Beveik 400 nevalstybinių ir švietimo organizacijų bei žiniasklaidos priemonių pasisakė prieš įstatymų projektą dėl „užsienio agentų“, nes tai gali apsunkinti Sakartvelo kelią į Europos Sąjungą.
Incidento iniciatorius tikina, kad valdantieji „tempia šalį į Rusiją, bet jiems nieko nepavyks“.
„Aš trenkiau kumščiu rusų fizionomijai Mdinaradzei, aš išdrįsau padaryti tai, ko neturėjo drąsos padaryti niekas iš opozicijos. Dabar jau laikas išeiti į gatves, mes turime juos išvyti. Jau nusibodo. <...> Atleiskite, bet teks sukišti jiems tą įstatymą į vieną vietą. Mes arba kartvelai, arba vergai. O mes – ne vergai. Aš trenkiau į veidą tam rusų agentui“, – „1tv“ cituojamas A. Elisašvilis.
Sekant Putino pėdsakais
Maždaug 8 tūkst. žmonių antradienį Sakartvelo sostinėje protestavo prieš vyriausybės planą vėl pateikti prieštaringai vertinamą „užsienio agentų“ įstatymo projektą, pernai sukėlusį didžiulius protestus.
Sakartvelo vyriausybės kritikai vertina įstatymą, labai panašų į Rusijos ir Kremliaus naudojamą disidentų balsams slopinti, kaip bauginimo įrankį.
Per mitingą, antradienį vykusį Tbilisio centre, protestuotojai sakė AFP, kad įstatymas gali būti panaudotas nepriklausomų žiniasklaidos priemonių ir kitų organizacijų veiklai apriboti. „Tai toks pats įstatymas, koks prieš 10 metų buvo priimtas Rusijoje ir padėjęs sustiprinti Vladimiro Putino diktatūrą. Negalime leisti, kad jis būtų priimtas Sakartvele“, – naujienų agentūrai sakė vienas protestuotojas.
Sakartvelas daugelį metų siekė glaudesnių santykių su Vakarais, tačiau dabartinė valdančioji partija kaltinama siekianti išlaikyti glaudžius ryšius su Rusija. Praėjusią savaitę valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ vėl pateikė parlamentui „užsienio agentų“ įstatymo projektą, pernai jo atsisakiusi dėl kilusių protestų. 2023 m. kovą tūkstančiai žmonių išėjo į gatves pasmerkti įstatymo, tad valdžia greitai jo atsisakė. Praėjusią savaitę valdančioji partija paskelbė, kad iš naujo pateikė įstatymo projektą ir parlamentas jį priims.
Pastangas priimti tokį įstatymą pasmerkė Europos Sąjunga, į kurią Sakartvelas nori įstoti. Jis būtų nukreiptas prieš nevyriausybines organizacijas, žiniasklaidą ir žurnalistus, gaunančius finansavimą iš užsienio. „Sakartvelo svajonė“ pareiškė pakeitusi įstatymo formuluotę: dabar grupės turės užsiregistruoti ne kaip „užsienio įtakos agentai, o kaip „organizacijos, siekiančios užsienio jėgos interesų“. Be šio kosmetinio pakeitimo, „visos kitos įstatymo projekto dalys liko nepakitusios“, priduriama pranešime.Sovietiniais laikais „užsienio agentais“ buvo vadinami valstybės išdavikai ir priešai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!