Naujasis Šaltasis karas vyksta Feisbuke: išaiškinti „Putino trolių“ metodai

tv3.lt jau rašė apie Rusijos poveikį Vokietijoje, dabar pateikiame „The Observer“ pokalbio su NATO strateginės komunikacijos centro Rygoje vadovu Janiu Sartsu dalį, kurioje ekspertas pasakoja apie tai, su kokiais informacinio karo iššūkiais susidūrė Baltijos šalys ir visa Europa.

Ekspertas pažymi, kad nors potencialus Rusijos įsiveržimas į, tarkime, Latviją, neatrodo logiškas, „tačiau dabar jau nebėra neįmanomas“.

Prieš kelias savaites jo vadovaujamas centras paviešino tirtus reiškinius, kuriuos jis pats vadina „paruošiamuoju informaciniu karu“ Latvijoje. Anot autoriaus, pasirodė, kad šie reiškiniai turi plačias pasekmes.

Analitikai ištyrė 200 tūkst. komentarų trijuose didžiausiuose naujienų portaluose Latvijoje, kurie buvo parašyti nuo 2014-ųjų liepos 29 – rūgpjūčio 5 dienomis. Iš jų 1,45 proc. sudarė taip vadinamų „hibridinių trolių“ žinutės. Laikraštyje aiškinama: „Rusija įrengė sandėlius, kuriuose tinklaraštininkų armija ištisą parą, vykdydami užduotis, užpila internetą komentarais, kurie palaiko Rusijos interesus“. Buvo tokių straipsnių, kurių daugiau nei pusę komentarų sudarė būtent Rusijos troliai, kuriuos atpažinti padėjo gramatinės klaidos, pasikartojančios žinutės ir IP adresai, tikina autorius.

REKLAMA

Tyrimo autoriai išskyrė 5 „trolių“ tipus: „troliai, kurie viskuo kaltina JAV kėslus“, „bikinio-trolius (su jaunų moterų nuotraukomis, kurios meiliai prašo peržiūrėti savo įsitikinimus), „agresyviuosius trolius“, kurie stengiasi, kad žmonės nebenorėtų grįžti į virtualią erdvę, „Wikipedia troliai“ (anot autoriaus, jie stengiasi redaguoti šiuos visuotinai prieinamus šaltinius taip, kad būtų naudinga Rusijai) ir „trolius su priedais“, kurie pateikia nesibaigiantį vaizdo įrašų ir teksto publikacijų nuorodų srautą (aišku, bevardžiuose ar anoniminiuose šaltiniuose, bei Rusijos naujienų puslapiuose).

Prezentacijoje dalyviams – diplomatams ir kariškiams, pranešė: tegul neatrodo, kad „trolių“ kiekis yra nedidelis, jie – „klijai“, ant kurių laikosi daug didesnio masto projektas.

Televizijos, palaikančios Kremlių, perpildė eterį, rusakalbių laikraščiai platino Maskvoje kuriamus siužetus ir informaciją, o įvairios ne pelno siekiančios organizacijos, finansuojamos rusų pinigais, siūlė savo ekspertus visais pasaulio klausimais. Tuo metu automatiniai „skaitmeniniai botai“ platino pranešimus, skirtus paveikti interneto paieškos sistemas.

„Aš sakyčiau, kad Baltijos šalyse daugelis to, ką mes pamatėme, tęsiasi jau seniai, – pareiškė J. Sartsas leidiniui. – Fenomeno unikalumas yra tas, kad jie pradeda šiuos metodus naudoti kitose šalyse“.

Kam ruošiasi Rusija? „Nežinomybei. Ji kuria tinklą, kuris pasiduoda kontrolei“, – teigė J. Sartsas. Jo teigimu, Rusija bando, pavyzdžiui, „išsiaiškinti, ar galima pasitelkiant jau egzistuojančias problemas sukelti bangas politiniams pokyčiams Europoje.

Efektyviausiai dezinformacija pavyksta tada, kai tavo oponentas nieko nepastebi. „Sakyčiau, yra ne viena šalis, kuri vis dar to nepastebėjo, arba pasirinko užmerkti akis“, – pasakojo ekspertas.

Jis atsisakė įvardinti tas šalis, tačiau ryžtingai pareiškė, kad Didžioji Britanija neturėtų laikyti savęs nepažeidžiama. Jis, pavyzdžiui, atkreipė dėmesį, kad leiboristų partijos lyderis pasirodė propagandinės televizijos RT eteryje. „Reikia suprasti, kokiam tikslui yra sukurta RT – tam, kad įgyti įtakos“.

REKLAMA

Baltijos šalys nelieka šešėlyje


Rašyti komentarą...
p
pabuskite
2016-03-08 05:49:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
KOdel tarnybos dar nepradejo blokuoti troliu musu ziniasklaidoje????? Ko laukiam????? Lauiam kol troliai isplis ir isplaus kazkam is musu smegenis???? Lietuvoj pastoviai kazko laukiam o reikia ne laukti o daryti......
Atsakyti
0

J
Jonas
2016-03-08 00:03:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip gerais Sovietiniais laikais visada ieskome liaudies priesu.
Per 25 metus Pribaltika nuo Sovietu Sajungos laiku toil nenuejo, kai valdo buve komunistiniai idealistai
Atsakyti
-1

S
Smalsu
2016-03-08 14:52:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na ir koks poveikis šitos propagandos? Tyrimų rezultatų nėra? Nėr ką tirti?
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų