REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos valdančioji partija siekia sukurti komisiją, kuri, jos teigimu, tirtų Rusijos įtaką. Kritikai tai vertina kaip bandymą sukurti galingą antikonstitucinį įrankį, kuris padėtų partijai išlaikyti valdžią, net jei ji pralaimėtų rudenį vyksiančius rinkimus.

Lenkijos valdančioji partija siekia sukurti komisiją, kuri, jos teigimu, tirtų Rusijos įtaką. Kritikai tai vertina kaip bandymą sukurti galingą antikonstitucinį įrankį, kuris padėtų partijai išlaikyti valdžią, net jei ji pralaimėtų rudenį vyksiančius rinkimus.

REKLAMA

Dėl įstatymo projekto gali būti balsuojama jau trečiadienį.

Kai kas baiminasi, kad valdančioji partija gali pasinaudoti planuojama komisija, kad pašalintų Donaldą Tuską iš politinio gyvenimo. D. Tuskas yra pagrindinis opozicijos lyderis ir didžiausia grėsmė valdančiajai partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), siekiančiai trečios iš eilės kadencijos valdžioje per spalio mėnesį numatomus rinkimus.

Opozicijos senatoriai pavadino projektą „Lex Tusk“, pavartodami lotynišką terminą, reiškiantį įstatymą, ir anksčiau šį mėnesį jį atmetė aukštuosiuose rūmuose, kuriuose jie turi daugumą.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar jis grįžta į galingesnius žemuosius parlamento rūmus – Seimą, kuriame valdančioji partija paprastai gali surinkti nedidelę daugumą.

Įstatymo projekte numatoma sukurti komisiją, kuriai būtų suteikti prokuroro ir teisėjo įgaliojimai. Ji galėtų skirti bausmes, įskaitant 10 metų draudimą pareigūnams eiti pareigas, susijusias su valstybės lėšų panaudojimu.

REKLAMA

Kritikai teigia, kad juo pažeidžiamas demokratinis valdžių atskyrimas, nes siūlomai komisijai siekiama suteikti teismo įgaliojimus. Šalies ombudsmenas pareiškė, kad kai kurios jo nuostatos pažeidžia Konstituciją.

Jautrus klausimas

Pasiūlymas teikiamas Rusijos agresijos Ukrainoje, rytinėje Lenkijos kaimynėje, fone ir abiem politinio spektro pusėms kaltinant viena kitą, kad Kremlius daro įtaką Lenkijai, ypač energetikos sektoriuje.

Lenkijai, kuri Šaltojo karo dešimtmečius buvo Sovietų Sąjungos satelitinė valstybė, bet 1989 metais atsikratė komunizmo, šis klausimas yra jautrus.

REKLAMA
REKLAMA

Įstatymo projekte numatoma įsteigti „Valstybinę komisiją dėl Rusijos įtakos Lenkijos Respublikos vidaus saugumui 2007–2022 metais tyrimo“.

Šis laikotarpis apima D. Tusko centristinės partijos „Pilietinė platforma“ (PO) ir dabartinės valdančiosios partijos PiS vadovaujamų vyriausybių darbą.

PiS kaltina D. Tuską, kad, būdamas ministru pirmininku – prieš išvykdamas į Briuselį ir tapdamas Europos Vadovų Tarybos pirmininku, – jis buvo pernelyg draugiškas Rusijai.

Dabartinės Lenkijos vyriausybės kritikai kaltina ją veikiant Rusijai naudingais būdais, pavyzdžiui, didinant anglių importą iš Rusijos prieš plataus masto karą Ukrainoje ir ginčijantis su Vokietija bei kitais Vakarų sąjungininkais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Neturime, ką slėpti“

Idėją sukurti priemonę, kuri leistų tirti Rusijos įtaką Lenkijos valdžiai, praėjusiais metais iškėlė pats D. Tuskas.

D. Tuskas sakė, kad svarbu ištirti įtariamą Rusijos vaidmenį telefoninių pokalbių pasiklausymo skandale, kuris padėjo 2015 metais į valdžią ateiti partijai PiS, ir padidinant rusiškų anglių importą į Lenkiją.

Valdančioji partija pasinaudojo šia idėja ir lapkričio mėnesį paskelbė savo planus dėl tokios komisijos sudarymo.

Ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis teigė, kad komisija reikalinga tam, kad būtų galima patikrinti praeitį ir pašalinti bet kokią likusią Rusijos įtaką ateityje.

REKLAMA

„Šį klausimą reikia labai kruopščiai išsiaiškinti. Mes neturime visiškai nieko, ką slėpti, todėl visas laikotarpis iki dabar turi būti patikrintas“, – sakė M. Morawieckis.

Tačiau daugelis opozicijos atstovų baiminasi raganų medžioklės prieš juos, ypač po to, kai dešiniosios pakraipos įstatymų leidėjas Januszas Kowalskis prisipažino, kad tikisi, jog „komisijos darbo rezultatas bus Donaldo Tusko patraukimas baudžiamojon atsakomybėn“.

Opozicinės Lenkijos liaudies partijos atstovas spaudai Miloszas Motyka teigė, kad „tai bus tik opozicijos plakimas, remiantis išgalvotais kaltinimais“.

Jei įstatymo projektas bus priimtas, jis keliaus pas prezidentą Andrzejų Dudą, kuris gali jį pasirašyti arba atmesti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų