Turkijos karinės oro pajėgos trečiadienį privertė Ankaroje nutūpti iš Maskvos į Damaską skridusį Sirijos lėktuvą. Turkijos vyriausybės duomenimis, orlaivyje buvo konfiskuotas „nelegalus krovinys“, apie kurį, remiantis tarptautinėmis taisyklėmis, turėjo būti pranešta. Lėktuvui su 35 keleiviais ketvirtadienio rytą leista tęsti skrydį.
Jei Rusija būtų norėjusi nugabenti į Siriją karinės įrangos ar ginklų, tai būtų dariusi pagal taisykles, legaliu keliu ir „jokiu būdu ne su civiliais lėktuve“, agentūrai „Interfax“ sakė ginkluotės eksporto tarnybos atstovas. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad Rusija, nepaisydama nuo 2011 metų kovo trunkančio sukilimo prieš prezidentą Basharą Assadą, nenutraukė karinio bendradarbiavimo su savo sąjungininke Sirija.
Anot turkų žiniasklaidos, tyrėjai lėktuve rado 300 kg karinių prekių. Tai esą gali būti raketų dalys. Turkijos konfiskuoto krovinio adresatas yra Sirijos gynybos ministerija, rašo laikraštis „Star“. Maskva tai neigia.
Anot laikraščio „Hurriyet“, krata lėktuve Ankaros oro uoste sukėlė ginčą tarp turkų tarnybų ir Rusijos diplomatų. Rusijos atstovai protestavo, kad būtų atidarytos talpos, kurios buvo deklaruotos kaip diplomatinis bagažas. Spėjamos karinės prekės rastos atskiruose paketuose šiose talpose.
Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu netiesiogiai apkaltino Rusiją aprūpinant Sirijos vadovybę ginklais ir tam naudojant civilinius lėktuvus. „Mes esame pasiryžę kontroliuoti ginklų siuntas režimui, kuris vykdo tokias brutalias civilių gyventojų žudynes“, – sakė ministras. Žvalgybos duomenimis, lėktuve buvo „ne civilinis krovinys“ ir todėl negalėjo būti gabenamas civiliniu lėktuvu. Esą nepriimtina, kad Turkijos oro erdvė naudojama tokioms siuntoms.
Sirija paskelbė, kad tarptautinei aviacijos agentūrai pateiks skundą prieš Turkiją. Sirijos transporto ministrasMahmudas Saidas apkaltino Turkiją „oro piratavimu“.