlė gyventi į Londoną.
Antsvoriui – jokio pateisinimo!
Šiuo metu Anglijoje ir kitose šalyse gyvenantiems lietuviams savo lieknėjimo programą „Sukurk savo kūną“ siūlantis A. Kiskel atmeta bet kokias priežastis turėti antsvorio. „Kas ieško pasiteisinimo, visada jį randa. Viena iš populiariausių priežasčių – genai. Guodžiasi tuo, kad giminėje buvo stambių žmonių, matyt, ir jie tai paveldėjo. Patikėkite, tai tikrai ne genai, o iš giminių perimti mitybos įpročiai. Dar vienas populiarus pasiteisinimas – stambūs kaulai. Labai įdomu, kur tie kaulai dingsta, kai atsikratoma antsvorio?“, – klausė A. Kiskel.
Pašnekovas pastebi, kad moterys randa būdų save paguosti ir naudojasi visiems žinomais posakiais: „vyrai ne šunys ir ant kaulų nepuola“, „mylimo kūno turi būti daug“. „Pasakysiu vieną paprastą tiesą – 99 proc. vyrų tikrai nesvajoja apie stambią moterį. O vyrai taip pat turi savus pasiteisinimus: „pilvas ne nuo alaus, bet alui“, „pagurklis yra gero gyvenimo įrodymas“ ir taip toliau… Tokia saviapgaulė yra tik širma, po kuria slepiasi daug įvairių problemų: santykiai poroje, darbe, aplinkinių kritika, sveikatos problemos, emocinė ir dvasinė būsena“, – vardijo pašnekovas ir pridūrė, kad didesnė dalis jo klientų – moterys, nes jos linkusios labiau rūpintis savo išvaizda.
Ar brangiai kainuoja dietologų paslaugos? Anot A. Kiskel, tai priklauso nuo dietologo ir kiek laiko žmogus naudosis jo paslaugomis. „Per mėnesį ar du išleisite daug mažiau pinigų, negu per metus. Yra tokių dietologų, kurie pasinaudoję žmonių nežinojimu ir patiklumu, stengiasi kuo ilgesniam laikui juos pririšti prie savęs. Tai, ką galima padaryti per mėnesį ar per du, jie vilkina mėnesių mėnesiais“, – sakė dietologas.
„Kiti pardavinėja cheminius preparatus, sudarinėja dietas pagal horoskopus, kraujo grupes ir visokius kitokius dalykus, nesusijusius su antsvoriu. Norėdami nusipirkti „stebuklingų“ tablečių, atitinkamai sumokėsite stebuklingą kainą. Dar viena grupė dietologų, kuriai priskirčiau save, tie, kurie tikrai nori padėti atsikratyti ne tik kilogramų, bet ir išmokyti gyventi kitaip, kad tai taptų gyvenimo norma. Darbui su žmogumi, kuris sveria 130 kg ir norėtų sverti 80 kg, prireiks daugiau laiko ir pastangų, nei su žmogumi, kuris sveria 70 kg ir norėtų sverti 60 kg“, – A. Kiskel teigė, jog tai kainuotų iki kelių šimtų svarų.
Informacija ir pagalba dėl antsvorio Anglijoje: · Sužinok, kaip gali padėti kovoti su nutukimu tavo šeimos gydytojas: http://www.nhs.uk/Conditions/Obesity/Pages/Introduction.aspx · Sužinok, kokias programas siūlo britų vyriausybė: https://www.gov.uk/government/policies/reducing-obesity-and-improving-diet
Jolanta Terminaitė, Anglija.lt