• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Donaldas Trumpas ketvirtadienį Lenkijoje, šalyje kuri kuriai Rusijos keliamos grėsmės baimė yra fundamentali jos egzistavimui ir jos dalyvavimui NATO veikloje, patvirtino 5-ojo Šiaurės Atlanto gynybinės sąjungos straipsnio svarbą, rašoma CNN.

Donaldas Trumpas ketvirtadienį Lenkijoje, šalyje kuri kuriai Rusijos keliamos grėsmės baimė yra fundamentali jos egzistavimui ir jos dalyvavimui NATO veikloje, patvirtino 5-ojo Šiaurės Atlanto gynybinės sąjungos straipsnio svarbą, rašoma CNN.

REKLAMA

JAV prezidentas aiškiai leido suprasti, kad vienos NATO šalies puolimas reiškia visų NATO šalių puolimą.

Jis pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos „ne tik žodžiais, bet ir veiksmais yra pademonstravusios, kad mes tvirtai remiame“ 5-ąjį straipsnį – „bendros gynybos įsipareigojimą“.

D. Trumpo įsipareigojimai Lenkijoje

D. Trumpas anksčiau nėra kalbėjęs apie 5-ąjį straipsnį savo pirmosios kelionės į Briuselį gegužę metu, tuo paaitrindamas dar rinkimų kampanijos metu kilusius klausimus dėl JAV pozicijos NATO aljanse. Tuomet Vašingtonas atmetė tokius teorinius išvedžiojimus, pabrėžę, kad D. Trumpo dalyvavimas renginyje, skirtame pagerbti patį 5-ąją straipsnį ir NATO vaidmenį atsakant į Rugsėjo 11-osios išpuolius, yra aiškus JAV įsipareigojimų NATO kolektyvinei gynybai ženklas.

V. Putinas ir Rusija laikosi nuolatinės kritikos NATO pozicijos. Liepą, V. Putinas gąsdino „eliminuosiantis“ Švedijos galimą „grėsmę“, šiai nusprendus prisijungti prie NATO.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu Švedija prisijungs prie NATO, tai paveiks mūsų santykius negatyviu būdu, nes mes laikysime, kad karinio bloko infrastruktūra dabar sups mus iš Švedijos pusės, – kalbėjo tuomet V. Putinas. – Mes tai vertinsime kaip papildomą grėsmę Rusijai ir svarstysime kaip šią grėsmę eliminuoti“.

REKLAMA

D. Trumpas savo kalboje skyrė laiko ir Rusijos kritikai. Kalbėdamas apie Vakarų laukiančias negandas, JAV prezidentas pažymėjo, kad Rusija užsiima situacijos Ukrainoje destabilizavimu, o taip pat palaiko „priešiškus režimus“, įskaitant Siriją ir Iraną. D. Trumpas pareiškė, kad siūlo Maskvai prisijungti prie „atsakingų šalių“ ir kartu kovoti su bendrais priešais ir saugoti civilizaciją.

Jis taip pat pripažino, kad Rusija galėjo kištis į JAV prezidento rinkimų eigą, tačiau, „tai galėjo būti ne tik rusai“.

REKLAMA
REKLAMA

Maža to, savo kalboje D. Trumpas didelį dėmesį skyrė energetiniam Rytų ir Centrinės Europos, įskaitant ir Lenkiją, saugumui. JAV dujų eksportas į šį regioną taps dideliu Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“, žūtbūt siekiančio nutiesti naują dujotiekį į Vokietiją, galvos skausmu.

Leido Rusijai suprasti, kad „laikas atsitraukti“

Rusijos žurnalistas Matvejus Ganapolskis leidiniui „Echo Moskvy“ pažymėjo, kad žodžiai apie destabilizuojantį Rusijos vaidmenį, kuriuos Lenkijoje išsakė D. Trumpas nepalieka abejonių dėl jo pozicijos, nes tokiu būdu „jis pateikia Rusiją į vieną eilę su Šiaurės Korėja ir Iranu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Putinui viešai pasiūlyta atsitraukti. Tačiau Rusijos caras nėra pratęs trauktis spaudžiamas, todėl, jau dabar drąsiai galima teigti, kad meilės nebus, o bus bendros frazės apie kažkokius „bendradarbiavimus“, kurie taip ir nebus įgyvendinti. Trumpo kalba Lenkijoje parodė, kad ant Rusijos, kaip partnerės, yra statomas kryžius, – manau, tai jau ne pirmas mūsų laikų prezidentas, kuriam Rusija išvis nereikalinga ir jos nesibaimina nei jos reketo, nei įtakos. Savo kalbose Lenkijoje Trumpas apie Ameriką kalba kaip apie stipriausią šalį pasaulyje, o Europą – kaip ištikimiausią sąjungininkę – ekonominę ir karinę. Jeigu šie žodžiai netiesiogiai būtų taikomi Putinui, tai būtų visai neblogai, tai būtų kvietimas tartis. Tačiau šie žodžiai buvo skirti pasauliui, o Trumpas, pripažindamas jas (valstybes), išvis net negalvoja apie Rusiją“, – pridūrė M. Ganapolskis.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų