Ūminio encefalito sindromas (ŪES) yra smegenų liga, kurią galimai sukėlė toksiškos medžiagos ličių vaisiuose. Šios ligos pagrindiniai simptomai yra karščiavimas, vėmimas ir sąmonės netekimas.
Daugiau nei 40 vaikų šiuo metu yra gydoma intensyvios terapijos skyriuose su panašiais simptomais, kaip ir jau mirusių vaikų. Visi jie yra iš regiono Indijoje, kuriame yra auginama daugiausiai ličių, rašoma „Daily Mail“.
Toks infekcijos protrūkis Biharo valstijoje nėra pirmasis. Prieš penkerius metus nuo staigaus encefalito protrūkio čia žuvo 150 žmonių. „Lancet Global Health“ tuomet atliko tyrimą ir nustatė ryšį tarp ličių vartojimo ir ŪES sukeltų mirčių. Šiame vaisiuje yra neįprastų amino rūgščių, kurios gali sutrikdyti gliukogenogenezę, priklausomai nuo jo sunokimo lygio, valgomo kiekio ir vaikų mitybos įpročių bei bendros būklės.
„Tai dažniausiai paveikia vaikus, kurie eina miegoti tuščiais skrandžiais ir valgo ant žemės nukritusius ličius“, – „The Hindu“ cituojamas Biharo valstijos vadovas Nitishas Kumas.
Ličiai – saugūs, jeigu prinokę ir teisingai vartojami
Ličiai yra saugūs vartoti vaisiai normaliomis sąlygomis. Tačiau problemų gali kilti jeigu yra valgomi neprinokę (maži ir žali) ličiai tuščiu skrandžiu, rašoma „Hindustan Times“.
Neprinokusiuose ličiuose yra toksinų hipoglikinų A ir metileneciklopropil-glicinų (MCPG), kurių perteklius organizme gali sukelti pykinimą. Tai taip pat gali sukelti temperatūrą ir sąmonės netekimą prastai maitinamiems vaikams.
Vaikų mirtys Muzafarpure yra siejamos su prasta ekonomine situacija skurdžiuose regionuose. Gegužės ir birželio mėnesiai yra ličių derliaus nuėmimo laikas.
Dėl netinkamos mitybos vietos vaikai prisivalgo ličių ir apsinuodija toksiškomis medžiagomis. Nuo 2010-ųjų vien Biharo valstijos mieste Muzafarpure dėl ŪES infekcijos mirė 398 vaikai.