Latvijos nevilties šauksmas sulaukė atsako. Europos Komisija (EK) ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF) sutinka padėti Rygai įveikti finansinę krizę.
Turės pasitempti.
Latvijos vyriausybė gali tikėtis gauti EK ir TVF finansinę paramą makroekonominei ir finansinei padėčiai stabilizuoti, jeigu bus imtasi griežtų priemonių stabilizuoti šalies mokėjimų balansą. Tai patvirtino aukšto rango EK ir TVF pareigūnai, neseniai ėmęsi analogiškų kitos ES narės Vengrijos finansų sistemos gelbėjimo veiksmų.
„Glaudžiai bendradarbiaujame su Latvijos institucijomis ir TVF, kad galėtume koordinuotai reaguoti į didėjančią įtampą Latvijos finansų rinkoje. ES drauge su TVF pasirengę suteikti koordinuotą finansinę paramą su sąlyga, kad Latvijos institucijos tvirtai įsipareigos vykdyti griežtų ir patikimų priemonių programą, siekiant sustiprinti šalies mokėjimų balanso stabilumą“, - teigiama EK ir ES pirmininkaujančios Prancūzijos pranešime.
Pranešime primenama, kad ES gali skirti vidutinės trukmės finansinę paramą euro zonai nepriklausančiai ES narei, jei ją „ištiko sunkumai ar jai gresia rimti sunkumai, susiję su jos valiutos ar su bendru mokėjimo balanso nestabilumu“.
TVF vadovo Dominique‘o Strauss-Kahno atsakyme į Latvijos prašymą suteikti paramą nurodoma, kad „TVF pasirengęs skubiai padėti visapusės ekonominės programos kontekste“.
Prašančiųjų vis daugėja
Latvija dėl finansinės paramos į EK ir TVF oficialiai kreipėsi praėjusios savaitės ketvirtadienį, patvirtindama įtarimus, kad pokomunistinės ES valstybės narės neturi sukaupusios pakankamai vidinių resursų, kad sugebėtų savo jėgomis atlaikyti pasaulinės krizės smūgius.
Anksčiau analogišką prašymą užpildė Vengrija, kurios bendra skola jau dabar viršija ES vidurkį. Budapeštas sulaukė 20 mlrd. eurų vertės garantijos. Milijardus eurų siekiančią TVF pagalbą taip pat gavo ES nepriklausančios Ukraina, Islandija, Serbija ir Pakistanas. Vilčių gauti nuo 16 iki 32 mlrd. eurų turi ES narystės siekianti Turkija.
JAV sostinėje Vašingtone įsikūręs TVF perspėja, kad sparčiai daugėjant šalių pagalbos prašymų netrukus gali išsekti visos jo turimos atsargos.
Latvijos prašymas turėtų paskatinti viso pasaulio ekspertus dar atidžiau stebėti padėtį Lietuvoje, Estijoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje. Baiminamasi, jog šių šalių vyriausybės taip pat nesugebės išsiversti su turimais finansiniais ištekliais.