• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ibrahimas al Asiris (Ibrahim Hassan Tali al-Asiri) – tai kylanti „Al Qaeda Arabijos pusiasalyje“ (AQAP) žvaigždė (AQAP – angl. „Al-Qaeda in the Arabian Peninsula“ – „Al Qaeda Arabijos pusiasalyje“). Šiandieną JAV visomis pajėgomis ieško šio sprogmenų specialisto: jo sukurtos bombos įauginamos tiesiai mirtininkų kūnuose, dėl ko jos yra neaptinkamos ir gali padaryti didelę žalą, rašo Matje Gider (Mathieu Gider), islamo ir tarptautinės stratregijos ekspertas Prancūzijos leidinyje „Atlantico“.

REKLAMA
REKLAMA

Ibrahimas Hassanas Talis al Asiris – tai pagrindinis AQAP sprogdinimų specialistas ir vienas iš pavojingiausių „Al Qaeda“ vadų. Jis gimė 1982 metais Rijade (Saudo Arabija) kariškių šeimoje. Baigęs mokyklą įstojo į Rijado universiteto chemijos fakultetą: ketino tapti specialistu ir dirbti vietiniame naftos chemijos sektoriuje.

REKLAMA

Karas Irake

Tačiau 2003 metais, kai amerikiečių kariuomenė įsiveržė į Iraką, jis nusprendė mesti mokslus (buvo likę tik metai iki diplomo gavimo) ir eiti kovoti prieš Ameriką su „Al Qaeda Mesopotamijoje“ vėliava. Tuo metu jai vadovavo Jordanijos pilietis Abu Musabas al Zarkavis (Abu Musab al-Zarqawi). Po kurio laiko jis buvo sulaikytas Saudo Arabijos pasienyje ir nuteistas trejus metus kalėjimo.

REKLAMA
REKLAMA

Atsėdėjęs skirtą laiką jis grįžo į savo gimtosios genties teritoriją Saudo Arabijos pietvakariuose, pasienyje su Jemenu. Drauge su juo iškeliavo ir jaunesnysis brolis Abdula al Asiris (Abdullah al-Asiri), kuriam tuo metu sukako 17 metų. Po keleto mėnesių abu jie dingo be pėdsakų.

2007 metų pradžioje jų vardai vėl pasirodė „Al Qaedos“ narių sąrašuose – jų ieškojo Saudo Arabijos specialiosios tarnybos įtarus, kad šie žmonės rengė plataus masto teroro aktus keliuose vietiniuose naftos objektuose. Vyresnysis brolis Ibrahimas al Asiris pasirodė esąs įrašytas pirmuoju numeriu 83 žmonių sąraše, tuo tarpu Abdula, nepaisant jauno amžiaus, buvo įrašytas 40 –uoju numeriu. Slapstydamiesi nuo Saudo Arabijos specialiųjų tarnybų persekiojimo, broliai slapta perėjo sieną su Jemenu ir beveik dvejus metus slapstėsi šios šalies genčių žemėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieglobstis Jemene

2009 metų pradžioje islamistų forumuose Ibrahimas al Asiris buvo paskelbtas vienu iš naujosios „Al Qaeda“ atšakos – AQAP - įkūrėjų, jam suteiktas Abu Salecho vardas (tuo metu jis jau buvo vedęs jemenietę, kuri jam pagimdė sūnų Salechą). Jis tuojau pat buvo paskirtas organizacijos ginklų dirbtuvių vadu. Šio sprendimo priežastimi buvo įvardintas puikus al Asirio nusimanymas tiek apie įprastinius ginklus, tiek apie pačius įvairiausius sprogmenis (tarp jų, apie pentaeritrittetranitratą ir skystas spogstamąsias medžiagas).

REKLAMA

Kaip ten bebūtų, AQAP atsirado, susijungus Saudo Arabijos ir Jemeno „Al Qaeda“ nariams, dėl ko jemeniečiai būgštavo, kad į jų gretas gali įsiskverbti Saudo Arabijos specialiųjų tarnybų atstovų. Todėl jie pareikalavo iš Ibrahimo al Asirio, kad šis įrodytų savo ištikimybę ir kompetenciją, o sprendimą dėl paskyrimo turėjo patvirtinti asmeniškai Osama bin Ladenas, kuris įdėmiai sekė šios naujosios savo organizacijos atšakos raidą. „Al Qaeda“ lyderis (pats pagal tautybę jemenietis) ketino persikelti į Jemeną su savo naująja žmona, bet iki to laiko perdavė vadovavimą organizacijai buvusiam asmeniniam sekretoriui jemeniečiui Naserui al Vuchaišiui

REKLAMA

(Nasir al-Wuhayshi, kitaip Nas(s)er al-Wahishi) (jis vadovauja AQAP iki šiol). Ibrahimas al Asiris vadovybės jam iškelto uždavinio sprendimui pasirinko netikėtą būdą. Norėdamas įrodyti savo ištikimybę ir žinias jis nusprendė panaudoti savo brolį kaip mirtininką prieš savo šalį, pritaikydamas naujus teroro aktų vykdymo metodus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Operacija buvo vykdomas visiškoje paslaptyje. Ibrahimas al Asiris netgi nesiteikė apie ją pranešti AQAP lyderiui al Vuchaišiui. Jis norėjo surengti plačiai nuskambėsiančią akciją, kuri kartą ir visam laikui pelnytų jam visuotinę pagarbą.

Išmėginimas Saudo Arabijoje

2009 metų rugpjūtį, įpusėjus šventajam ramadano mėnesiui, jis išsiuntė brolį Abdulą į Saudo Arabiją, kur šis turėjo suvaidinti, jog nori atgailauti, ir tuo pačiu turėjo suartėti su vidaus reikalų ministro pavaduotoju kovai su terorizmu, princu Mohammedu bin Nayefu bin Abdeliu Azizu. Abdula išvyko į princo rūmus Džidoje ir pareiškė, kad nori susitikti su juo asmeniškai. Jis pasakė, kad turi labai svarbios informacijos apie AQAP planus Saudo Arabijoje ir tikisi princo kilniaširdiškumo.

REKLAMA

Princas sutiko priimti jį kartu su kitais Saudo Arabijos žmonėmis, kurie pagal susiklosčiusias tradicijas dalyvavo pasninko pabaigos ceremonijoje kartu su karališkosios šeimos nariais. Mirtininkas laisvai praėjo drauge su kitais svečiais, kadangi saugumo tarnyba pas jį neaptiko ginklo ar sprogmenų. Tačiau sprogstamąjį įtaisą jis, vis dėlto, turėjo, ir jį susprogdino prisiartinęs per kelis metrus nuo ministro pavaduotojo, kuris laimingo atsitiktinumo dėka buvo sužeistas, bet liko gyvas.

REKLAMA

Iš pradžių šalies specialiosios tarnybos manė, kad sprogmens nepavyko aptikti, nes jis buvo mirtininko tiesiojoje žarnoje, tačiau vėliau paaiškėjo, kad jie susidūrė su visiškai naujos rūšies spogmeniu, neturinčiu metalinių dalių, kurį Ibrahimas al Asiris pagamino pats ir paslėpė ne brolio tiesiojoje žarnoje, o apatiniuose baltiniuose. Po šio teroro akto visoms specialiosioms tarnyboms tapo aišku, koks pavojingas yra Ibrahimas al Asiris, kuris pasižymėjo išradingu protu ir pasiryžimu eiti iki galo, netgi paaukojant savo brolį. Ir tas jų nenuvylė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Globalinis mastas

Praėjus keturiems mėnesiams Ibrahimui al Asiriui atsirado galimybė paeksperimentuoti su tos pačios rūšies sprogmeniu (milteliais) ir jo panaudojimo būdu (apatiniuose baltiniuose) tarptautiniame lygyje. Sprogmens gabentoju turėjo tapti nigerietis studentas iš geros šeimos Umaras Abdulmutalabas Farukas (Umar Farouk Abdulmutallab), kuris pakeliui buvo užsukęs į Jemeną. 2009 metų gruodžio 5 dieną jis įsėdo į lėktuvą, skrendantį į Detroitą.

REKLAMA

Jaunuolis be jokio vargo praėjo visus patikrinimo postus, turėdamas sprogmenį apatiniuose baltiniuose. Jeigu ne jo užvilkinimas ir ne vieno iš keleivių įsikišimas, lėktuvas būtų sprogęs ore virš šio didelio Amerikos miesto. Katastrofos pavyko išvengti tik laimingo atsitiktinumo dėka.

Po metų, 2010 metų spalį, Ibrahimas al Asiris lygiai tokius pačius sprogmenis pasiuntė paštu (krovininiu lėktuvu), užmaskavęs juos kaip naujas spausdintuvų kasetes. Vienas atsidūrė į Dubajų skridusiame lėktuve, kitas išskrido į Londoną. Pirmasis sprogo Dubajaus oro uoste, gerokai apgadinęs lėktuvą, tuo tarpu antrąjį pavyko laiku aptikti, apžiūrint krovinį. Al Asiris užprogramavo bombas taip, kad jos susprogtų ore virš miestų. Visa tai sukėlė paniką transporto aviacijoje, kuri iki tol nebuvo teroro aktų taikinys.

REKLAMA

Jemeno pavasaris

Kaip ten bebūtų, pagrindinis AQAP sprogdinimų specialistas nesiruošė tenkintis tuo, kas pasiekta. Jis pasinaudojo arabų pavasario sumaištimi ir politine krize Jemene 2011 metais, kad galėtų įsteigti dirbtuves sprogstamiesiems įtaisams gaminti ir treniruočių centrus jiems kurti aplink Zindžibaro uostamiestį šalies pietuose, kurį keletą mėnesių valdė „Al Qaeda“ kovotojai (jie buvo prieš pezidentą Salechą pasisakiusių vietinių genčių sąjungininkai). Kaip matyti iš organizacijos vidaus dokumentų, jam pavyko išmokyti sprogmenų kūrimo naujų technologijų apie dešimtį specialistų iš Jemeno, Saudo Arabijos ir Irako.

