Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskutinis TSRS vadovas Michailas Gorbačiovas sutiko su Lietuvos nepriklausomybės paskelbimu, tačiau, esą, už tai pareikalavo 21 mlrd. rublių ir norėjo, kad Klaipėda taptų Kaliningrado (buv. Karaliaučiaus) srities dalimi, teigiama išslaptintame Švedijos diplomatinio susirašinėjimo dokumente.

REKLAMA

Pasak 1990 metų kovo 9 dieną Švedijos generalinio konsulo Dago Sebastiano Ahlanderio, dirbusio tuometiniame Leningrade, pasirašyto diplomatinio pranešimo, švedų diplomatai žinojo apie lietuvių planus netrukus skelbti nepriklausomos valstybės atkūrimą, teigia query.nytimes.com

Slaptuose dokumentuose teigiama, kad A. Brazauskas susitiko su M. Gorbačiovu ir gavo sutikimą skelbti nepriklausomybę. Už nepriklausomybės paskelbimą M. Gorbačiovas, esą, pareikalavo 21 mlrd. rublių ir Klaipėdos prijungimo prie Kaliningrado.

Istoriškai Klaipėda, vadinta Mėmeliu, priklausė vokiečiams ir tik po Pirmojo pasaulinio karo atiteko nepriklausomai Lietuvai. Sovietų sąjunga 1945 m. perėmė šį uostą, todėl, anot M. Gorbačiovo, Klaipėda turi atitekti Maskvai.

M. Gorbačiovas primygtinai reikalavo, kad galiotų 1939-ųjų spalio bazinė sutartis, taigi ir 1939-ųjų valstybių sienos. Be to, esą, dar reikėtų peržvelgti teises į Druskininkų miestą.

REKLAMA
REKLAMA

Kovo 12 dieną SSRS Aukščiausiosios Tarybos deputatai iš Lietuvos ketino vykti į Maskvą atsisakyti savo įgaliojimų. Lietuviai akcentavo ir okupacijos žalos atlyginimą, 1918-ųjų valstybės atkūrimą. Lietuvių delegacija kalbėjo apie tai, kad įsigalioja 1938-ųjų Konstitucija. "Aukščiausiosios Tarybos pirmininku bus išrinktas Vytautas Landsbergis, ne Algirdas Brazauskas“, – rašė tuometinis Švedijos diplomatas.

Praėjusį ketvirtadienį Švedijos užsienio reikalų ministerija pradėjo skelbti iki tol buvusius įslaptintus dokumentus apie Sovietų Sąjungos žlugimą ir Baltijos šalių laisvės siekį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų