Dopingo vartojimas – gėdinga, apgaulinga, sportininko sveikatai kenkianti praktika, sako mūsų kalbintas Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) vadovas David Howman.
Europarlamentarai su draudžiamų preparatų sąrašą sudarančios agentūros pareigūnu diskutavo apie sportininkams sukčiauti leidžiančias biotechnologijas ir genetinį dopingą, informacijos apie sportininkų genetiką keitimąsi ir sankcijų skirtumus.
„Dopingo medžiotoja“ pramintos WADA agentūros vadovą Davidą Howmaną pakalbinome pasibaigus sausio 26 d. EP Kultūros ir švietimo komiteto posėdyje vykusioms diskusijoms šia tema.
Kokios pagrindinės dopingo vartojimo sporte pasekmės?
Yra dvi pagrindinės pasekmės. Pirma, kiekvienas dopingą vartojantis žmogus užsitraukia didžiulę gėdą sau, savo šeimai ir savo šaliai. Nors apie tai nesusimąstoma, tai kenkimas sau.
Antra, tai yra sukčiavimas kitų sportininkų atžvilgiu: tu atimi iš kito teisę tapti nugalėtoju, tai yra neteisinga. Juk, būnant žurnalistu, neteisinga plagijuoti ir pasisavinti kito žurnalisto darbą?
Be to, dopingo vartojimas daro didžiulę žalą sportininko sveikatai. Galiu pateikti daugybę pavyzdžių, kuomet žmonės, vartodami netinkamus preparatus, gerokai pakenkė sveikatai.
Kokiais kontrolės mechanizmais naudojasi Pasaulinė antidopingo agentūra?
Neturime nuosavų kontrolės mechanizmų, tačiau sudarome uždraustų medžiagų sąrašą. Padedami ekspertų, jį kasmet peržiūrime. Kovoje su dopingo platinimu ir nelegalia prekyba pasikliauname valstybėmis ir jų įstatymais. Nesame teisėsaugininkai, todėl remiamės valstybių pareigūnų gebėjimu tinkamai atlikti savo darbą.
Nuolat stebite naujas tendencijas ir ieškote naujų dopingo rūšių?
Mūsų specialistai turi pabandyti įsijausti į dopingą vartojančius sportininkus konsultuojančių specialistų vaidmenį. Tai vienintelis būdas išsiaiškinti tikrąją padėtį.
Kitą savaitę susitiksime su ištisus metus plušančiais ekspertais. Jie domisi moksliniais tyrimais, naujausiomis tendencijomis, analizuoja iš dopingą kadaise vartojusių, tačiau apie tai prisipažinusių sportininkų gaunamą informaciją. Jie taip pat remiasi pagautų sukčiavusių medikų, kurie konsultuodavo vartojančius dopingą sportininkus, patirtimi. Galiausiai gauname naudingos informacijos iš vaistų pramonės. Tokia yra dabartinė situacija.
Kaip į kovą prieš dopingą įtraukti sportininkus, sporto klubus, pilietinę visuomenę, trenerius?
Visi žmonės, supantys sportininkus, privalo suvokti, kas yra dopingas, tuomet jie sugebės padėti sportininkams atsispirti pagundai. Turime parengę švietimo programas treneriams ir kitiems sportininką supantiems žmonėms. Net ir medikams. Stengiamės užtikrinti, kad kiekvienas sportininką supantis žmogus suprastų, kas yra dopingas ir kokios yra įvairių preparatų panaudojimo taisykles. Taisykles pažeidžiantys ir sportininkus skatinantys nusikalsti žmonės turi būti baudžiami.