REKLAMA
REKLAMA

Žvalgybos tarnybos taip pat pasistengė pasinaudoti neramumais Jemene, kad pamėgintų įsiskverbti į AQAP gretas. Jos suprato, kad al Asirio sučiupimas buvo ne jų nosiai, tad iškėlė sau prioritetinį uždavinį gauti įžymiojo neaptinkamo sprogmens, kuris įrodė savo efektyvumą, pavyzdį. Ypatingą aktyvumą Jemene pademonstravo saudiečiai, kadangi po pasikėsinimo princas Nayefas visomis jėgomis bandė surasti al Asirį, gyvą ar mirusį. 2011 metų pabaigoje jam pavyko infiltruoti savo agentą į teroristinę organizaciją, ir nors šiam nepavyko asmeniškai prisikasti iki al Asirio, jam, vis dėlto, pavyko gauti sprogmens pavyzdį, įtikinus AQAP vadovybę, kad nori įvykdyti teroro aktą prieš amerikiečius.

2012 metų gegužę jis pristatė šį brangų krovinį į Saudo Arabiją, kuri pasiskubino pasidalyti gautu pavyzdžiu ir informacija su amerikiečių specialiosiomis tarnybomis, pareiškusiomis savo dėkingumą už tokį reikšmingą indėlį. Teroro aktas nebuvo įvykdytas, bet amerikiečių žiniasklaida pranešė apie jo rengimo išaiškinimą, ir al Asiris nusprendė išrasti naujų metodų, kad išlaikytų pranašumą. Sirijos pagalba

2011 metų kovą prasidėjusi Sirijos krizė davė al Asiriui nelauktą pagalbininką gydytojo Achmedo Saido Saado asmenyje. Šis sirų chirurgas prisijungė prie AQAP prasidėjus ginkluotam sukilimui jo šalyje ir netrukus tapo pagrindiniu mediku organizacijoje dėl savo didelės patirties ir žinių. 2012 metais jis žuvo per amerikiečių nepilotuojamo lėktuvo ataką, bet iki tol daugiau kaip metus aktyviai dalyvavo al Asirio bandymuose – šis mėgino įauginti neaptinkamą įtaisą su skystu sprogmeniu gyvūnų, o vėliau ir žmonių kūnuose. Nepaisant keleto nepavykusių bandymų, eksperimentai davė teigiamų rezultatų, ir al Asiris AQAP vadovybei pateikė 20 puslapių technines išvadas, kuriose smulkiai aprašė bandymų eigą ir rezultatus. Vis dėlto, prieš pritardamas šioms naujovėms ir al Asirio pasiūlytam operacijų planui, AQAP lyderis al Vuchaišis perdavė šiuos popierius peržiūrėti naujajam „Al Qaeda“ vadui Aimanui al Zavahiriui (Ayman al-Zawahiri), kuris, kaip buvęs O. bin Ladeno gydytojas, turėjo reikiamų medicinos žinių. Naujovės ir bandymų klinikiniai rezultatai padarė al Zavahiriui tokį stiprų įspūdį, kad jis nedelsdamas paskyrė al Asirį antruoju žmogumi AQAP struktūroje ir oficialiai įtraukė jį į siaurą „Al Qaedos“ centrinės vadovybės (konsultacinės tarybos) ratą. Ibrahimas al Asiris, galų gale, sulaukė pripažinimo.

REKLAMA

Rugsėjo 11 šmėkla

Kai jam buvo uždegta žalia šviesa, al Asiris stengėsi kuo greičiau įrodyti savo metodo efektyvumą. Jis norėjo, kad AQAP vadas al Vuchaišis pasiūlytų „Al Qaeda“ lyderiui Aimanui al Zavahiriui didelio masto operaciją, siekiant atkeršyti už Osamos bin Ladeno mirtį rugsėjo 11-osios dvyliktųjų metinių išvakarėse. Jis ketino panaudoti iš kalėjimų daugelyje šalių (Pakistane, Irake, Libijoje) pabėgusius organizacijos narius koordinuotam teroro aktui įvykdyti pasaulio mastu.

Rugpjūčio pradžioje al Zavahiris patvirtino operacijos atlikimo principą, ir paskutinėmis šių metų ramadano dienomis amerikiečių žvalgybos tarnyboms pavyko išaiškinti rengimąsi stambaus masto teroro aktams. Visos Vakarų valstybės dabar yra padidintoje parengtyje, tačiau, nepaisant saugumo priemonių, kurių buvo imtasi diplomatinėse atstovybėse, mums iki šiol nežinoma, kur ir kada „Al Qaeda“ smogs savo naujuoju ginklu... Visi bijo, kad nepasikartotų rugsėjo11-oji.  

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų