• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ginčytinoje pasienio teritorijoje jau ketvirtą dieną vyksta Kambodžos ir Tailando karių susišaudymai, praneša BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Aplink XXI amžiaus Prasat Pra Viharo šventyklą, kuri, kaip teigia Kambodža, jau nukentėjo per susirėmimus, girdėti artilerijos ir kulkosvaidžių šūviai. Savaitgalį jau žuvo 5 žmonės, tūkstančiai civilių paliko vietovę.

REKLAMA

Tai didžiausias konfliktas tarp abiejų kaimyninių šalių per ilgą laiką. Per susirėmimus žuvo du kariai ir civilis iš Kambodžos, vienas tailandiečių karys ir vienas civilis.

Tačiau abiejų šalių žiniasklaida pateikia skirtingą aukų skaičių.

Kambodžos vyriausybė teigia, kad per Tailando apšaudymą apgadintas senovinės šventyklos sparnas, tačiau tailandiečiai į šiuos pareiškimus nereaguoja.

REKLAMA
REKLAMA

Sekmadienį Kambodžos premjeras Hun Senas paprašė JT Saugumo Tarybos įsikišti ir sustabdyti tai, ką jis pavadino „pasikartojančiais Tailando agresijos veiksmais“, nukreiptais prieš jo šalį.

Regioninė organizacija „Asean“ pasisiūlė tarpininkauti, o JT generalinis sekretorius Ban Ki Moonas pareiškė, kad JT „pasirengusios padėti imantis šių taikių pastangų“, tačiau Tailandas tvirtina, kad trečiosios šalies įsikišimas nebūtinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po ganėtinai ramios sekmadienio nakties, pirmadienio rytą iš abiejų sienos pusių vėl apsikeista ugnimi.

Kaip teigia BBC korespondentė Bankoke Rachel Harvey, visos kalbos apie paliaubas ir derybas dabar atrodo pamirštos.

Pranešama, kad penktadienį, prasidėjus susišaudymams, trūkstančiai žmonių abiejose sienos pusėse paliko namus. Abi šalys kaltina viena kitą kėsinantis į teritoriją ir pradėjus susišaudymą.

REKLAMA

Kambodža tvirtina, kad Tailandas pradėjo šaudyti prieš keturias dienas, tačiau neįvardintas šaltinis Tailando kariuomenėje tai vadina „nesusipratimu“.

Tailando vyriausybės atstovas spaudai Panitanas Wattanayagornas vėliau žurnalistams tvirtino, kad jo šalis „laikosi aiškios politikos, kad neįsiveš į jokią valstybę.“

REKLAMA

Tailando premjeras Abhisitas Vejjajiva paragino ieškoti taikaus sprendimo, tačiau įspėjo, kad Tailando kariai visada gins šalies suverenitetą, jei į jį bus kėsinamasi.

Tarptautinis teismas 1962 metais paskelbė, kad Prasat Pra Viharo šventykla priklauso Kambodžai, tačiau teises į aplink ją esančią teritoriją pareiškė abi šalys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2008 metais Kambodžos šventyklai suteiktas UNESCO kultūros paveldo paminklo statusas, o tai dar labiau supykdė Tailandą.

Įtampa dar paaštrėjo praėjusią savaitę, kai Kambodžos teismas 8 metams kalėjimo nuteisė du Tailando nacionalistinio judėjimo narius, pripažinęs juos kaltus dėl šnipinėjimo.

REKLAMA

Šie du nuteistieji buvo tarp 7 Tailando politikų ir aktyvistų, apkaltintų nelegaliai patekus į Kambodžą, kai jie gruodį atvyko į ginčytiną pasienio teritoriją. Ši byla supykdė Tailando nacionalistus.

Liaudies aljanso už demokratiją nariai, vadinami „geltonmarškiniais“, nuo to laiko rengia protestus Bankoke, ragindami vyriausybę laikytis griežtesnės politikos sprendžiant ginčytinos teritorijos klausimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų