Mokslininkai perspėja: 46 šalyse aptikta paukščių gripo atmaina gali sukelti „pragaištingą pandemiją“

Pastaraisiais dešimtmečiais daugelyje valstybių visame pasaulyje buvo užfiksuoti paukščių susirgimai gripu A H5N8 – ypatingai patogenišku paukščių gripo virusu. Šiais virusais žmonės paprastai neužsikrėčia, tačiau tai pasikeitė 2021 m. vasario mėnesį, kai septyni paukštyno darbuotojai pietinėje Rusijoje tapo pirmaisiais asmenimis, susirgusiais H5N8 paukščių gripu.

Žurnale „Science Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centro ir Šandongo pirmojo medicinos universiteto mokslininkai perspėjo, kad H5N8 gali būti perduodamas nuo vienos rūšies kitai, ir turi potencialo tapti „pragaištinga pandemija“.

Tyrėjai rašė: „Mažiausiai 46 šalys praneša apie lengvai pernešamo paukščių gripo H5N8 protrūkius. Pasaulinis paukščių gripo virusų paplitimas, ypatingai H5N8 tipo, kelia nemažai nerimo paukštininkystės pramonei ir laukinės gamtos saugumui, bet labiausiai – viso pasaulio visuomenės sveikatai.“

Paukščių gripo atmainos geba keliauti po visą pasaulį kartu su migruojančiais paukščiais. Jei virusas patenka į paukštyną, ten gali įsiplieksti protrūkiai, kurie dažnai baigiasi milijonų paukščių žūtimis ar sunaikinimu.

Rusijoje atrasta viruso atmaina priklauso H5N8 paukščių gripo virusų grupei 2.3.4.4.b, kuri yra 2.3.4. grupės atšaka. 2.3.4 grupė pirmą kartą buvo izoliuota 2010 m. Kinijoje, iš vienos naminės anties Dziangsu miesto turguje. Per pastaruosius du dešimtmečius, ji tapo vis labiau dominuojančia paukščių gripo atšaka pasaulyje.

Po to kai ji pirmą kartą buvo aptikta Dziangsu mieste, kas tam tikrą laiką atlikti stebėjimo tyrimai parodė, kad ši grupė atsirado ir kaimyninėse šalyse, kol galiausiai išplito po visą Aziją ir pasiekė Europą. Nuo to laiko paukščių gripo protrūkiai buvo užfiksuoti visame pasaulyje, įskaitant ir Jungtines Amerikos Valstijas, Jungtinę Karalystę, žemyninę Europą, Indiją, Izraelį, Pietų Korėją, Mongoliją, Kiniją, Japoniją, Rusiją, Nigeriją, Pietų Afriką ir dar daugiau.

Kaip jau buvo minėta, atvejų, kai šiuo virusu užsikrėtė ir žmonės skaičius kol kas yra labai mažas. Kaip teigia Pasaulio sveikatos organizacija, Rusijoje įvykusio protrūkio metu visi pacientai nejautė jokių simptomų. Nors ir buvo spėliojama, kad virusas gali būti perduodamas iš žmogaus žmogui, sveikatos priežiūros specialistai sako, kad tokio perdavimo rizika yra labai maža.

REKLAMA

Kaip teigiama žurnale „Science“, H5N8 galėtų sukelti nemažai problemų visuomenės sveikatai visame pasaulyje. Tačiau ne viskas yra taip blogai. Tyrėjai tikina, kad vis dar yra laiko apsisaugoti nuo galimos H5N8 pandemijos.

Covid-19 labai aiškiai parodė visuomet egzistuojančią pandemijų grėsmę ir paskatino patobulinti daugybę visame pasaulyje taikomų priemonių protrūkių kontroliavimui ir suvaldymui. Tačiau per daug nusiraminti nevertėtų. Mokslininkų teigimu, norint sumažinti H5N8 ir kitų potencialiai sunkių gripo virusų riziką, pasaulyje turi įvykti svarbūs žemės ūkio pokyčiai, taip pat pagerėti atsirandančių virusų stebėjimas.


Rašyti komentarą...
L
Lietuvis
2021-06-20 14:15:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Blin ar neatsibodo pastoviai gazdinti pandemijomis. Jau mokslininku reputacija darosi tokia pati kaip ir visų ekstrasensų kiekvieną savaitgalį gazdinančiais pasaulio pabaigomis.
Atsakyti
-4

J
Juna
2021-06-20 13:00:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kiek jau gali gązdinti
Atsakyti
0

L
Lapinas
2021-06-20 12:47:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Turėsim pigių sparnelių ir kulšelių.
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų