„Visiškai akivaizdu, kad amerikietiškų ir kanadietiškų kariavimo priemonėmis pumpavimas į Ukrainą stumia jos vadovybę, sabotuojančią taikų priešpriešos šalies rytuose sureguliavimą, į naujas karines avantiūras“, – sakoma ketvirtadienį paskelbtame Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovės Marijos Zacharovos komentare.
„Vašingtone ir Otavoje turi suprasti, kad jėga konflikto Donbase (Rytų Ukrainoje), tapusio valstybės perversmo Kijeve pasekme, neišsprendžiamas, bet kaltė dėl žmonių žūties teks įteikiantiems ginklus žudikams į rankas“, – pridūrė ji.
Maskva pažymi, kad „JAV ir Kanadoje toliau iškraipomi faktai, kaltinant Donbaso ginkluotas pajėgas apšaudymais, kuriuos vykdo ukrainiečių pajėgos“.
„Tai eilinį kartą įvyko per trumpą spaudos konferenciją amerikiečių Valstybės departamente gruodžio 13 dieną. Stiprėja pojūtis, kad šie bandymai perkelti atsakomybę nėra atsitiktiniai. Vašingtone ir Otavoje aiškiai siekia rasti pretekstą pradėti masiškai tiekti Ukrainai letalinę ginkluotę“, – pabrėžė M. Zacharova.
Kanados užsienio reikalų ministrė Chrystia Freeland (Kristija Friland), kurios motina - ukrainietė, trečiadienį „paskelbė, kad Kanada įtrauks Ukrainą į Automatinių šaunamųjų ginklų šalių kontrolės sąrašą (AFCCL)“.
Šiuo pakeitimu „Kanados kompanijoms ir asmenims bus sudarytos sąlygos teikti paraiškas dėl leidimo eksportuoti į Ukrainą tam tikrus draudžiamus šaunamuosius ginklus, ginklus ir įrenginius“.
Pasak M. Zacharovos, „Kanados valdžia jau viešai paskelbė, kad yra pasirengusi išduoti savo kompanijoms licencijų tokioms prekybinėms operacijoms, nelabai susimąstant apie pasekmes“.
„Tuo metu amerikiečių koncernai, konkrečiai – rankinių granatsvaidžių gamintoja „Airtronic USA“, kaip neseniai paaiškėjo, jau visu pajėgumu tiekia Kijevui ginklus, užkulisiuose gavę Valstybės departamento ir Pentagono sutikimą, nors oficialiai JAV tvirtina, kad galutinių sprendimų dėl to nėra“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė.
Ukrainos vyriausybinių pajėgų ir prorusiškų separatistų konfliktas Rytų Ukrainoje, jau pareikalavęs daugiau kaip 10 tūkst. gyvybių, vyksta nuo 2014 metų balandžio.
Kijevas ir Vakarų šalys kaltina Rusiją kariniais būdais remiant separatistus, bet Maskva šiuos kaltinimus neigia.
„Kiekviena paraiška dėl leidimo bus vertinama atskirai, kad būtų užtikrintas jos atitikimas su Kanados tarptautiniais įsipareigojimais, užsienio politika ir gynybos prioritetais“, – nurodė Otavos vyriausybė.
„(Tai) atspindi glaudžius mūsų šalių santykius. Kanada ir kanadiečiai toliau palaikys Ukrainos žmones ir rems Ukrainos teritorinį vientisumą bei suverenumą“, – sakė Ch. Freeland.
Kanada buvo pirmoji šalis, 1991 metais pripažinusi Ukrainos nepriklausomybę. Kanados teritorijoje gyvena daugiau kaip 1,3 mln. ukrainiečių kilmės žmonių – šią diasporą suformavo kelios imigracijos bangos per 125 metus.
Be Ukrainos, Kanada leidžia eksportuoti automatinius ginklus į dar 40 šalių.