• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kur geriausia būti bedarbiu?

Dėl pasaulinės ekonominės krizės darbo visoje planetoje iki 2009 metų pabaigos gali netekti net 50 mln. žmonių. Tačiau tapti bedarbiu kai kuriose šalyse, turinčiose itin puikiai išvystytą socialinės rūpybos sistemą, yra ne taip skaudu kaip kitose. Žurnalas „Foreign Policy“ sudarė valstybių, kuriose lengviausia būti bedarbiu sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA

Skandinavija

Pašalpos: Nuo 80 iki 90 proc. buvusių pajamų.

Kuriam laikui? Nuo 10 mėnesių iki 4 metų.

Gyvenimas iš pašalpos. Danija, Suomija, Norvegija ir Švedija. Jos yra šaltos. Jos yra tamsios. Tačiau tai geriausios valstybės šiaurėje bedarbiams. Beveik kiekvienu aspektu šios šalys rūpinasi ne savu noru darbo netekusiais asmenimis labiau nei kitos valstybės. Danijoje darbo netekę asmenys turi teisę net 48 mėnesius gauti pašalpą, kuri prilygsta 90 proc. ankstesnio uždarbio. Vidutines pajamas gaunantis suomis, netekęs darbo, gali tikėtis net iki 500 dienų gauti pašalpą, prilygstančią 85 proc. jo ankstesnio uždarbio. Šiuo atžvilgiu kiek šykštesnė yra Švedija, kuri 10 mėnesių moka pašalpą, kuri siekia 80 proc. ankstesnio uždarbio.

REKLAMA

Visos Skandinavijos šalys reikalauja, kad bedarbiai užsiregistruotų biuruose, kurie jungia darbo ieškančius asmenis su darbdaviais. Vykdomas darbo jėgos perkvalifikavimas, leidžiantis žmonėms išlikti darbo rinkoje. Danijoje veikia net 190 tokių biurų. Juose galima išmokti dirbti kompiuteriu, ieškoti darbo ar net gauti laikiną darbą pakeičiant asmenį, kuris išėjo tėvystės ar motinystės atostogų.

REKLAMA
REKLAMA

Beniliukso šalys

Pašalpos: Nuo 60 iki 85 proc. ankstesnių pajamų.

Kuriam laikui? Nuo vienerių metų iki neapibrėžto laikotarpio.

Gyvenimas iš pašalpos. Po Skandinavijos rikiuojasi Belgija, Olandija ir Liuksemburgas. Liuksemburge darbo netekęs asmuo gauna 80 proc. jo ankstesnio uždarbio siekiančią pašalpą, kuri gali būti iki 2,5 kartų didesnė nei minimali alga, kuri šiuo metu siekia 1,3 tūkst. eurų. Olandija per dieną išmoka iki 168 eurų, rengia olandų kalbos kursus imigrantams ir suteikia galimybę susirasti laikinas darbo vietas. Belgija neribotą laiką gali mokėti pašalpą, kuri siekia 60 proc. ankstesnės algos. Šias pašalpas atskirai dalina Flandrija ir Valonija. Šalis taip pat duoda pinigų ir universitetus baigusių, tačiau darbo nerandančių jaunuolių perkvalifikavimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Liuksemburgo vyriausybė pastaruoju metu siekia sustabdyti švaistymąsi pinigais, kai su tėvais vis dar gyvenantys jaunuoliai kreipiasi dėl bedarbio pašalpos. Kiekvienas toks jaunuolis dabar yra priverstas už minimalų atlyginimą padirbėti valstybiniame sektoriuje arba rinktis valstybės subsidijuojamus apmokymus.

REKLAMA

Šveicarija

Pašalpos: nuo 70 iki 80 proc. ankstesnio uždarbio.

Kuriam laikui? Nuo 400 iki 520 dienų.

Gyvenimas iš pašalpos. Šveicarijos vyriausybė kas savaitę bedarbiams dalija čekius, kad išvengtų to, jog bedarbis, pasiėmęs pinigus, dingtų iš šalies. 1997 metais valstybė pradėjo reikalauti, kad regionai imtų finansuoti perkvalifikavimo kursus ir darbą padedančių rasti įstaigų kūrimą. Kiekvienas, praleidžiantis šių įstaigų rengiamus kursus, gali netekti dalies savo pašalpos.

REKLAMA

Iš Šveicarijos vyriausybės dosnumo pelnosi ne tik bedarbiai. Jei jūs randate darbą, kuriame jums mokama alga yra mažesnė nei du trečdaliai ankstesnio atlyginimo, vyriausybė imasi subsidijuoti jūsų algą. Tiesa, nepaisant dosnios vyriausybės, Šveicarijoje nedarbo lygis yra ganėtinai mažas. Be to, nuo 1948 metų šalis kaupia duomenis apie visą suteiktą socialinę pagalbą. Šiuo metu visi duomenys prieinami internete.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prancūzija

Pašalpos: nuo 57 iki 75 proc. ankstesnių pajamų.

Kuriam laikui? Iki 3 metų.

Gyvenimas iš pašalpos: Jei jūs netenkate darbo Prancūzijoje, galite laukti savaitinio pašalpos čekio, jei per paskutiniuosius 22 mėnesius išdirbote apmokamą darbą bent pusmetį. Išmokos yra nustatomos atsižvelgiant į tai, kaip ilgai darbininkas mokėjo įmokas į nacionalinį draudimo nuo nedarbo fondą. Vidutinė pašalpa per mėnesį siekia 1,1 tūkst. eurų. Minimalią algą gavę darbininkai gauna 75 proc. ankstesnio uždarbio siekiančią pašalpą, o didesnes pajamas gaudavę asmenys – apie 57 proc. ankstesnio uždarbio siekiančią pašalpą. Be to, Prancūzijoje darbininką atleisti itin sunku, nes kiekviena kompanija dėl to turi teisintis profesinėms sąjungoms ar prekybos komisijoms.

REKLAMA



Tiesa, Prancūzijos jaunimo tarpe egzistuoja itin didelis nedarbas. Kai kuriuose regionuose net iki 40 proc. jaunuolių niekada neturėjo darbo ir todėl negali gauti pašalpos. Būtent šie jaunuoliai dažniausiai eina į gatves rengdami protestus.

REKLAMA

Japonija

Pašalpos: nuo 50 iki 80 proc. ankstesnio uždarbio.

Kuriam laikui? Nuo 6 mėnesių iki metų.

Gyvenimas iš pašalpos. Šalies bedarbiams mokamos pašalpos apskaičiuojamos atsižvelgiant į išdirbtą laiką, darbuotojo amžių, ikimokestines pajamas ir eilę kitų rodiklių. Jei darbo netekęs asmuo įveikia visą šį popierizmą, tai jis gali tikėtis, jog pašalpa sieks nuo 50 iki 80 proc. jo ankstesnio uždarbio. Pašalpa mokama pusmetį, tačiau gali būti pratęsta, jei ta pramonės šaka, kurioje anksčiau dirbo asmuo, yra nuosmukyje.

Japonija taip pat siūlo ir kitas paslaugas – perkvalifikavimą ir bedarbių sveikatos draudimą. Finansinės krizės metu šios paslaugos dar labiau sustiprintos. Dabar bedarbiams teikiamos ir subsidijos viešajam būstui. Tiesa, Japonijos bedarbių apsauga turi vieną didelį trūkumą. Iš jos išstumiami visi laikiną darbą turintys ar pagal trumpalaikius kontraktus dirbantys asmenys, kurie sudaro daugiau kaip 30 proc. visos darbo jėgos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų