„Šiandien mes privalome kalbėti apie Kantą dėl dviejų priežasčių. Filosofas turi būti gyvu pašnekovu, jo idėjas reikia aptarti, peržiūrėti, ginčytis su jomis, interpretuoti laikmečio dvasioje. Toks dialogas su filosofu, jo filosofija, gimdo tikrą mąstymą ir, reiškia, yra tikroji aukščiausios pagarbos jam forma“, – bandymą cenzūruoti ir atsiriboti nuo I. Kanto išminties aiškino rusų valdininkas.
Maža to, I. Kantą jis pavadino „rusų trofėjumi, kaip ir viską, kas yra Kaliningrado srityje“. Jis pasiūlė kalbėti ne apie I. Kanto mokymus, o apie tai, koks I. Kantas būtų, jeigu būtų gimęs rusų okupacijos sąlygomis.
„Antroji priežastis: Kantas mums – tai mūsų rusiškas trofėjus. Kaip ir viskas, ką matote Kaliningrado srityje. Kaip žinome, bet kuris tvarkingas šeimininkas turi išsiaiškinti, koks paveldas jam atiteko. Aišku, rusiška mintis dažnai oponavo Kantui, kovojo su juo. Tačiau reikia užduoti klausimą, o kodėl Kantas sukelia mums tokią reakciją. Yra dar kitas klausimas, kurį taip pat galima užduoti: o kas, jeigu Septynmetis karas (1756—1763 m. karas, – red. past.) būtų pasibaigęs kitaip ir Rytų Prūsija būtų mūsų? Jau tuomet galėjo atsirasti rusiškas filosofas Kantas, kaip jis būtų paveikęs mūsų mintis, mūsų kultūrą, ir kaip tai visų pirmą būtų paveikę jį patį“, – fantazavo Antonas Alichanovas.
Apkaltino Kantą išprovokavus ir karą Ukrainoje
Prieš kelis mėnesius A. Alichanovas jau „pasižymėjo“ I. Kanto filosofijos klausimais, apkaltinęs jį karo Ukrainoje sukėlimu.
„Čia (dabartinio Kaliningrado teritorijoje, – red. past.) gimęs Kantas turi faktiškai tiesioginį ryšį su globaliu chaosu, globaliomis pertvarkomis, su kuriomis dabar mes susiduriame, ir dar daugiau – jis tiesiogiai susijęs su kariniu konfliktu Ukrainoje“, – aiškino Kaliningrado gubernatorius.
Rusų valdininko manymu, I. Kantui „pavyko sukurti vokiečių filosofijos pagrindą“, o tuo pačius ir „propaguoti vokišką valią“ bei „atkirsti ją nuo aukščiausiųjų vertybių“. Tokiu būdu, būtent dėl iškilaus filosofo minčių, anot A. Alichanovo, kilo ne tik Pirmasis pasaulinis karas, bet ir Rusijos karas prieš Ukrainą, nes „Vakarai nuo senų senovės pažeidinėjo visus susitarimus, kurie tik buvo pasiekti“.
Prūsijos filosofas, klasikinės vokiečių filosofijos pradininkas, parašęs pratarmę ir Kristijono Gotlybo Milkaus sudarytam vokiečių-lietuvių kalbos žodynui, Imanuelis Kantas gimė 1724 m. balandžio 22-ąją. 2024 metais minimos jo 300-osios gimimo metinės.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!