• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Juodkalnijos lyderis Djukanovičius sutriuškintas antrajame prezidento rinkimų rate

Papildyta 10.28 val.

Juodkalnijos politinį elitą sekmadienį supurtė ilgamečio lyderio Milo Djukanovičiaus triuškinamas pralaimėjimas antrajame prezidento rinkimų rate naujam veidui Jakovui Milatovičiui.

Juodkalnijos politinį elitą sekmadienį supurtė ilgamečio lyderio Milo Djukanovičiaus triuškinamas pralaimėjimas antrajame prezidento rinkimų rate naujam veidui Jakovui Milatovičiui.

REKLAMA

M. Djukanovičius Juodkalnijos politikoje dominavo dešimtmečius, pakaitomis dirbdamas įvairiuose postuose, įskaitant prezidento ir premjero.

„Drauge su visais Juodkalnijos piliečiais mes ryžtingai atsisveikinome su nusikaltimais ir korupcija“, – savo partijos „Europa dabar“ būstinėje sakydamas pergalės kalbą pareiškė J. Milatovičius.

„Šio vakaro laukėme daugiau kaip 30 metų“, – sakė jis.

Apklausas atliekanti grupė „Centre for Monitoring and Research“ paskelbė, kad J. Milatovičius surinko 60 proc. balsų. Oficialūs rezultatai turėtų būti paskelbti vėliau šią savaitę.

Tačiau aiškėjant atotrūkio mastui, M. Djukanovičius pripažino savo pralaimėjimą ir palinkėjo J. Milatovičiui sėkmės prezidento poste.

REKLAMA
REKLAMA

„Juodkalnija pasirinko ir aš gerbiu tą pasirinkimą, – savo šalininkams sakė M. Djukanovičius. – Noriu, kad Milatovičius sėkmingai dirbtų prezidentu, nes tai reiškia, kad sėkmę gali pasiekti Juodkalnija.“

REKLAMA

Skaudus pralaimėjimas

Sekmadienio pralaimėjimas yra viena didžiausių M. Djukanovičiaus nesėkmių nuo 1991-ųjų, kai jis pirmą kartą perėmė vadovavimą šiai buvusios Jugoslavijos respublikai. 2006-aisiais jam vadovaujant Juodkalnija paskelbė nepriklausomybę.

Jo pralaimėjimas tikriausiai smarkiai paveiks jėgų pasiskirstymą prieš birželį įvyksiančius pirmalaikius šalies parlamento rinkimus. Juos tenka rengti po to, kai rugpjūtį per balsavimą dėl nepasitikėjimo žlugo vyriausybė.

REKLAMA
REKLAMA

Penkerių metų kadencijai renkamas Juodkalnijos prezidentas atlieka didele dalimi reprezentacinį vaidmenį, o didžiausią politinę galią turi premjeras.

Prieš dvi savaites pirmajame prezidento rinkimų rate M. Djukanovičius surinkęs 35 proc. balsų įveikė virtinę varžovų. J. Milatovičius tuomet gavo 29 proc. balsų.

Tačiau analitikai pergalę antrajame rate prognozavo J. Milatovičiui, atkreipdami dėmesį į tai, kad šis proeuropietiškas ekonomistas tikriausiai patiks daugeliui rinkėjų, trokštančių permainų po dešimtmečius trukusio M. Djukanovičiaus ir jo Demokratinės socialistų partijos (DPS) valdymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sekmadienį vakare pasirodžius naujienoms apie M. Djukanovičiaus pralaimėjimą, J. Milatovičiaus šalininkai išėjo į sostinės Podgoricos gatves švęsti.

Iškilėlis

Po 2020 metų parlamento rinkimų, po kurių buvo išrinkta pirmoji vyriausybė, valdoma ne DPS, J. Milatovičius sulaukė daug žiniasklaidos dėmesio kaip ekonominės plėtros ministras.

Trijų vaikų tėvas pasižymėjo prieštaringai vertinama ekonomine programa, kuria, be kita ko, buvo padvigubintas minimalus darbo užmokestis.

REKLAMA

Vis dėlto mažytėje šalyje prie Adrijos jūros, kuri dėl savo vaizdingų paplūdimių ir kalnų vis dar labai kliaujasi turizmu, minimalus mėnesinis darbo užmokestis yra tik 450 eurų.

Vadovaujant M. Djukanovičiui ir jo partijai, Juodkalnija įstojo į NATO, pradėjo derybas dėl narystės Europos Sąjungoje ir atsitraukė nuo Rusijos įtakos.

Tačiau nuo tada, kai 2020 metų parlamento rinkimuose jo partija patyrė pirmąjį didelį pralaimėjimą, DPS nuolat patiria nesėkmes.

REKLAMA

Nuo to laiko Juodkalnija krėtė krizės, per kurias žlugo dvi vyriausybės.

Juodkalnijos identitetas

M. Djukanovičiaus partijos valdymą temdo įtarimai dėl plačiai paplitusios korupcijos ir sąsajų su organizuotu nusikalstamumu, kuriuos jis pats neigia.

„Turime žmogų, kuris valdžioje yra jau trisdešimt metų, žmogų, kuris įkūnija klasikinę diktatūrą, klasikinį piktnaudžiavimą valdžia, žmogų, kuris leido klestėti korupcijai ir nusikalstamumui“, – naujienų agentūrai AFP sakė gydytojas iš Podgoricos Mladenas Vukovičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš sekmadienio balsavimą M. Djukanovičius ne kartą žėrė abejones, ar J. Milatovičius ir jo partija „Europa dabar“ gali užtikrinti Juodkalnijai europietišką ateitį, ir kaltino jį neatsparumu Serbijos įtakai.

Paskutinėmis rinkimų kampanijos dienomis M. Djukanovičius taip pat kreipėsi į etnines mažumas ir Juodkalnijos diasporą užsienyje.

„Nenorime priklausyti nuo kitų šalių nei politiškai, nei ekonomiškai, nei kaip nors kitaip. Djukanovičius gali tai užtikrinti“, – Podgoricoje AFP sakė 72 metų pensininkė, buvusi mokytoja Kata Lekovič.

Daugelį metų M. Djukanovičius siekė apriboti Belgrado ir Serbijos Bažnyčios įtaką Juodkalnijoje, kartu kurdamas atskirą Juodkalnijos nacionalinį identitetą.

Tačiau tai buvo nelengva užduotis, nes maždaug trečdalis iš 620 000 Juodkalnijos gyventojų save laiko serbais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų