Iš tarptautinės izoliacijos ne per seniausiai išsivadavusi Libija žengė dar vieną žingsnį tarptautinėje bendruomenėje. Trečiadienį ji perėmė pirmininkavimą už taiką ir saugumą pasaulyje atsakingai Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybai, praneša CNN.
Libijos atstovas JT Giadalla Ettalhis pareiškė, jog perimti pirmininkavimą Suaugumo Tarybai per pirmą mėnesį nuo tol, kai Šiaurės Afrikos šalis išvis pateko į ją, - gana didelis iššūkis. Tačiau jis pažymėjo, kad Libija dės visas pastangas.
„Šaliai, kuriai dešimtmečius pačiai buvo skirtos JT sankcijos, labai svarbu ir reikšminga yra jau vien tai, kad mes esame Saugumo Taryboje. Tai ypač svarbu turint omenyje tai, jog buvome išrinkti beveik anonimiškai“, - tvirtino G. Ettalhis.
Kaip rašo CNN, JT Saugumo Taryba panaikino sankcijas Libijai, praeityje ne kartą kaltintai terorizmu ir masinio naikinimo ginklo gamyba, 2003 m. Tuo tarpu 2006 m. JAV išbraukė Libiją iš terorizmo rėmėjų sąrašo ir atisakė ekonominių sankcijų.
Libija tarptautinės bendruomenės nemalonę užsitraukė ir kai buvo pripažinta atsakinga už jos tarnybų įvykdytą oro lainerio sprogdinimą virs Škotijos miesto Lokerbio 1988 m. Per šį incidentą žuvo 270 žmonių. Prieš Libijos išrinkimą į Saugumo Tarybą aršiai protestavo tragedijos aukų artimieji, iki šiol nesulaukę kompensacijų.
Saugumo Taryba - centrinis sprendimų priėmimo JT organas, galintis leisti tarptautinei bendruomenei privalomas rezoliucijas, įvesti sankcijas bei siųsti taikdarius į "karštuosius" pasaulio taškus. Saugumo Tarybą sudaro 5 nuolatinės narės, galinčios vetuoti bet kokį Tarybos sprendimą - Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija ir JAV - ir 10 nenuolatinių narių, iš kurių 5 kas du metus pakeičiamos naujomis.
Praėjusi rudenį 192 šalių JT Generalinė Asamblėja tarp naujųjų Saugumo Tarybos narių slaptu balsavimu išrinko Libiją, Vietnamą, Burkina Fasą, Kosta Riką ir Kroatiją. Tuo tarpu antrus metus Saugumo taryboje pradėjo Belgija, Indonezija, Italija, Panama bei Pietų Afrikos Respublika.
Pirmininkavimą pagal anglų kalbos abėcėlę kas mėnesį perima vis kita JT Saugumo Tarybos narė.