Neįtikėtina: medikai dar negimusiems 32 kūdikiams atliko stuburo operacijas

2018 m. spalio mėn. kūdikiams, kol jie dar buvo gimdoje, buvo atliktos revoliucinės operacijos – pakoreguoti jų stuburai po retos būklės sukeltos stuburo deformacijos. Operacijos buvo sėkmingos ir užkirto kelią galimam paralyžiui gimus, taip pat daugybei kitų sunkių komplikacijų.

Dabar operacijos atliekamos visoje Jungtinėje Karalystėje. Anglijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) pranešė, kad tokia operacija buvo atlikta 32 kūdikiams nuo 2020 m. sausio mėn. Neįtikėtinai operacijai reikia iki 30 medicinos specialistų. Jie operuoja dar besivystantį 5 savaičių vaisių.

Įgimta stuburo smegenų išvarža (lot. spina bifida) yra nervinio vamzdelio defekto forma, galinti paveikti bet kurį stuburo tašką, kuriame stuburas tinkamai nesusijungia. Tai gali pažeisti aplinkinius nervus, įskaitant nugaros smegenis, taip pat palikti šiuos nervus neapsaugotus. Tai gali būti įvairaus sunkumo būklė ir sukelti daug psichinių ir fizinių negalių, o sunkūs atvejai gali sukelti paralyžių.

Prieš pradedant novatorišką operaciją, daugumai kūdikių, turinčių įgimtą stuburo smegenų išvaržą, teko operuotis per 48 valandas nuo gimimo. Jei pavyksta, operacija sutvarko visus išsikišusius nervus ir atitaiso nugaros smegenis, tačiau bet kokia vystymosi metu atsiradusi nervų žala išlieka. Todėl būtina kuo anksčiau ištaisyti šį defektą.

Naujojoje operacijoje per mažą pjūvį mažais instrumentais patenkama į gimdą. Iš ten identifikuojama anga, iš kurios išsikiša nugaros smegenys, ji vėl įterpiama į vaisių, ir tada ji taisoma. Yra labai rizikuojama, tačiau operacijos nauda yra didžiulė.

Šiuo metu yra siūloma bendradarbiauti tarp centrų Belgijoje ir Londone, nes reikalingas žinias galima suteikti tik pasirinktuose centruose.

„NHS neurochirurgai reguliariai atlieka kompleksinę vaisiaus įgimtos stuburo smegenų išvaržos operaciją, ir tai yra tik vienas iš pavyzdžių, kai NHS pirmauja visame pasaulyje, – sakė profesorius Stephenas Powis, NHS Anglijos medicinos direktorius. – Net ir kovodama su pasauline pandemija, NHS toliau kuria ir siūlo šias pagrindines paslaugas pacientams.“

NHS netgi pateikia širdžiai mielus atvejus, kurių metu buvo pakeisti vaikų ir jų šeimų gyvenimai. Helena Purcell buvo operuota 23 nėštumo savaitę po to, kai jos negimusiam vaikui buvo diagnozuota įgimta stuburo smegenų išvarža.

REKLAMA

Po operacijos kūdikiui sekasi nepaprastai gerai – jis judina kojas ir kontroliuoja tuštinimąsi. Taip pat smarkiai sumažėjo skysčių koncentracija smegenyse.

Skysčių kaupimasis smegenyse yra įgimtos stuburo smegenų išvaržos simptomas. Dėl skysčių pertekliaus žmonėms, turintiems šią išvaržą, dažnai reikia daugybės operacijų, kurių metu išleidžiami skysčiai, o tai vadinama šunto įdėjimu. Laimei, įrodyta, kad nauja operacija sumažina šunto įdėjimo poreikį iki 50 proc.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų