Šiuo metu Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, pirmoji užsienio kalba, mokoma nuo pradinių klasių, yra anglų. Antrąja, perėjus į pagrindinę mokyklą, galima pasirinkti prancūzų, vokiečių ir rusų. Nuo 2026-ųjų rusų kalbos pasirinkti Latvijos mokyklose nebebus galimybės.
Moksleiviai, kurie iki 2025-ųjų rugsėjo 1-osios pasirinks savo antrąja užsienio kalba rusų kalbą, galės mokytis ją iki pagrindinės mokyklos baigimo.
Latvijos švietimo ir kultūros ministerijos siūlomuose pakeitimuose numatyta, kad nuo 2026/2027 mokslo metų mokyklose bus privaloma palaipsniui mokytis vienos iš Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybių narių oficialiųjų kalbų arba tarpvyriausybiniais susitarimais dėl švietimo reglamentuojamos užsienio kalbos. Rusų kalba nėra viena iš šių kalbų.
Priimtos pataisos neriboja mokinių teisės išsaugoti ir plėtoti savo kalbinį, etninį ir kultūrinį tapatumą, teigia latvių Švietimo ministerija. Pagal dabartinį reglamentavimą mokiniai galės mokytis tautinių mažumų kalbų ir kultūros istorijos interesų ugdymo programų metu.
Latvių kalba liks vienintele pagrindine darželiuose ir mokyklose
Dar 2022-ųjų rugsėjį buvo priimtas sprendimas iki 2025 metų latvių kalbą Latvijos darželiuose ir mokyklose palaipsniui paversti vienintele mokomąja kalba. Šis perėjimas šalyje, kurioje gyvena didelė rusų mažuma, buvo pradėtas nuo 2023-ųjų mokslo metų.
Daug metų diskutuojama reforma ne kartą kėlė rusų mažumos, kuri sudaro daugiau kaip trečdalį iš dviejų milijonų Latvijos gyventojų, atstovų protestus. Remiantis nauja tvarka, nuo 2023 metų rugsėjo 1 dienos 1, 4, ir 7 klasėse mokomoji kalba galės būti tik latvių. Nuo 2024-ųjų rugsėjo tai galios ir 2, 5 bei 8 klasėms. Perėjimas prie latvių kalbos 3, 6 ir 9 klasėse įvyks nuo naujų mokslo metų 2025-aisiais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!