Lietuvos vadovaujama Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupė (PAG) prisidėjo užkertant kelią ginkluotajam susirėmimui viename iš Goro provincijos rajonų.
Konfliktas Chahar Sedeh rajone tarp vietos policijos pareigūnų ir gyventojų kilo praeitą savaitę po to, kai rajono valdžios atstovai kartu su policininkais atvyko į Kundah kaimą naikinti aguonų laukų. Ši operacija sukėlė didelį vietos bendruomenės nepasitenkinimą, nes skurdžiame Chahar Sedeh rajone aguonų auginimas yra vienas iš pagrindinių pajamų šaltinių. Iš pradžių vietos gyventojai bandė priešintis policininkų veiksmams, apmėtydami juos akmenimis, o vėliau panaudojo ginklus. Susirėmimo metu žuvo vienas ir buvo sužeista trylika vietos gyventojų.
Kilus konfliktui, PAG vadas pulkininkas Almantas Leika kartu su Goro provincijos valdžios atstovais sutarė sudaryti derybininkų grupę, kuri užkirstų kelią konfliktui plisti. Grupę sudarė PAG vadas plk. A. Leika, NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) Afganistane Vakarų vadavietės vadas generolas Antonio Sata, taip pat laikinasis Goro provincijos gubernatorius, Goro provincijos tarybos pirmininkas, Saugumo departamento ir policijos vadovai.
Kadangi žiemą keliai Goro provincijoje sunkiai išvažiuojami, derybininkai kreipėsi į NATO ISAF Vakarų vadavietę su prašymu skirti sraigtasparnius vykti į konflikto rajoną. Vasario 21 d. susitikti su derybininkais ir išsakyti savo problemas susirinko per 400 Chahar Sedeh rajono gyventojų.
„Mes turėjome staigiai reaguoti į šį ginkluotą konfliktą tam, kad užkirstume kelią didesniam kraujo praliejimui ir neramumas provincijoje. Mūsų derybininkų delegacijos pagrindinis tikslas buvo taikiai išspręsti šią situaciją, aiškinant vietos gyventojams, kad paklusti teisėtos valdžios reikalavimas yra jų pačių interesas, taip pat rodant, kad nesutarimus galima spręsti kalbantis ir įsiklausant į vienas kito argumentus“, – po sėkmingų derybų sakė PAG vadas plk. A. Leika
„Noriu padėkoti PAG vadui už rūpestį ir pagalbą sprendžiant šį ginkluotą konfliktą. Mūsų manymu, šio konflikto priežastis yra nesusikalbėjimas, tarpusavio supratimo trūkumas. Ateityje mes daugiau dėmesio skirsime aiškindami vietos gyventojams valdžios įgyvendinamų programų tiklus ir reikšmę,“ – kalbėjo laikinai einantis pareigas Goro provincijos gubernatoriaus Kamudin Raza Zada.
Šiuo metu Goro PAG misijoje tarnauja jau ketvirtoji Lietuvos karių pamaina, kurios didžiąją dalį sudaro krašto apsaugos savanoriai.
Lietuvos vadovaujama PAG pradėjo veikti 2005 m. birželio mėnesį. Viena iš pagrindinių PAG užduočių – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.
Lietuvos vadovaujama Goro PAG – tai sudėtinė NATO ISAF operacijos Afganistane dalis. Goro PAG kartu su lietuviais tarnauja kariai iš Kroatijos ir Danijos, taip pat Islandijos atstovai. Be karinio kontingento PAG veikloje dalyvauja Lietuvos vadovaujama Specialioji civilinė misija. Jos sudėtyje veikia atstovai iš Lietuvos užsienio reikalų, Krašto apsaugos ir Vidaus reikalų ministrių, kartu dirba JAV ir Islandijos diplomatai ir civiliai specialistai.