Neįtikėtina: bandys šifruoti tūkstančio metų senumo istoriją

Ar įmanoma perskaityti tūkstančius metų menančius, bet visai sunykusius, susuktus, kone pelenais virtusius senovės raštus? Pasirodo – taip. Mokslininkai sugalvojo būdą, kaip itin galingais spinduliais pažvelgti į Pompėjos tragedijos laikus menančių raštų vidų jų neišardant.

Nedidelis antikos laikų raštų fragmentas įskaitomas. Trapaus lapo paviršiuje matomi rašmenys. Bet ką daryti su štai tokiu kone pelenais virtusiu popieriaus gniužulu? Šis du tūkstantmečius menantis senovės raštų ritinys rastas Herkulaniume, kuris kartu su visu Pompėjos miestu 79-ais mūsų eros metais buvo palaidotas po pelenais išsiveržus Vezuvijaus ugnikalniui.

„Šie raštai yra vieninteliai likę iš antikos laikų. Herkulaniumas yra vienintelė iš tų laikų likusi biblioteka, todėl ten esanti medžiaga yra itin vertinga“, – sako Kentukio universiteto profesorius Brant Seales.

Smarkūs spinduliai keliaus kiaurai ir bus kuriami dvimačiai paveikslėliai

Mokslininkai nusprendė senovės raštus perskaityti panaudodami Oksfordšyre esantį dalelių greitintuvą. Elektronai čia įsibegėja iki kone šviesos greičio ir skleidžia 10 mlrd. kartų už saulę smarkesnę šviesą, kuri skrosdama senovės raštus, kartu su rentgeno spinduliais sukurs trimatį senovės raštų atvaizdą.

„Idėja panaši į kompiuterinę tomografiją, kuria padaromas trimatis asmens atvaizdas ir žvelgiant po sluoksnį matyti kiekvieną atskirą organą“, – teigia fizinių mokslų specialistas Laurent Chapon.

Sukurtą trimatį vaizdą nagrinės ir raštų jame ieškos kompiuteriniai smegenys.

„Fragmentai, kurie jau buvo atverti – tai kažkokio Filodemo raštai. Jis buvo Epikūro filosofas. Tai labai įdomu, nes tai suteikia informacijos apie Epikūrų filosofiją ir anų laikų Epikūro sekėjus“, – kalbėjo tyrėja Christy Chapman.

79 m. po vulkaniniais pelenais palaidota Pompėja ir Herkulaniumas archeologų buvo atrasti tik praėjus 1700 metų.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų