Ką rezga Putinas? Kremliaus bandymu išlikti valdžioje neabejojama

Rusiją sudrebino neregėti politiniai pokyčiai. Prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį paskelbė apie būtinybę surengti referendumą, kurio metu būtų pakeisti kai kurie konstitucijos straipsniai. Daugiausiai dėmesio sulaukė siūlymas „stiprinti prezidentinį Rusijos valdymą“, tačiau tuo pat metu siūlomi konstitucijos pakeitimai gerokai praplečia kitų valdžios institucijų galią.

Kol kas ekspertai ir politologai negali išsamiai analizuoti galimų pokyčių, nes niekas nematė pačių konstitucijos pataisų projekto. Tačiau, kai kurių nuomone, iš to, kas yra siūloma, susidaro įspūdis, kad V. Putinas nėra į ją įsigilinęs.

„Putinas kalba apie stiprią prezidentinę respubliką, tačiau tuo pačiu siūlo pataisas, kurios suteikia stiprius valdžios svertus parlamentui. Vis tai sukuria jausmą, kad jis net nėra labai stipriai įsiskaitęs į konstituciją“, – „The Bell“ pasakojo fondo „INDEM“ prezidentas, vienas iš dabartinės Rusijos konstitucijos autorių, Georgijus Satarovas.

Jis taip pat mano, kad V. Putino pareiškimai dėl konstitucijos keitimo yra „nepadorūs“, nes net nėra slepiamas noras „paruošti sau patogų krėslą ateityje“. 

Politologo Abbaso Galiamovo nuomone, siūlomi pokyčiai yra dekoratyvūs, kad pridengtų vienintelę pagrindinę žinutę – tikėtina, V. Putinas ruošia sau Valstybės Dūmos pirmininko vietą. Jis taip pat pažymėjo, kad referendumas liaudžiai suteiks jausmą, kad vyksta kažkokie pokyčiai, kurių trūkumas tapo jau nuolatinių protestų priežastimi. 

Jis taip pat pažymėjo, kad tam tikra žmonių grupė baiminosi „visiškos griūties po 2024-ųjų“, kuomet baigtųsi antroji V. Putino kadencija. Po konstitucijos pokyčių, kurie numato naujus valdžios svertus, ši įtampa gali atslūgti.

Politologo teigimu, Rusijos politikoje vyksta kažkas neordinaraus.

„Pagrindinė Medvedevo savybė – lojalumas. Jis visada mokėjo suvaldyti savo ambicijas ir žaisti pagal taisykles, kurias numatė vadovas. Būtent už tai jį visada Putinas ir vertino, – BBC pasakojo A. Galiamovas. – Faktas, kad Putinas nusprendė vis tik atsikratyti Medvedevu – dar ir su stipriu pažeminimu pareigose, – kalba apie tai, kad vyksta kažkas neordinaraus“. 

REKLAMA

Ką reikia žinoti apie Putino siūlymus keisti konstituciją

V. Putinas šiandien pasiūlė referendumo keliu įvesti pakeitimus į Rusijos konstituciją. Pagrindiniai jo siūlomi pokyčiai:

Rusijos teisės viršenybė prieš tarptautinę teisę.

Pakeisti Rusijos vyriausybės skyrimo tvarką.

Vyriausybės vadovą, pavaduotojus ir ministrus tvirtins parlamentas.

Keisti jėgos struktūrų vadovų skyrimo procedūrą.

Prezidentas juos skirtų po konsultacijų su Federacijų Taryba.

Atšaukti draudimą tam pačiam asmeniui užimti prezidento postą daugiau nei dukart paeiliui.

Padidinti privalomą Rusijoje išgyventi reikalingą metų skaičių nuo 10 iki 25.

Uždrausti kitų šalių pilietybes ir įgyti leidimus gyventi užsienyje teisėjams, federacijų subjektų vadovams, deputatams ir senatoriams, vyriausybės vadovui ir ministrams.

Prezidentui negalima turėti užsienio šalies pilietybės ar leidimo nuolatos gyventi kitoje šalyje ne tik rinkimų metu, tačiau ir bet kada anksčiau.

Įtvirtinti konstitucijoje privalomą pensijų ir minimalaus atlygio indeksavimą.  


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų