Pateikiame Lenkijos leidinio „Śledczy“ publikaciją apie šios šalies nusikaltėlių sąsajas su verslininkais ir politikais.
Nebandykite derėtis
Vienos vilos istorija. Tiksliau – istorija jos savininko, gangsterio, svajojusio apie politiko karjerą, kaimynų lenkų šalyje plačiai garsėjusio Senio pravarde. Kaip mafija kūrė šešėlinę Lenkiją? Apie tai rašoma viename šalies leidinių.
Ant vilos tvoros jau keleri metai kabo skelbimas „Parduosiu, išnuomosiu“ su paskelbtu telefono numeriu. Vyriškas balsas paaiškina: „Namas – 1 200 kv. m, sklypas – 4,5 tūkst. metrų. Kaina 350 tūkst. JAV dolerių.“ Ar galima derėtis? Deja, ne.
Kaimo Prace Duze (tarp Piasečno ir Tarčyno) seniūnas paaiškino: „Ten kažkoks rusas gyvena, mielas žmogus. Bet namas esą priklauso ponui Henrikui Niewiadomskiui.“
Rūmų kilmė
H. Niewiadomskis, žinomas kaip Senis, paskelbtas kitoje Varšuvos pusėje esančio Volomino miestelio mafijos bosu. Dar 1999 metais jis pateko už grotų. Ten jis ir pabaigė savo dienas – staiga mirė dėl kraujo išsiliejimo į smegenis, kai žaidė stalo tenisą kalėjime Piotrkove 2007 metais.
Savo knygoje „Gyvenimas pagal Senį“, į klausimą apie jo gyvenime atsiradusią vilą minėtame kaime, atsakė taip: „Rūmus perėmiau už skolas.“ Iš ko? Šią aplinkybę jis nutylėjo.
Namas Prace Duze kaime buvo pastatytas 1990 metų pradžioje. Tada, kai Lenkiją, kaip ir daugumą Rytų Europos šalių, persmelkė kapitalizmo idėjos ir prasidėjo masinis nusikaltėlių karaliavimas.
Senio perimtą namą pastatė 50-metis verslininkas Tadeuszas Mackowiakas, užsiiminėjęs stiklo gaminiais. T. Mackowiako svajonė – golfo aikštynas. Jis gimė Pisečne, tad apylinkes žinojo kaip savo penkis pirštus.
Prace Duze kaime, esančiame 10 km nuo jo gimtųjų namų, vyras surado keletą neblogų sklypų. Nupirko juos už grašius, nes žmonės iš kaimo dar nieko nenutuokė apie kapitalizmą ir savo turtus pardavinėjo oficialiomis kainomis.
Viename maždaug 20 ha sklype turėjo būti golfo laukas, kitame (4,5 tūkst. kv. m.) – namas.
Namas? Per švelniai pasakyta. T. Mackowiakas architekto paprašė rūmų projekto. 1 200 kv. m stogas iš žalios varinės skardos, viduje – keliolika svetainių, miegamieji, viskas eklektiško, sarkastiškai vadinamo naujaturčių stiliaus.
T. Mackowiakas mėgo demonstruoti savo turtus. Buvęs jo verslo partneris pareiškė: „Įmone jis domėjosi mažai, tačiau ji visą laiką reikalavo investicijų. Jis gyveno pasiturimai, važinėjo vienu pirmųjų Varšuvoje automobiliu „Jeep Grand Cherokee“, lankėsi vakarėliuose, kur dažnai vaišindavo kitus.“
Vaišės buvo reikalingos, nes T. Mackowiaką, kaip prisimena jo buvę pažįstami, ypač traukė politikos pasaulis. Praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje politinės partijos dažniausiai buvo skurdžios, noriai naudojosi aplink besisukiojančių verslininkų pagalba.
T. Mackowiakas susibičiuliavo su aukšto rango politikais. Iki tokio lygio, kad savo firmos „M. T. Team“ kontorą atidarė Kultūros ministerijos pastate, tačiau jam buvo labai sunku suderinti draugystę su politikais ir savo brangių rūmų statymą.
Turtus sukrovė spiritas
Kai T. Mackowiakas ruošėsi statyboms, mafijos bosas H. Niewiadomskis gyveno gimtuosiuose Zabkuose. Ten jis augino balandžius ir prekiavo nelegaliu spiritu. Policininkai ir žurnalistai jį vadino Seniu, o draugai – Heniek. Tačiau jis pats pripažindavo tik pravardę Kuprotas.
Duodamas interviu Lenkijos televizijos kanalu TVN laidų cikle „Mafijos abėcėlė“, H. Niewiadomskis pasakojo, kad iš spirito užsidirbo 4 mln. JAV dolerių (vėliau jo turtų vertė sudarė 20 mln. JAV dolerių – red. past.).
„Kai kuriems tai gali atrodyti mažai, o man per daug“ – tąsyk kukliai sakė Senis.
Per pokalbius su žurnalistais jis pasakojo, kad būdamas turtingu žmogumi, turėjo pasiūlymų iš kai kurių politikų: „Ir iš kairiųjų, ir iš dešiniųjų, bet kairiųjų buvo daugiau.“
Pelningiausią verslą Senis suko su Ireneuszu Sekula, kuris be veiklos Lenkijos socialdemokratų partijoje, tada dar prekiavo spiritu. „Atvažiuodavo prie mano namo ryte ir užsidengdavo veidą skrybėle. Buvo puikus tarpininkas. Buvo atvejų, kai man jis atiduodavo iškart tris vilkikus. Niekada nesiginčijo dėl išankstinio apmokėjimo“, – pasakojo mafijos atstovas.
H. Niewiadomskis neslėpė, kad kai kurie politikai reikalavo pinigų savo partijoms ar rinkimų kompanijoms, tačiau tikino nė vienam nieko nedavęs.
Tiesa, kai kuriems asmenims jis skolino per savo lombardą Zabkuose. Ten ateidavo įvairių klientų. Kartą atėjo ir T. Mackowiakas. „Labai jam reikėjo pinigų, – prisiminė H. Niewiadomskis. – Tai jam paskolinau. Kiek? Apie 2 mlrd. senų zlotų. Ar juo tikėjau? O kodėl turėjau netikėti? Taigi šį kreditą jam turėjo parūpinti pats tuometis premjeras Janas Olszewskis. Bent taip T. Mackowiakas pasakojo.“
Prasiskolinęs milijonierius
Senis neprisiminė, kaip susipažino su ponu Tadu (taip jį vadino – red. past.). Pažintis buvo paviršutiniška, tačiau pinigus skolino be baimės.
Garantinį vekselį Seniui be jokių problemų pasirašė tuometė lenkų verslo žvaigždė Feliksas Siemienas. „Per daug gerai nežinojau, kas yra tas F. Siemienas, – aiškino H. Niewiadomskis. – Bet atrodė kaip reikiant. Jis atvažiavo limuzinu „Rolls-Royce“ ir pasakojo, kad pačiam Ronaldui Reaganui (jau mirusiam JAV prezidentui – red. past.) padovanojo 50 tūkst. JAV dolerių. Bet 120 tūkst. JAV dolerių vekselį paėmiau, turiu jį ir dabar.“
1990 metų pradžia T. Mackowiakui buvo klestėjimo metas. Jis įkūrė „Krikščionišką verslininkų klubą“. Netrukus T. Mackowiakas pateko į turtingiausių Lenkijos žmonių šimtuko sąrašą. Įdomiausia, kad prie jo oficialiai pateiktos biografijos punkto „Turtas“ buvo įrašyta „Nėra duomenų“.
Kai kuriais duomenimis, T. Mackowiako turtai buvo įspūdingi.
Buvęs jo verslo partneris prisiminė: „Išvaizdus vyriškis, geras kompanionas, bet tik bendras verslas padėjo pažinti jo tikrąjį veidą. Prasiskolino, kur galėjo, ir iš skolų jau nebeišbrido. Vieną kartą į įstaigą atvažiavo du raumeningi vyrukai. Ieškojo T. Mackowiako. Juos pasiuntė žymusis Senis. Norėjo atgauti skolas. Taip išsigandau, kad nutraukiau bendradarbiavimą. Perėmiau Tado akcijas už jo skolas įmonei.“
Vairuotojo paslaptis
Vienas įtakingas 1990 metų pradžios Lenkijos politikas prisipažino: „Ponas T. Mackowiakas sukiojosi mūsų partijos orbitoje, įkūrė verslininkų asociaciją, bendradarbiaujančią su politikais. Bet kažkas turėjo atsitikti, nes nustojo rodytis partijos būstinėje.“
Skelbta, kad „Krikščioniškas verslininkų klubas“ vienijo keliasdešimt verslininkų, bet iš tiesų aktyviai veikė tik T. Mackowiakas. Verslininkas Jacekas Ligaszewskis prisiminė, kad T. Mackowiakas aplinkiniams gyrėsi besiruošęs 1993 metais kandidatuoti į Seimą: „Bet turbūt nekandidatavo, nes per rinkimus staigiai dingo su 40 tūkst. markių, kurias jam paskolinau.“
Tuo metu T. Mackowiako verslo imperijoje darbą gavo Adamas Nowakas. „Truputį dirbau pas Tadą vairuotoju, po to – kurjeriu, – pasakojo A. Nowakas. – Rodos, 1992 metų gegužę jis liepė man nuvažiuoti į lombardą Zabkuose ir paimti iš jo pažįstamo pinigus. Taip susipažinau su ponu H. Niewiadomskiu, kurį vadino Seniu.“
Tai buvo laikai, kai T. Mackowiakas statėsi garsiuosius rūmus. A. Nowakas dažnai važinėjo į Zabkus, vežė kažkokius lagaminus su dokumentais, o iš ten grįždavo su kitais lagaminais arba vokais.
„Įtariau, kad tai buvo pinigai“, – prisiminė A. Nowakas. Jis taip pat atskleidė esminę detalę: kai dažnai važinėjo pas Senį kaip kurjeris, su juo susisiekė vienas sostinės policijos komisariato pareigūnų. A. Nowakas prisipažino, kad buvo užverbuotas sekti Senį, todėl kruopščiai bandė prie jo priartėti. A. Nowakas darė tai veiksmingai ir Senis jį pamėgo.
„Sakėme vienas kitam „tu“, susipažinau su jo šeima. Kartą paskolino man pinigų ir net nebandė jų susigrąžinti,“ – prisiminė A. Nowakas.
Jis teigė, kad T. Mackowiako biure lankėsi žinomi politikai. „Kartą iš Senio lombardo paėmiau voką. Tai buvo dokumentai. Nuvežiau nurodytu adresu. Truputį nustebau, nes ten buvo parlamentinis biuras.“
Anot T. Nowako, biuras priklausė parlamentarui Antoniui Macierewiczui. Kodėl? Todėl, kad įsidėmėjo ant durų lentelę su vardu ir pavarde.
Buvęs Lenkijos premjeras ir partijos „Judėjimas Rzeczpospolitai“ įkūrėjas J. Olszewskis, T. Mackowiaką prisiminė kaip per miglą. „Atrodo, jis buvo kažkokios verslininkų asociacijos pirmininku. Ateidavo kažkokių raštų iš jų. Bet tais laikais aplink politikus sukinėjosi gausybė keistų žmonių, vadinančių save verslininkais. O mes visiškai nesiorientavome jų aplinkoje.“
Buvęs premjeras kategoriškai neigė, kad su T. Mackowiaku buvo artimi. „Ir tikrai nežadėjau jam pagalbos gaunant kreditą, niekam tokiuose reikaluose nepadėdavau“, - kalbėjo J. Olszewskis.
Tuo tarpu H. Niewiadomskis savo memuaruose rašė, kad T. Mackowiakas dažnai į lombardą per vairuotoją siųsdavo kažkokius dokumentus. „Pavyzdžiui golfo lauko planus, – rašė Senis. – Mainais ėmė iš mano darbuotojo kažkokius vokus, bet šiuose mainuose nedalyvavau. Apie siuntinį į parlamentaro biurą nieko jums nepasakysiu. Tegul būna, kad neprisimenu.“
Bet vieną dalyką jis prisiminė gerai. Kai perėmė rūmus Prace Duze kaime, ant grindų buvo išmėtyta daug dokumentų. „Kažkokie „Solidarnosc“ čekiai, aplankai su pavardėmis, pilnas archyvas, – teigė Senis. – Ką su viskuo padariau? Nieko. Sudeginau su šiukšlėmis.“
TIK FAKTAI
Tarp politikų ir mafijos laviravęs T. Mackowiakas neišmokėjo Seniui skolos. Jie susitarė kitaip. H. Niewiadomskis primokėjo jam apie 100 tūkst. JAV dolerių ir perėmė nekilnojamąjį turtą Prace Duze kaime bei 24 ha Pramovo gyvenvietėje. Taip Seniui atiteko rūmai.
Senio brolis Wieslawas Niewiadomskis, žinomas kaip Psichas, kadaise sėdėjo kalėjime Vokietijoje. T. Mackowiakas pažadėjo, kad už 50 tūkst. JAV dolerių pasirūpins jo paleidimu. Pinigus jis gavo, bet nieko taip ir nepadarė.
W. Niewiadomskis nušautas 1998 metais.
Senis neplanavo keltis į rūmus, jam labiau patiko seni pakampiai Zabkuose.
1993 metų pabaigoje–1994-ųjų pradžioje T. Mackowiakas iš Lenkijos pabėgo į JAV. Varšuvos prokuratūra paskelbė jo paiešką. Buvo įtarimų, kad iš vieno banko jis išviliojo keletą šimtų milijonų senųjų zlotų. Tuo pat metu jo ieškojo kelios prokuratūros.
Įdomiausia, kad visos prokuratūros, žinodamos, kad T. Mackowiakas yra užsienyje, siųsdavo paprastus, o ne tarptautinius paieškos laiškus.
2005 metų pradžioje prokurorai kreipėsi į Interpolą dėl T. Mackowiako paieškos, o tų pačių metų balandį Varšuvos prokuratūra gavo nurodymą pradėti tarptautinę paiešką. Jis ieškomas iki šiol.